Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Promáčknutí bubínku

(Hrátky s plyny - 3. díl)

Fotogalerie (2)
Obr. 5

Co budeme potřebovat:
Větší plastovou láhev, zkumavku, kus pouťového balónku, gumičku, autoventilek vzduchotěsně zasazený do víčka na plastovou láhev a autopumpičku (obr. 5).

Jak na to:
Na hrdlo zkumavky napneme kus pouťového balónku jako blánu a zajistíme vzduchotěsně gumičkou proti posunutí. Takto upravenou zkumavku vložíme do plastové láhve a uzavřeme ji víčkem se vzduchotěsně zasazeným autoventilkem. K ventilku připojíme autopumpičku. Pumpováním zvyšujeme tlak v láhvi. Se zvyšujícím se tlakem uvnitř láhve se blána nasazená na zkumavce prohýbá směrem dovnitř zkumavky. Pokud budeme pokračovat, můžeme blánu i protrhnout (obr. 6).

Vysvětlení:
Se zvyšujícím se tlakem uvnitř láhve roste tlak, který působí na blánu nasazenou na zkumavce. Blána se prohýbá směrem dovnitř, stlačuje vzduch a tím zvyšuje tlak ve zkumavce. Pokud se nám podaří blánu protrhnout, tlaky uvnitř zkumavky i v láhvi se vyrovnají.

Můžeme upozornit na to, že tak může dopadnout i náš ušní bubínek, např. potopíme-li se hluboko do vody. Blána nasazená na zkumavce představuje ušní bubínek, namísto pumpičky se tlak vně bubínku zvyšuje hydrostatickým tlakem – jak se potápíme hlouběji pod hladinu.




Uvedené pokusy najdete v připravované publikaci vzdělávacího programu Svět energie, další nabídku na: http://www.cez.cz/vzdelavaciprogram

PhDr. Zdeňka Kielbusová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail