Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Opravdu se dlaně zahřejí, třeme-li je?

Chladnější měsíce roku jsou tady a s nimi otevírání „zimních“ šatníků. Občas nám mrznou i ruce. Pokud zapomeneme na rukavice, třeme jednu dlaň o druhou. A hned máme pocit, že se ruce zahřály tepla. Ale – zahřály se opravdu, nebo je to jen a jen náš pocit?

Fotogalerie (4)
Ilustrační foto

Pokud chceme zjistit, zda se nám dlaně opravdu zahřívají, musíme tento jev změřit.

Termokamera je to pravé

Každý předmět, který má teplotu T větší než absolutní nula – a to je pochopitelně každý předmět kolem nás – vyzařuje teplo, tedy elektromagnetické záření hlavně v infračervené oblasti, a to tím intenzivněji, čím vyšší teplotu má. Záření roste velmi prudce, se čtvrtou mocninou teploty. Čidlo termokamery zobrazuje dopadající teplené záření a vyhodnotí jeho intenzitu formou termogramu (viz stupnice v pravé části obrázků). Termogram podává informaci o povrchovém rozložení teploty měřeného tělesa.

Jdeme na to

Nejprve zaměříme termokameru na obě dlaně a zjistíme jejich teplotu v klidu (obr. 1). Teplotu dlaní porovnáme s okolní teplotou a zároveň posoudíme teplotu rukou oproti vnitřní teplotě těla.

Poté provedeme pokus – třeme jednu dlaň o druhou po dobu cca 20 sekund (obr. 2).

Poté otočíme ruce vnitřní dlaní směrem ke kameře (obr. 3). Podle teplotní škály můžeme vyhodnotit teplotu různých oblastí rukou. Nejteplejší jsou místa samotného dotyku, kde docházelo k nejintenzivnějšímu tření po nejdelší dobu. tím ověříme že povrchová teplota vnitřních dlaní opravdu vzrostla a není to jen subjektivní pocit – teplota může vzrůst i o10 oC.

Neméně zajímavé je také sledovat chladnutí dlaní a změnu polohy teplejších míst na rukou.

Čím to je

Mechanická práce dlaní třením zvýší vnitřní energii kůže – kůže se zahřeje. Ještě podstatnější ovšem je, že tím, i samotnou masáží, se roztáhnou chladem stažené cévky v kůži a umožní, aby do doposud prochladlých míst proudila rychleji teplá krev z vnitřku našeho těla.

Vladimír Vochozka
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail