Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Lze propíchnout bramboru brčkem?

Slámku, neboli brčko sloužící k pití nápoje, můžeme popsat jako dlouhou tenkou trubičku. Zkusme pomocí brambory otestovat jak moc je brčko pevné.

Fotogalerie (3)
Brčko už prochází skrz bramboru
(foto autor)

Nejprve vyzvěte kamarády nebo vaše „obecenstvo“, aby zkusili brčkem propíchnout bramboru. Většinou jejich pokus skončí neúspěchem. Brčko se zlomí nebo ohne, v nejlepším případě se zaboří jen částečně.

Teď ty

Po neúspěšných pokusech ostatních se sami chopte experimentování. Prstem (ideálně palcem) zacpěte jeden konec slámky a pevněte ji obejměte. Nyní stačí vybrat libovolné místo a rychlým pohybem protlačit brčko bramborou. Opravdu to funguje!

Jak je to možné

Za vším je vzduch. Pokud jeden konec brčka ucpeme palcem, zajistíme tím, že vzduch zůstane uvnitř. Molekuly vzduchu vyplňují celý vnitřní objem brčka. Při průchodu skrz bramboru se vzduch stlačuje, zvyšuje se tlak na okolní brčko a jeho pevnost se tím zvětší. Po průchodu brčka na druhou stranu vzduch vyfoukne ven.

Pokud nezacpeme palcem otvor brčka, vzduch jednoduše z brčka uniká a brčko nedrží tvar – snadno se ohne, vmáčkne dovnitř či zlomí.

Vladimír Vochozka
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail