Nejvíce elektřiny z vody, slunce a větru za posledních 11 let
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Fond Zelené energie formou grantu skupiny ČEZ umožnil výstavbu tepelného čerpadla vzduch–voda na integrované střední škole energetické v Chomutově. Vybudování tepelného čerpadla a větrné elektrárny neslouží pouze v rámci svého praktického účelu, ale výuce studentů v oblasti využití obnovitelných zdrojů energie.
Nové tepelné čerpadlo dodává teplou užitkovou vodu a vytápí sociální zařízení ve středisku praktické výchovy chomutovské Integrované střední školy energetické. Budoucí elektrikáři si tak mohou v praxi ověřit, jak funguje.
„Chceme, aby se žáci seznámili s fungováním tepelného čerpadla co nejpodrobněji. Čím víc jim jeho činnost přiblížíme, tím více to přispěje jejich budoucímu uplatnění,“ říká vedoucí praktické výuky Josef Lancoš. „Žáci si prošli celou instalací: sami připravili přívod elektrické energie, vyzdili místnost, kde čerpadlo stojí, napojili jej na rozvody teplé užitkové vody a tepla, nainstalovali řídící a regulační počítač a propojili s ním čerpadlo.“
Studenti již nyní mají možnost provádět různá měření na vstupech a výstupech, měřit teplotu, výkony a další veličiny. V laboratoři totiž vidí v reálném čase činnost tepelného čerpadla díky speciálnímu řídícímu a regulačnímu softwaru.
Škola není v oblasti výuky druhotných a obnovitelných zdrojů energií žádným nováčkem. Kromě vlastních výukových prostředků zpracovala i učební materiály pro další školy.
Hodiny s ukázkami fungování tepelného čerpadla a měřením jeho výkonu absolvuje každým rokem sto dvacet žáků. Praktická cvičení budou zakomponována do výuky o alternativních zdrojích energie. „Chceme, aby naši studenti byli připraveni všestranně pro práci v energetice,“ dodává Josef Lancoš. „Praktická výuka zaměřená na obnovitelné zdroje energie dává našim studentům větší rozhled a vzdělání v oblasti, která je čím dále důležitější jak pro životní prostředí, tak pro ekonomiku.“
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.