Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva
Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové hospodářství v energetickém sektoru?
Nový typ nanogenerátoru využívající větrnou energii může pohybem umělohmotných proužků na střeše, které se budou ve větru kývat jako tráva, vyrábět elektřinu. Na střechu se připevní pružné umělohmotné proužky tak, jako je tomu například u řad kostek domina.
Triboelektrický efekt
Proužky mají na jedné straně nanodrátky a na straně druhé vrstvu materiálu ITO (indium tin oxide, oxid inditocíničitý, elektricky vodivý a užívaný v optice). Když se proužky ve větru kývají, nanodrátky narážejí na povrchy ITO sousedních proužků. Tento krátkodobý kontakt umožňuje, aby elektrony přešly z jednoho materiálu na druhý a přenášely tak elektřinu vzniklou triboelektrickým jevem při ohýbání vláken. Jestliže podle Weiginga Yanga z čínské Southwest Jiatong University v Chengdu pokryjeme střechu o ploše 300 metrů čtverečních těmito proužky, lze získat až 7,11 kW. Yang pracoval na této koncepci se skupinou Zhong Lin Wanga z Georgia University of Technology, Atlanta. Cílem skupiny bylo získat energii nejen z trvale proudících větrů, ale i z poryvů větrů. Yang konstatoval, že ve srovnání s větrnou turbínou je triboelektrický generátor (TENG) efektivní při využívání energie přírodního větru proudícího všemi směry.
Experiment s šedesáti proužky
Systém je jednoduchý jak z hlediska výrobního, tak z hlediska možností zvyšování výkonu. Generátor byl zatím ověřován jen v laboratoři s pomocí elektrického větráku na modelové střeše pokryté šedesáti proužky. Vyprodukoval dostatek elektřiny pro rozsvícení šedesáti LED. Proužky fungovaly při rychlostech větru od 21 km/h, nejúčinnější byly při rychlosti okolo 100 km/h.
Pochyby
Podle Fernanda Galembecka z brazilské University of Campinas, Sao Paulo, to však není snadno dosažitelné. Existuje ještě dlouhá cesta k instalování těchto zařízení na střechy a stěny domů. Podobně, jako je tomu i u jiných obnovitelných energetických zdrojů, bude úspěch nové technologie záviset na skladování energie. Podle Yanga se hledají nejen způsoby skladování, ale i kombinace nanogenerátorů se slunečními panely za účelem zvýšení výkonu. Galembeck také namítá, že materiál ITO není vhodný pro své špatné mechanické vlastnosti, toxicitu a vysoké náklady. Celková koncepce je podle něj vysoce nadějná, ale její realizace závisí na přechodu k jiným materiálům.
(James Urquhart: Wind whips plastic grass to produce power. New Scientist, 2016, č. 3055, s. 19)
Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové hospodářství v energetickém sektoru?
Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...
Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...
Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?
V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...