Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 207

Plovoucí fotovoltaické elektrárny – řešení pro země s nedostatkem půdy

Kromě nestálosti a nepředvídanosti výroby jsou zřejmě největší nevýhodou solárních elektráren velké zábory zemědělské půdy. Tuto nevýhodu se stále více zemí snaží řešit umisťováním fotovoltaických panelů na střechy továrních hal, obchodních center, úřadů i obytných domů. Rychlým tempem ale přibývají i systémy využívající vnitrozemské vodní plochy. Na světě bylo ke konci roku 2019 v provozu už přes 340 plovoucích elektráren o kapacitě téměř 3 GW v přibližně 40 zemích. Trh je soustředěn v Asii, kde je instalováno 87 % celosvětové plovoucí solární kapacity a kde plovoucí elektrárny vznikají zejména na energetických a zavlažovacích vodních dílech. V Evropě je největší zájem o využití jezer vzniklých při sanaci bývalých povrchových dolů.

Fotogalerie (2)
Severočeské jezero Milada na místě zatopeného dolu možná bude hostit plovoucí FV elektrárnu (foto Soňa Holingerová Hendrychová)

Podle průzkumu poradenské společnosti Wood Mackenzie poroste do roku 2024 globální plovoucí solární energetika meziročně v průměru o 22 %. Světová banka odhaduje, že u některých velkých hydroelektráren by pokrytí pouze 3 % až 4 % plochy jejich nádrží fotovoltaickými panely mohlo zdvojnásobit celkovou výrobní kapacitu elektrárny. Vytváření takových hybridních systémů, kde se oba zdroje vhodně doplňují, přináší řadu výhod včetně například snadného napojení na už existující síť vysokého napětí. To umožní částečně eliminovat vyšší náklady spojené s výstavbou plovoucích systémů. Ukotvení panelů u nich tvoří až 34 % celkových nákladů, zatímco u pozemních je to jen 8 %.

Přehrada Sirindhorn

Největší hybridní vodní a solární projekt na světě nyní vzniká na přehradě Sirindhorn v Thajsku. Od roku 1971 funguje jako hydroelektrárna (36 MW) a zásobárna zavlažovací vody. Instalovaný výkon plovoucích panelů bude 45 MW a uvedení do provozu se očekává letos v prosinci. Přidání výroby ze sluneční energie má vyrovnávat výkyvy poptávky. Plovoucí část bude dodávat elektřinu během dne a hydroelektrárna především v noci. Thajský regulační úřad oznámil, že podpoří dalších 16 plovoucích solárních farem na devíti vodních nádržích s celkovou kombinovanou kapacitou více než 2,7 GW.

Asie vede

Indonéská společnost PLN letos začátkem roku oznámila, že plánuje plovoucí solární projekt o instalovaném výkonu 145 MW na západní Jávě. Ve Vietnamu letos probíhají výběrová řízení na plovoucí elektrárny o celkové kapacitě až 400 MW. Indická společnost National Hydroelectric Power Corporation v červenci ohlásila projekt na výstavbu 500 MW plovoucích fotovoltaik. První zařízení by mělo být uvedeno do provozu v březnu 2022.

Jak je to v Evropě

Jedno z největších plovoucích solárních polí mimo Asii vzniklo na začátku roku 2020 na osmnáctihektarovém jezeru u nizozemského Zwolle. Tvoří je 73 000 fotovoltaických modulů s kapacitou 27,4 MW. Stavba začala v únoru roku 2020 a trvala pouhých sedm týdnů. Jde o systém navržený speciálně pro projekty v nepoužívaných lomech, důlních jámách nebo v nádržích.

Německo má největší potenciál rozvoje plovoucích elektráren v oblastech plánovaných umělých jezer v povrchových hnědouhelných revírech ve středu země a v oblastech u hranic s Polskem. Pokud by Německo dokázalo využít téměř 50 tisíc hektarů vodních ploch v zaplavovaných dolech, mohlo by získat až 56 GW elektrického výkonu.

Podobné využití už existujících i nově vznikajících jezer na místě bývalých hnědouhelných lomů se zvažuje i v severozápadních Čechách. Celkový výkon solárních panelů na hladině jezer Most, Milada a dalších by mohl dosáhnout až 2 GW. Výstavba pilotní instalace má začít v příštím roce.

 

Zdroje:

https://www.pv-tech.org/news/germanys-manmade-lakes-hold-gigawatt-scale-floating-pv-opportunity

https://oenergetice.cz/energostat

https://www.woodmac.com/news/editorial/floating-solar-update-2019/

https://eurec.be/fraunhofer-ise-analyzes-potential-of-solar-power-plants-located-on-pit-lakes-in-former-lignite-mines/

https://www.baywa-re.com/en/news/details/baywa-re-sells-largest-floating-pv-park-outside-china/

https://www.nsenergybusiness.com/news/floating-solar-can-open-up-new-horizons-for-renewable-energy-says-world-bank/

https://www.worldbank.org/en/topic/energy/publication/where-sun-meets-water

https://www.pv-tech.org/news/baywa-r.e.-sells-largest-floating-solar-farm-outside-china-to-dutch-consort

https://renewablesnow.com/news/europes-largest-floating-pv-park-gets-local-owners-and-starts-work-705341/

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-11/europe-s-largest-floating-solar-farm-underway-in-netherlands

https://www.pv-tech.org/news/thai-and-chinese-consortium-bag-record-floating-solar-plus-hydro-project

https://www.bgrimmpower.com/en/update/news/229/bgrimm-power-and-energy-china-consortium-to-build-the-worlds-largest-hydro-floating-solar-project-for-egat

https://www.nsenergybusiness.com/news/nhpc-gedcol-mou-floating-solar/

https://www.pv-tech.org/news/dnv-gl-driving-first-global-best-practices-for-floating-solar-power-project

https://www.solarninovinky.cz/v-cesku-se-bude-instalovat-prvni-plovouci-solarni-elektrarna-v-miste-byvalych-uhelnych-dolu/

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Výzva Evropské komisi, aby spravedlivě hodnotila energetické zdroje

Cílem Evropské komise má být, aby se Evropská unie stala mezi vyspělými zeměmi úspěšným regionem s nízkou uhlíkovou stopou.

Jaderný reaktor pro pohon raket

Americká společnost General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) oznámila, že její koncepce tepelného reaktoru pro pohon (NTP, Nuclear Thermal Propulsion), který by mohl dopravit astronauty na Mars, již překročila ...

Jak se snažíme usnout

Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.

Proč by se měli ochránci přírody opravdu zajímat o jadernou energii

Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...

Spojené království plánuje prototypovou fúzní elektrárnu

Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail