Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 225

Biotic Man

Snaha lidstva vytvořit umělého člověka k obrazu svému není ničím novým. Příklady jsou nasnadě od pražského Golema přes Čapkovy RUR až po moderní kopii člověka nadanou umělou inteligencí, schopnou přežít v podmínkách, kde by člověk z masa kostí neobstál ani vteřinu. V současné době tato odvěká touha lidí získala konkrétní podobu dalšího seriózního projektu, jehož ambicí je vdechnout život „virtuálnímu člověku“, tedy jeho fyziologickému modelu. Duší Biotického člověka je speciální počítačový model.

Fotogalerie (3)
Část týmu technologicko-vývojové divize koncernu General Electric

Jak funguje Biotický člověk
Projekt nazvaný "Biotický člověk" (Biotic Man) je počítačový model lidské fyziologie, od něhož se očekává, že by mohl výrazně urychlit vývoj nových léků. Projekt bude využívat softwarový program Physiologically Based Pharmacokinetics (PBPK), který na základě výpočetních modelů dokáže vyhodnotit účinek léku v těle, a to podstatně dříve, než to dokáží klinické testy. Výzkumní pracovníci tento software upraví tak, aby dokázal vypočítat účinek bakterií, virů a dalších příčin infekcí na lidské tělo. Modifikovaný software bude simulovat reakci nových antibiotik nebo antivirovou léčbu. Kromě toho bude software navržen tak, aby přesně znázorňoval fyziologické změny u kriticky nemocných pacientů, u pacientů trpících popáleninami, traumatem nebo u pacientů po chirurgickém zákroku. Tento nový nástroj tak pomůže lékařům vyhodnotit efektivitu léčby za různých podmínek.

S čím nám umělý přítel pomůže
Tento nový softwarový nástroj by mohl najít široké uplatnění napříč celým farmaceutickým průmyslem a výrazně by mohl přispět ke snížení nákladů na vývoj nových farmak. A nejen to. Zdokonalený softwarový nástroj umožní výzkumným pracovníkům testovat a vyvíjet nové způsoby léčby ve virtuálním, bezpečnějším prostředí. Získané informace přitom budou podstatně přesnější než při klinických testech. Hlavní překážkou pro rychlejší a efektivnější vývoj nových léků jsou totiž otázky bezpečnosti a problematické predikce možných selhání v úvodních fázích klinických testů anebo dříve, než se přejde k testování na lidech. Nárůstu produktivity a potenciálních úspor nákladů lze dosáhnout díky lepšímu rozhodování na základě kvantitativních informací, určení hlavních (řídicích) sloučenin léků a efektivnějších testů.

Výhoda "biotického člověka" se kromě jiného citelně projevuje i tváří v tvář možným válečným konfliktům v souvislosti s použitím biologických zbraní, a to jak přímo na bojišti, tak v zázemí. Není proto náhodou, že projekt je podpořen Agenturou pro eliminaci bezpečnostních hrozeb při americkém ministerstvu obrany (Department of Defense).

Rodiči jsou GE Global Research a Transformational Medical Technologies
Vývoje se ujala technologicko-vývojová divize koncernu General Electric (GE Global Research), která pro realizaci projektu uzavřela dvouletý kontrakt v hodnotě 1,1 milionu amerických dolarů se společností Transformational Medical Technologies (TMTI). Společnost GE vyznává princip "včasné péče" a jeho základním kamenem je včasná diagnóza choroby a zajištění efektivnějších metod diagnózy, léčby a péče o pacienta. Vytvoření nových softwarových nástrojů pro vývoj nových léků je přesvědčivým důkazem o stále silnějším sbližování mezi diagnózou a léčbou. Nástroje jako "Biotický člověk" mohou poskytnout farmaceutickým firmám cenná data o nových chorobách a o účinku vyvíjených léků.O GE Global Research
GE Global Research je jednou z nejdiverzifikovanějších průmyslových laboratoří a jako taková dodává inovativní technologie všem divizím společnosti GE. Global Research je zdrojem technologií GE po více než sto let. Tento výzkumný ústav přišel s revolučními řešeními v oblastech jako jsou diagnostické nástroje pro lékařství, technologie na výrobu energie, tryskové motory a osvětlení. Ústředí GE Global Research sídlí v Niskayuně, ve státě New York, a pobočky má v indickém Bangalore, čínské Šanghaji a německém Mnichově. Více se dozvíte na internetových stránkách http://www.ge.com/research.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nová metoda odsolování

Stovky milionů lidí již dnes žijí v oblastech s nedostatkem vody. OSN předpovídá, že do roku 2030 bude až polovina světové populace žít v oblastech s vysokým nedostatkem vody. Krize má nastat i ve vyspělých zemích. Např.

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře zve

Pro studenty, mladé vědce a ostatní zájemce o kosmonautiku zde máme aktuální přednášky a programy pořádané Českou kosmickou kanceláří a vzdělávacím spolkem Kosmos-News. Nabízejí mateřským, základním i středním školám, ale i organizátorům dalších vzdělávacích ...

Úloha jaderné energie při obnově ekonomiky po pandemii

Agentura pro jadernou energii při OECD (OECD-NEA) vypracovala zprávu, která zkoumá úlohu jaderné energie v souvislosti s obnovou ekonomiky po COVID-19. Obsahuje čtyři hlavní témata: budování odolnosti elektrických sítí, tvorba pracovních příležitostí, ...

Solární nabíječky pro elektromobily

Nabíjení elektromobilů přinese v budoucnosti zvýšené nároky na kapacitu energetických sítí. K řešení problémů s tím spojených by mohly přispět solární nabíječky. Jejich rozvoj zatím táhnou především technologické firmy v USA.

Větrné turbíny vyplouvají na moře

Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie. Naprostá většina elektřiny z větru pochází z turbín ukotvených ve dně mělkých pobřežních vod.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail