Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Lze propíchnout bramboru brčkem?

Slámku, neboli brčko sloužící k pití nápoje, můžeme popsat jako dlouhou tenkou trubičku. Zkusme pomocí brambory otestovat jak moc je brčko pevné.

Fotogalerie (3)
Brčko už prochází skrz bramboru
(foto autor)

Nejprve vyzvěte kamarády nebo vaše „obecenstvo“, aby zkusili brčkem propíchnout bramboru. Většinou jejich pokus skončí neúspěchem. Brčko se zlomí nebo ohne, v nejlepším případě se zaboří jen částečně.

Teď ty

Po neúspěšných pokusech ostatních se sami chopte experimentování. Prstem (ideálně palcem) zacpěte jeden konec slámky a pevněte ji obejměte. Nyní stačí vybrat libovolné místo a rychlým pohybem protlačit brčko bramborou. Opravdu to funguje!

Jak je to možné

Za vším je vzduch. Pokud jeden konec brčka ucpeme palcem, zajistíme tím, že vzduch zůstane uvnitř. Molekuly vzduchu vyplňují celý vnitřní objem brčka. Při průchodu skrz bramboru se vzduch stlačuje, zvyšuje se tlak na okolní brčko a jeho pevnost se tím zvětší. Po průchodu brčka na druhou stranu vzduch vyfoukne ven.

Pokud nezacpeme palcem otvor brčka, vzduch jednoduše z brčka uniká a brčko nedrží tvar – snadno se ohne, vmáčkne dovnitř či zlomí.

Vladimír Vochozka
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail