Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 209

Skandinávie jako zelená elektrárna Evropy

Švédsko, Finsko a Dánsko už dnes pokrývají naprostou většinu své spotřeby elektřiny prostřednictvím bezemisních zdrojů včetně jádra a velkou část produkce vyvážejí. Tento trend díky geografickým výhodám, rozvinutým technologiím a manažerským zkušenostem dále posiluje.

Fotogalerie (1)
Jedna ze švédských jaderných elektráren, Oskarshamn (foto Wikimedia, Anchor2009, CC BY-SA 3.0)

Zdaleka největší kapacity má Švédsko, v současné době šestý největší výrobce elektřiny v Evropě za Německem, Francií, Spojeným královstvím, Itálií a Španělskem. V prvních třech čtvrtletích roku 2022 bylo Švédsko největším evropským vývozcem elektřiny, když prodalo více než 20 % své celkové produkce. Tamní energetice dominují vodní a jaderné elektrárny, v posledních letech se třetím největším zdrojem elektřiny v zemi stal vítr.

Prudký rozvoj větrné energetiky zažívá i Finsko. Ze současné instalované kapacity 5 GW z pevninských větrných parků se chce do roku 2030 dostat na 20 GW. Dánsko plánuje ve stejném termínu rozmístit dalších 12,9 GW větrné kapacity v Severním a Baltském moři. Dánsko má také značné možnosti ve skladování CO2 v pobřežních oblastech Severního moře a mohlo by se proto stát i hlavním evropským úložištěm tohoto skleníkového plynu.

Již zmíněné Švédsko se snaží o dekarbonizaci. Elektřinu pro svůj rozvinutý ocelářský průmysl chce místo z uhlí vyrábět stále více z bezemisních zdrojů a využívat při tom i tzv. zelený vodík vyráběný pomocí větru a slunce. Podle švédského výrobce oceli H2 Green Steel bude možné při výrobě „zelené“ oceli snížit emise CO2 ve srovnání s tradičními technologiemi na bázi uhlí až o 95 %. Společnost oznámila plány na výrobu až 5 Mt (milionů metrických tun) „zelené“ oceli ročně do roku 2030, konsorcium HYBRIT se chystá vyrobit 1,2 Mt čisté surové oceli již v roce 2026. V rámci pilotního projektu byl loni v září v areálu oceláren v Luleaa uveden do provozu první velkokapacitní sklad vodíku.

Podle analytické a poradenské společnosti Rystad Energy lze očekávat, že kapacita větrných a fotovoltaických elektráren vzroste ve Švédsku, Finsku a Dánsku z 30 GW v roce 2022 na 74 GW v roce 2030. Dominantním zdrojem bude větrná energie, která bude představovat 61,5 GW instalovaného výkonu, zbývajících 12,8 GW bude ze Slunce. Při vhodném počasí tak všechny tři země budou moci velké objemy zelené energie vyvážet do zbytku Evropy. Do roku 2030 má navíc být ve Skandinávii připraveno ke spuštění téměř 40 projektů výroby „zeleného“ vodíku, což bude asi 18 % evropské kapacity elektrolyzérů.

Jih Evropy nechce zůstat pozadu

Státům na severu Evropy však ve využívání obnovitelných zdrojů energie šlapou na paty země Pyrenejského poloostrovu na jihu. V prvních třech čtvrtletích roku 2022 se třetím největším evropským exportérem elektřiny za Švédskem a Německem stalo Španělsko, které má spolu s Portugalskem dobrou pozici stát se dalším významným evropským energetickým uzlem. Obě země se mohou opřít o dostatek slunečního záření, silný vítr, vyspělou plynovou infrastrukturu a rovněž o bohaté manažerské znalosti.

Během energetické krize měl Pyrenejský poloostrov velkou výhodu, protože není závislý na ruském plynu. Dodávky má zajištěné potrubím z Alžírska a také dlouhodobými smlouvami o dovozu LNG. Analytici očekávají, že podíl obnovitelných zdrojů ve Španělsku a Portugalsku vzroste ze 48 % v roce 2021 na 64 % v roce 2025 a 79 % v roce 2030, čímž se region může dostat do čela evropské energetické transformace.

Pyrenejský poloostrov se dobře vyrovnal s energetickou krizí i v oblasti cenové

 Do roku 2021 byly ceny elektřiny na Pyrenejském poloostrově úzce propojeny s ostatními evropskými zeměmi, po propuknutí energetické krize se však ve Španělsku ustálily v průměru na 155 EUR za MWh, zatímco ve zbytku Evropy byly dvakrát až třikrát vyšší. Projevila se tzv. „Iberská výjimka“, kdy tamní vlády masivně dotovaly vysoké ceny plynu pro fosilní elektrárny. Tím zlevnily cenu z těchto závěrných zdrojů, což jsou obvykle plynové elektrárny stojící na konci výrobního a distribučního řetězce, které jsou schopné rychle reagovat na měnící se poptávku po elektřině a jsou proto rozhodující při stanovení její konečné spotřebitelské ceny. 

Zdroje:

https://www.rystadenergy.com/news/finland-denmark-and-sweden-leading-on-the-green-revolution

https://www.h2greensteel.com/latestnews/h2-green-steel-has-pre-sold-over-15-million-tonnes-of-green-steel-to-customers

https://fuelcellsworks.com/news/sweden-h2-green-steel-breaks-ground-on-its-steel-and-hydrogen-production-facility/

https://www.reuters.com/business/sustainable-business/swedens-hybrit-delivers-worlds-first-fossil-free-steel-2021-08-18/

https://energypost.eu/hybrit-project-sweden-goes-for-zero-carbon-steel/

https://www.rechargenews.com/energy-transition/largest-ever-order-nel-to-supply-200mw-of-hydrogen-electrolysers-to-mystery-us-buyer-in-45m-deal/2-1-1262427

https://group.vattenfall.com/press-and-media/pressreleases/2019/hybrit-orders-norwegain-electrolyzers-for-fossil-free-steel-production-in-lulea

https://nelhydrogen.com/press-release/nel-asa-receives-4-5-mw-electrolyzer-purchase-order-for-fossil-free-steel-production/

https://www.rystadenergy.com/news/iberia-a-new-european-energy-powerhouse-emerges

https://atalayar.com/en/content/algeria-regains-its-place-main-supplier-gas-spain

https://pemedianetwork.com/petroleum-economist/articles/geopolitics/2022/gas-may-be-safe-in-algeria-spain-spat/

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Den s experimentální fyzikou 2023

Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29.

Dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Během XXVII. Světového kongresu silničního hospodářství, ( 2. - 6. října), společnosti VDT Technology a CertiCon představily nový software s názvem TrafficFlow.

Diamanty v zemském plášti potřebují elektrické pole

V laboratorních experimentech vědci napodobovali podmínky v zemském plášti, vrstvě pod zemskou kůrou, kde se mohou tvořit diamanty. Zjistili, že diamanty rostly pouze tehdy, když byly vystaveny elektrickému poli.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail