Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 215

Mapa oslunění Moravskoslezského kraje

Moravskoslezský kraj si nechává zhotovit kompletní mapu oslunění celého svého území. Ta pomůže samosprávám, firmám i běžným občanům snadno identifikovat místa, která jsou vhodná pro instalaci fotovoltaických panelů. Podobné projekty jsou vzhledem ke zvyšujícímu se zájmu o udržitelnost mezi kraji i městy stále populárnější. V minulosti si různé typy analýz oslunění nechalo zhotovit například Brno, Kladno či Jihočeský kraj.

Fotogalerie (2)
Mapa oslunění usnadní rozhodování o fotovoltaických projektech samosprávám, firmám i občanům (zdroj Top Gis)

Mít rychle, přehledně a jednoduše představu o solárně-energetickém potenciálu veškerých míst v regionu – to jsou hlavní důvody, proč se Moravskoslezský kraj rozhodl nechat si vytvořit mapu oslunění svého území. Těžit z ní budou nejen jednotlivá města a obce, ale i všichni další zájemci o fotovoltaické projekty. „O solárních panelech koluje spousta mýtů a fám. Některé přeceňují jejich výhody, jiné zase energii ze slunce zatracují. Mapa oslunění by mohla už v první fázi rozhodování o případném pořízení panelů na střechu rodinného domu nebo firmy zájemci ukázat, jaká je realita právě na jeho nemovitosti,“ popisuje Jakub Unucka, 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Součást veřejného mapového systému

Pořízením mapy chce kraj zjednodušit proces plánování fotovoltaických projektů a podpořit vznik solárních komunitních společenství. Projekt bude po svém dokončení součástí veřejně dostupného krajského mapového systému. „Mapa bude samozřejmě spojená s katastrem a územními plány. Vzhledem k různým způsobům zpracování územních plánů však dočasně nepůjde z krajské mapové aplikace spolehlivě zjistit omezující podmínky v dané obci. K tomu dojde až po digitalizaci územně plánovací dokumentace v jednotném standardu,“ doplňuje Jakub Unucka.

Řadě míst už mapa slouží

Kompletní dílo by mohl mít kraj k dispozici začátkem příštího roku. Jeho tvorbou je pověřena brněnská společnost TopGis, která má zkušenosti s realizací obdobných projektů pro řadu samospráv. „Výpočtem oslunění se rozumí definování intenzity slunečního záření, tedy množství sluneční energie v kilowatthodinách, které dopadá na jeden metr čtvereční povrchu Země za jeden rok,“ přibližuje Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka firmy.

Základ pro tvorbu analýzy představují letecké snímky, které TopGis prostřednictvím vlastních letadel a velkoformátových kamer pravidelně pořizuje na území celé České republiky. „Z kolmých leteckých měřických snímků vzniká pomocí softwarového výpočtu autokorelovaný model povrchu. Na tomto modelu se pak provádí výpočet oslunění jednotlivých ploch,“ vysvětluje Drahomíra Zedníčková. V případě Moravskoslezského kraje je analýza provedena pro všech 365 dní v roce v půlhodinových intervalech.

Stále žádanější data

Se zvyšujícím se zájmem samospráv o udržitelnost, ochranu životního prostředí, ale i energetickou soběstačnost roste právě i poptávka po analýzách osvitu. „V posledních letech jsme obdobný projekt udělali například pro město Brno. Detailní výpočty pro vybrané budovy jsme rovněž prováděli v Kladně, Kuřimi či Jihočeském kraji,“ nastiňuje Zedníčková.

Projekt Připrav Brno

V případě jihomoravské metropole vznikla mapa slunečního osvitu města v souvislosti s projektem Připrav Brno. Ten má za cíl v následujících deseti letech postupně zkvalitňovat životní prostředí města. „Mapa osvitu je součástí snahy města o využití většího množství energie z obnovitelných zdrojů. K tomu se Brno zavázalo ve schválené Územní energetické koncepci a také v Akčním plánu udržitelné energetiky a klimatu,“ říká mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Stejně, jako tomu bude v případě Moravskoslezského kraje, jsou i data z brněnské analýzy oslunění veřejně dostupná. Firmám i rodinám tak mohou hned na začátku ukázat potenciál zamýšleného fotovoltaického projektu. Statistiky napovídají, že právě o podobné údaje bude čím dále větší zájem. Jen v loňském roce bylo v Česku zprovozněno 33 760 fotovoltaik, což představuje meziroční nárůst o 366 procent.

Pro více informací: TopGis, s.r.o.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail