Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Debrujáři Stříbrujáři

V roce 2014 věnovala Nadace ČEZ finanční dotaci Klubu mladých debrujárů ze Stříbra. Stříbrujáry nám představuje jejich vedoucí PhDr. Jitka Soukupová. Současně nabízí jeden z jejich oblíbených pokusů, který si můžete sami vyzkoušet doma, ve škole, v zájmovém kroužku. Debrujárský klub vznikl na podzim v roce 2002 a od té doby se postupně rozrůstá. Nyní již ve Stříbře pracují kluby tři.

Fotogalerie (6)
Debrujáři ze Stříbra na Dnech vědy a techniky v Plzni

 

Kdo jsou debrujáři?

Asociace malých debrujárů České republiky působí od 22. 9. 1992 a vznikla na základě zkušeností z Kanady a Francie. Slovo DEBRUJÁR je francouzského původu, vzniklo ze slov DÉBROUILLARD = šikovný, obratný a SE DÉBROUILLER = objevovat, pomoci si v těžkostech, umět si poradit. Debrujáři jsou chlapci a děvčata ve věku 7-19 let i jejich starší kamarádi, sourozenci, rodiče, učitelé, kteří mají zájem o vědu, techniku, a kteří stále něco vymýšlejí, objevují a experimentují. Tyto děti a jejich vedoucí jsou sdruženi v asociaci, která je také členem Mezinárodní federace malých debrujárů FIPD se sídlem v Quebecu v Kanadě.

 

Kdo jsou Stříbrujáři?

Protože jsme ze Stříbra, spojili jsme jméno města se slovem debrujár a vznikli STŘÍBRUJÁŘI = debrujáři ze Stříbra. Čím se můžeme pochlubit? Na schůzkách si navzájem předvádíme různé fyzikální a chemické experimenty s jednoduchými pomůckami, vyrábíme různé fyzikální modely a hračky, řešíme úlohy celoroční soutěže Pohár vědy, připravujeme se na místní, regionální, ale i celorepublikové a mezinárodní přehlídky a festivaly vědy, navštěvujeme science centra u nás i v zahraničí.
Na debrujárské pokusy nepotřebujete žádné složité přístroje, vystačíte s materiálem, který máte doma, denně ho používáte nebo ho koupíte v nejbližší prodejně potravin, papírnictví či drogerie.

 

Pokus „Tužky v pytlíku“
Téma: Polymery, pružnost

Trocha teorie
Makromolekulární chemie je odvětví chemie zabývající se polymery.Polymer (řec. polys = mnoho; meros = část) - v molekule se mnohonásobně opakuje jedna (homopolymery) nebo více (heteropolymery) základních stavebních jednotek − monomerů.

Pomůcky

Uzavíratelný plastový sáček Zip-up, voda, ostře ořezané tužky nebo pastelky, fotomiska.

 

Postup

Plastový sáček naplníme ze tří čtvrtin vodou a uzavřeme jej. Sáček držíme nad fotomiskou a propichujeme skrz naskrz ostře ořezanými tužkami nebo pastelkami. Je-li tužka hladká a ostře ořezaná, voda ze sáčku vůbec neuniká, takže fotomiska je jen „bezpečnostní opatření“.

 

Vysvětlení

Plastové sáčky Zip-up jsou vyrobeny z polymerů. Řetězce molekul, které polymer tvoří, jsou pružné, a proto tužku pevně obalí. Díky této pružnosti polymeru se okolí tužky vodotěsně uzavře a voda ze sáčku neuniká, ani když jím otáčíte.

 

Možné obměny

 Místo tužek a pastelek můžeme použít špízové špejle,
 můžete prozkoumat, jak výsledné chování ovlivní množství vody v sáčku a tvar tužek,
 zjistěte, kolik tužek nejvíce protáhnete sáčkem, než začne voda ze sáčku vytékat,
 ořežte si tužky velmi ostře a ověřte, že tuha v nich je pevná a nekýve se.

 

Čas

 Příprava pokusu a pomůcek: 3 minuty.
 Realizace pokusu: 4 minuty.
 Úklid: 3 minuty.
 Celkem: 10 minut.

 

Pokus můžete předvést kamarádům a vzpomenout si přitom na Stříbrujáry!

Jitka Soukupová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail