Jediná vítězka Velké pardubické (1. díl)
Co má společného náš magazín Třípól a prakticky neznámá komtesa Lata Brandisová ze zámečku na Řitce? Píšeme o přírodě a v jejím příběhu hrají hlavní roli koně.
Zveme vás do nejnovějšího informačního centra otevřeného v Hradci Králové u malé vodní elektrárny Hučák. Najdete ho v budově, která je na obrázku na titulní straně časopisu.
V kinosále vás přivítá Čtvero ročních období – ojedinělé filmové dílo na 12 m širokém plátně. Jaro zaplavené vodou vystřídá sluncem zalité léto, podzim přinese plody v podobě energetických rostlin a zima zamrazí studeným větrem. O tom, že všechny tyto přírodní síly umí člověk spoutat a využít, vás přesvědčí známý dirigent Varhan Orchestrovič Bauer a jím moderně přepracované Vivaldiho klasické hudební dílo Čtvero ročních období.
Milovníci historie ocení vzácné historické stroje a modely zapůjčené ze sbírek Národního technického muzea – například model pily na dřevo nebo model pojízdného vodního čerpadla s větrnými pohony z předminulého století, skutečné historické turbíny Kaplanova a Peltonova, originální model natáčení lopatek Kaplanovy turbíny a další.
Moderní využití obnovitelných zdrojů přiblíží skutečný solární panel natáčející se za sluncem jako slunečnice. V řezu můžete studovat uspořádání a funkci reálného kotle na biomasu. V podzemí expozice odhalíte tepelné čerpadlo, které celý objekt zásobuje teplem.
Pohrajete si s plachetnicemi a solárními autíčky, můžete obdivovat dřevěné kolo na spodní vodu, autentický model moderní větrné elektrárny i skutečnou mnohatunovou vodní turbínu na nádvoří. Počítačové hry prověří vaši znalost energetických rostlin i zručnost při stavbě přehradní hráze. Bez obav si můžete zkusit vyvolat tornádo – v prvním modelu větrného tornáda v České republice!
Naučná interaktivní expozice se spoustou informací, dat a obrázků vám představí vlastnosti a využití nejen větrné, vodní, sluneční energie a energie biomasy, ale i méně známou geotermální energii. Součástí expozice je i ukázka historického zařízení rozvodny, která dříve zaujímala prostory dnešního informačního centra.
Po školní výpravy je připravena laboratoř a malá učebna - nabízejí techniku pro doplnění výkladu či pomůcky pro experimenty s obnovitelnými zdroji, včetně návodů. Po dohodě je možné navštívit i stoletou a dodnes funkční malou vodní elektrárnu Hučák ve stejné budově.
Nezapomněli jsme ani na prostor na dočasné tématické výstavy, odpočinkovou zónu a občerstvení.
Kontakt:
Informační centrum Obnovitelné zdroje
Křižíkova 233, 500 03 Hradec Králové
Otevírací doba: denně 9 - 16 hodin.
Návštěvu skupin a návštěvu malé vodní elektrárny je nutné předem objednat.
Tel. 492110160, 725781565 (p. Hanuš), 725781564 (p. Hrdličková)
infocentrum.oze@cez.cz
www.cez.cz/hucak
Co má společného náš magazín Třípól a prakticky neznámá komtesa Lata Brandisová ze zámečku na Řitce? Píšeme o přírodě a v jejím příběhu hrají hlavní roli koně.
Úroveň znalostí žáků v matematice obecně klesá. Dnešní děti nejsou hloupější, spíš jsou některé „línější myslet“, upozorňují učitelé.
Meč historicky připisovaný Janu Žižkovi z Trocnova opustil po čtyřech stoletích Švédsko, aby se na pouhé dva dny zaleskl v pražské Betlémské kapli při příležitosti oslav letošního 600.
Během následujících 10 let plánuje největší česká energetická společnost ČEZ nabrat přibližně 4 000 nových odborníků nejen s technickým vzděláním.
Návštěva zajímavých míst elektrárny, odborné přednášky nebo skok evakuačním rukávem. To jsou jen příklady z programu Letní univerzita, který ČEZ připravil ...