Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Vítr bičující umělou trávu vyrábí elektřinu

Nový typ nanogenerátoru využívající větrnou energii může pohybem umělohmotných proužků na střeše, které se budou ve větru kývat jako tráva, vyrábět elektřinu. Na střechu se připevní pružné umělohmotné proužky tak, jako je tomu například u řad kostek domina.

Fotogalerie (1)
Složení jednoho dílu TENG - triboelektrického nanogenerátoru

Triboelektrický efekt

Proužky mají na jedné straně nanodrátky a na straně druhé vrstvu materiálu ITO (indium tin oxide, oxid inditocíničitý, elektricky vodivý a užívaný v optice). Když se proužky ve větru kývají, nanodrátky narážejí na povrchy ITO sousedních proužků. Tento krátkodobý kontakt umožňuje, aby elektrony přešly z jednoho materiálu na druhý a přenášely tak elektřinu vzniklou triboelektrickým jevem při ohýbání vláken. Jestliže podle Weiginga Yanga z čínské Southwest Jiatong University v Chengdu pokryjeme střechu o ploše 300 metrů čtverečních těmito proužky, lze získat až 7,11 kW. Yang pracoval na této koncepci se skupinou Zhong Lin Wanga z Georgia University of Technology, Atlanta. Cílem skupiny bylo získat energii nejen z trvale proudících větrů, ale i z poryvů větrů. Yang konstatoval, že ve srovnání s větrnou turbínou je triboelektrický generátor (TENG) efektivní při využívání energie přírodního větru proudícího všemi směry.

Experiment s šedesáti proužky

Systém je jednoduchý jak z hlediska výrobního, tak z hlediska možností zvyšování výkonu. Generátor byl zatím ověřován jen v laboratoři s pomocí elektrického větráku na modelové střeše pokryté šedesáti proužky. Vyprodukoval dostatek elektřiny pro rozsvícení šedesáti LED. Proužky fungovaly při rychlostech větru od 21 km/h, nejúčinnější byly při rychlosti okolo 100 km/h.

Pochyby

Podle Fernanda Galembecka z brazilské University of Campinas, Sao Paulo, to však není snadno dosažitelné. Existuje ještě dlouhá cesta k instalování těchto zařízení na střechy a stěny domů. Podobně, jako je tomu i u jiných obnovitelných energetických zdrojů, bude úspěch nové technologie záviset na skladování energie. Podle Yanga se hledají nejen způsoby skladování, ale i kombinace nanogenerátorů se slunečními panely za účelem zvýšení výkonu. Galembeck také namítá, že materiál ITO není vhodný pro své špatné mechanické vlastnosti, toxicitu a vysoké náklady. Celková koncepce je podle něj vysoce nadějná, ale její realizace závisí na přechodu k jiným materiálům.

(James Urquhart: Wind whips plastic grass to produce power. New Scientist, 2016, č. 3055, s. 19)

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail