Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 214

Fotovoltaika pod sněhem

Více než 20 tisíc českých domácností už má na střeše vlastní elektrárnu a tisíce dalších se k tomu chystají. Za slunečného počasí jedou panely naplno, co ale dělat v zimě, kdy zapadají sněhem? Propad výroby je opravdu znatelný. I při kratších dnech a menší intenzitě osvitu se vyplatí získat ze slunce každou kilowatthodinu. Správná údržba, moderní panely a využití předpovědi počasí umožní vyrobit i desítky kWh navíc. Zima však může přinášet také výhodu - chladnější počasí zvyšuje účinnost panelů.

Fotogalerie (1)
Ilustrační obrázek (zdroj ČEZ)

Fotovoltaika vyžaduje pravidelnou péči, abychom ji mohli využívat na maximum. Chladnější počasí zvyšuje efektivitu panelů a zčásti kompenzuje horší světelné podmínky. Panely využijí rozptýlené světlo i když je pod mrakem, byť to znamená výrobu jen na několik procent. Kvalitní údržba, čistění panelů nebo odmetání sněhu pomáhají optimalizovat výkon fotovoltaiky i v zimních měsících. 

Jen fotovoltaické elektrárny od ČEZ vyrábějí bezemisní elektřinu ze slunečního záření na území šesti krajů České republiky. Ročně dodají v závislosti na přírodních podmínkách elektřinu pokrývající spotřebu zhruba 40 tisíc českých domácností.„Kolegové na elektrárnách mají více než desetileté zkušenosti a přesně vědí, kdy počkat na přírodu a kdy nasadit odmetače. Díky tomu se nám postupně podařilo vytěžit maximum i ze zimních měsíců. Když se podívám na výsledky výroby v zimách před deseti lety a dnes, je tam nárůst o několik procent. Samozřejmě nám musí aspoň trochu přát počasí, ale jdeme mu sami naproti. Podmínkou jsou investice do kvalitní údržby a včasného odhalování závad,“ říká ředitel provozu elektráren ČEZ Obnovitelné zdroje Róbert Heczko.

 

10 tipů pro optimalizaci zimní výroby fotovoltaik

  1. ČISTÝ PANEL VYROBÍ VÍC - dvakrát ročně (na jaře a na podzim) panely zkontrolujeme a vyčistíme, ideálně tlakovou „vapkou“ naplněnou speciálním čisticím prostředkem nebo ručně pomocí speciální stěrky – i díky čistému povrchu zbavenému pylů, prachu a dalších nečistot sníh v zimě z panelů lépe sjíždí.
  2. UŽ PŘI INSTALACI POZOR NA SKLON - ideální sklon panelů, které směrují na jih je pro větší solární parky 20-25 stupňů, ale pro rodinné domy 25-50 stupňů. Nižší sklon u velkých parků zajistí, že si řady panelů vzájemně nestíní a zároveň dokážou využít i níže položené slunce v zimě k efektivní výrobě, což přispívá k samočinnému odtávání sněhu. Pro orientaci a sklon panelů na střeše domů je rozhodující orientace a tvar střechy. Sklon celoročně optimalizuje výrobu během dne a zlepšuje výkon i v zimě. Panely se při první oblevě zbaví sněhu rychleji než okolní krajina či samotná střecha. 
  1. KVALITNÍ PŘEDPOVĚD JE ZÁKLAD - kombinujme předpovědi počasí z více kvalitních zdrojů, např. chmi.cz, windy.com, in-pocasi.cz, wunderground.com, meteocentrum.cz apod. Cílem je, abychom mohli přizpůsobit spotřebu v domě času, kdy fotovoltaika vyrábí nejvíce. 
  1. SPOJME SÍLY S PŘÍRODOU - když do 2-3 dnů přijde tání, počkáme, odmetáme jen když jsme si jisti, že nepoškodíme panely a neriskujeme úraz, za to rozhodně krátkodobé zvýšení výroby nestojí. 
  1. NÁMRAZU NEŠKRÁBEJTE! Opět je lepší nechat působit tání. 
  2. DŮM JE JEDNA ENERGETIKA - i v zimě se snažíme o maximální využití solární energie. Technologicky vyspělým domácnostem se vyplatí zapojit fotovoltaiku do komplexního systému pro správu domu, např. Tengeo umí řídit podle úrovně výroby nejdůležitější spotřebiče (ohřev teplé vody, tepelné čerpadlo atd.).
  1. KVALITA SE VYPLATÍ - investujeme do moderních panelů. Moderním solárním článkům nevadí ani dílčí zastínění, např. nečistotami ale i sněhem na částech panelů, vyrábí elektřinu zbylou částí. 
  1. PILKU PO RUCE - při údržbě se zaměřujeme i na zdroje zastínění a prořezáváme stromy.
  2. BATERIE OCENÍ DOBRÉ ZACHÁZENÍ – správná péče o baterii zhodnotí přínos fotovoltaiky. Pokud je součástí domácí FVE i baterie, měla by být umístěna na suchém místě, kde teplota neklesá ani v zimních měsících pod 0 °C a v létě nestoupá přes 30 °C; baterie by měla být ideálně v režimu nabití 30-90 %. 
  1. SPRÁVNÝ ČAS NA ODSTÁVKU - nejhorší počasí s téměř nulovou výrobou je také jedním z možných období, které můžeme po dohodě a s pomocí profesionála využít k diagnostice a preventivní údržbě.

Čtvrtstoletí zkušeností ČEZ s provozem fotovoltaických elektráren v ČR

ČEZ vyrábí elektřinu ze slunce nepřetržitě už 25 let, první elektrárnu využívající energii slunečního záření postavil roku 1998 na hřebenech Jeseníků a pak ji provozoval v areálu JE Dukovany. Aktuálně provozuje v ČR fotovoltaiky o celkovém výkonu přes 126 MW. Ty vyrobily za posledních 10 let více než 1,3 milionu MWh ekologické elektřiny a uspořily tak 1,18 mil. tun uhlí a zabránily 1,25 mil. tun CO2, které by vznikly konvenční výrobou z fosilních zdrojů.

Podívejte se, jak ČEZ vyrábí elektřinu ze slunce

Zde: Více o fotovoltaických elektrárnách ČEZ v ČR 

Martin Schreier
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Projekty jaderného dálkového vytápění

Vloni ČEZ spustil dlouho očekávaný provoz horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. Dálkové vytápění poskytuje teplo třetině města. Psali jsme o něm podrobněji v článku https://www.3pol.

Náhrada uhelných elektráren jadernými

Vzhledem k tomu, že spotřeba uhlí stále roste navzdory celosvětovému úsilí o snížení emisí skleníkových plynů, několik zemí se poohlíží po strategii využití ...

Alexandrit pro satelitní výzkum

Společnosti z Litvy, Itálie a Německa se spojily, aby pomohly Evropě získat jeden z klíčových materiálů pro evropské vesmírné mise. Během projektu GALACTIC (financovaného EU) vyvinuly evropský ...

Spotřeba uhlí ve světě roste

Globální spotřeba uhlí se v roce 2022 vyšplhala na nové historické maximum a i v roce 2023 zůstane poblíž této rekordní úrovně, protože silný růst v Asii pro výrobu energie ...

V PET Centru Brno je první světová mikrolaboratoř QC1

Začátkem prosince proběhla v brněnském PET centru instalace prvního beta systému QC1 Trasis. Tato „laboratoř v kostce“ o rozměru stolního počítače dokáže provádět většinu ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail