Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 192

Solární tunel v Belgii

V pondělí 6. června 2011 začalo 16 000 solárních panelů instalovaných na střeše železničního tunelu v Antverpách v Belgii oficiálně dodávat elektřinu vysokorychlostním belgickým vlakům.

Fotogalerie (1)
Belgický solární tunel

Solární zařízení je výsledkem spolupráce mezi belgickým železničním operátorem Infrabel, vývojovou firmou pro energii z obnovitelných zdrojů Enfinity, obcemi Brasschaat a Schoten, finančními společnostmi FINEA a IKA a stavebními firmami Solar Power Systems. Tento projekt nazvaný „sluneční tunel“ je prvním svého druhu v Evropě – jde o první využití železniční infrastruktury k výrobě zelené energie. Solární energie bude sloužit v Antverpách na severojižní spojce (včetně Hlavního nádraží Antwerpy) jak přímo pro vlaky, tak i pro nádražní servis konvenční i vysokorychlostní dopravy.

Belgické železnice zkoušejí zelenou energii
Instalace na střeše železničního tunelu v Antverpách HSL4 (vysokorychlostní trať Antverpy – Amsterdam) se rozkládá na celkové ploše 50 000 m², tedy na ploše o velikosti 8 fotbalových hřišť. Sluneční energie z ní se využívá k napájení železniční infrastruktury (signalizace, osvětlení, vytápění železničních stanic atd.), ale i pro pohon vlaků prostřednictvím belgické železniční sítě. Instalace by měla vytvořit odhadem 3 300 MWh elektrické energie ročně, což odpovídá průměrné roční spotřebě elektřiny téměř 1 000 domů, a měla by tím snížit emise CO2 o 2 400 tun ročně. Na solární energii by mohlo perspektivně jezdit 4 000 vlaků ročně.

Belgické dráhy budou v investicích do využívání a výroby energie z obnovitelných zdrojů – s ohledem na udržitelné, ekologicky šetrné mobility – pokračovat. Cílem je, aby železniční doprava byla k životnímu prostředí ještě šetrnější. Přitom již nyní je mnohem ekologičtější než doprava automobilová.

Doc. Jan Obdržálek
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak jste na tom s informační gramotností?

Jak se studenti druhého stupně základních škol orientují ve světě technologií, které nás obklopují? Jak zvládají aplikovanou matematiku? To ukáže jubilejní 10. ročník informační soutěže IT-SLOT, které se pravidelně účastní tisíce žáků 8. a 9. tříd základních škol z celé České republiky.

Cyklické změny teploty na Zemi

Paleoklimatologové hledají stopy vývoje teplot na Zemi v horninách a fosíliích. Dlouhodobé ochlazování začalo asi před 50 miliony lety, kdy byla průměrná globální teplota 14 °C. Tenkrát ještě nebyla na Zemi trvalá ledová pokrývka a hladina mořské vody byla o více než 70 m vyšší než dnes.

Záhadný lidský mikrobiom

Nedávný výzkum ukazuje, že naše tělo je domovem mikrobů, se kterými se věda předtím nesetkávala. Možná, že se kvůli nim bude i přepisovat strom života. Navíc může mít tato mikrobiální „temná hmota“ i vliv na zdraví.

MAAE zveřejnila nové odhady vývoje jaderné energetiky do roku 2050

MAAE zveřejnila 10. září své nejnovější projekce trendů v energetice, elektřině a jaderné energii do roku 2050. Výroční zpráva nabízí smíšený odhad budoucího příspěvku jaderné energie k celosvětové výrobě elektřiny v závislosti na tom, jak se budou potenciálně ...

Vyřeší největší problém větrných elektráren pojišťovny?

Závislost na počasí je největším problémem větrných elektráren nejen z hlediska jejich vlivu na stabilitu elektrizační soustavy, ale také z pohledu celkové i provozní ekonomiky. Když vítr nefouká, elektrárna nejen že nevyrábí, což dělá problémy v přenosové síti, ale ani nevydělává.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail