Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 189

Nissan Leaf se představuje

Největším projektem podpory elektrických silničních vozidel v ČR je projekt Elektromobilita Skupiny ČEZ. Začátkem prosince převzal ČEZ do své „elektroflotily“ čtyřiceti dvou vozů další dva, tentokrát elektromobily Nissan Leaf.

Fotogalerie (4)
Elektormobil Nissan Leaf je nejen technicky vyspělé, ale i pěkné auto

Elektromobil Nissan Leaf je moderní pětimístný vůz s prostorným interiérem i zavazadlovým prostorem. Vyrábí se v anglickém Sunderlandu. Jeho pohotovostní hmotnost se pohybuje v rozmezí od 1474 do 1511 kilogramů. Celková hmotnost vozidla i s posádkou a nákladem může být maximálně 1945 kg. Jde o první sériově vyráběný 100 % elektromobil na světě, který je díky své komfortní i bezpečnostní výbavě plně srovnatelný s automobily na tradiční paliva. Počet prodaných vozů se ve světě již blíží hranici 100 000 kusů.

Rychlost a zrychlení

Maximální rychlost elektromobilu Nissan Leaf je elektronicky omezena na 144 km/h. Zrychlení z 0 na 100 km/h dosáhne za 11,5 sekundy. Elektromotor poskytuje 100 % točivého momentu ihned po sešlápnutí pedálu a 254 Nm propůjčuje vozu nadstandardní dynamické vlastnosti. Nissan Leaf má také, díky bateriovému bloku umístěnému pod podlahou vozu, velmi nízko položené těžiště. Jeho chování v zatáčkách se díky tomu blíží chování sportovního vozu.

Baterie

V elektromobilu je umístěna laminovaná lithium-iontová baterie s pracovním napětím 360 voltů. Má kapacitu 24 kWh a tvoří ji 192 článků ve 48 modulech. Životnost akumulátoru výrobce garantuje na pět let, nebo 100 000 ujetých kilometrů. Po pěti letech užívání by kapacita baterie neměla klesnout pod 80 % celkové kapacity nové baterie. Dobíjet by se přitom nemělo až do 100 % kapacity, protože nabíjení baterie není lineární a právě fáze nabíjení z 80 do 100 % zatěžuje baterii nejvíce. Stejně tak by se neměla baterie vybíjet úplně. Baterii nejvíce vadí velmi nízké teploty, které její kapacitu výrazně snižují.

Dobíjení
Elektromobil má ve své výbavě až tři typy nabíjecích režimů: normální, střední a rychlý. Běžné dobíjení za pomoci zásuvky o standardním napětí 230 V trvá přibližně 8-10 hodin (dobíjecí výkon je v tomto případě maximálně na úrovni 3 kW). Pomocí palubní dobíječky o zvýšeném výkonu 6,6 kW, která je součástí volitelné příplatkové výbavy, lze Nissan Leaf dobít za pouhé 4 hodiny. Pro tento způsob dobíjení je třeba výkonnější dobíjecí stanice (veřejná nebo domácí).

Nejrychlejší formou dobíjení je tzv. ultrarychlé dobíjení. To probíhá velmi podobně jako tankování u automobilů na tradiční paliva (auto přijede ke speciálnímu stojanu a kabel pro dobíjení je součástí dobíjecí stanice). U těchto stanic jde díky maximálnímu dobíjecímu výkonu na úrovni až 50 kW dobít baterie z 0 na 80 % za 20 až 30 minut. 80 % je také výrobcem doporučená úroveň kapacity baterie pro optimální nabití. Nissan Leaf je vybaven i standardem rychlodobíjení CHAdeMO, který umožňuje dobíjet akumulátor stejnosměrným proudem příkonem až 62,5 kW. Ale jak bylo uvedeno, lze elektromobil nabít i doma přes běžnou domácí zásuvku o napětí 230 V.

Dojezdová vzdálenost na jedno nabití
S plně nabitou baterií ujede Nissan Leaf Dojezdová až 199 kilometrů. Dojezd vozu se však sníží agresívní jízdou, častým akcelerováním a k tomu současně využívanou klimatizací. Pokud bude majitel jezdit klidně, například na trase s rovným profilem, a nezapínat spotřebiče, může dojezd dosáhnout až 230 km.

Životní prostředí

Elektromobily obecně vykazují nulové místní emise. Pro srovnání emisí automobilů využívajících různá paliva je třeba použít tzv. metodu „od zdroje ke kolu“. Ta započítává nejen emise samotných vozidel (v případě elektromobilu nulové), ale také náročnost těžby energetické suroviny, transport, zpracování atd. U elektromobilů tak skutečná úroveň emisí závisí na emisním faktoru elektřiny v jednotlivých zemích nebo regionech. V České republice jsou emise elektromobilů v případě CO2 ve srovnání s běžným spalovacím motorem již o více než 40 % nižší. U dalších škodlivin jsou emise ještě nižší, v případě prachových částic jsou u elektromobilů nulové. Elektromobil je vybaven systémem tzv. rekuperace – elektromotor se dokáže změnit v generátor a zpětně kinetickou energii přeměnit na elektřinu a uložit ji zpět do baterií. K rekuperaci dochází zejména při brzdění, při jízdě z kopce apod.

Lithium-iontovou baterii Nissanu Leaf je možné z 95 % recyklovat, stejně jako větší část samotného vozu (karoserie i interiér). Nissan Leaf je za jízdy téměř bezhlučný – s hodnotou 21 decibelů je méně hlučný než např. stropní ventilátor (26 db).

Cena, která se vyplatí
Pořizovací cena elektromobilu Nissan Leaf ve výbavě Visia je 715 300 Kč. Kromě nadstandardního vybavení lze dokoupit i prodlouženou záruku. Vysokou cenu vynahradí velmi nízké provozní a servisní náklady a prakticky nulové lokální emise. Průměrná spotřeba je 16 kWh elektřiny na 100 km. Při ceně elektřiny 5 Kč/kWh a se tak jízdní náklady na 1 km pohybují na úrovni 0,80 Kč. Přesná výše nákladů závisí na ceně elektřiny a distribuční sazbě, kterou majitel pro dobíjení využívá. V případě, že uživatel využívá tzv. nízkého „nočního“ tarifu lze dosáhnout i částky na úrovni 0,50 Kč/km. Výši spotřeby elektromobilu, stejně jako u klasického vozidla, ovlivňuje styl jízdy, způsob dobíjení, klimatické podmínky, využívání spotřebičů ve voze (klimatizace, vytápění, rádio, vyhřívání sedadel) a výškový profil trati. Podnikatelé a firmy jsou při provozu elektromobilu navíc osvobozeni od silniční daně.


Sazba pro dobíjení elektromobilů

Od 1. 7. 2013 nabízí skupina ČEZ pro majitele elektromobilů novou distribuční sazbu. Je určena pro domácnosti (D27d), podnikatele a menší firmy (C27c) vlastnící či dlouhodobě aktivně používající vůz s elektrickým pohonem. Tato sazba umožňuje využívat levnější elektřinu při domácím dobíjení v noci. Pro využití dobíjecích stanic Skupiny ČEZ je nutné být zákazníkem společnosti a mít uzavřenou smlouvu na službu Elektromobilita Skupiny ČEZ a k dispozici identifikační čip od Skupiny ČEZ, který stanici zpřístupní.
Více na http://www.cez.cz/cs/pro-media/aktualni-temata/46.html


Kam pro nový Nissan Leaf

V současné době probíhá školení, postupná certifikace a audit dealera AUTO IN v Pardubicích, který se stane prvním EV dealerem v ČR. Efektivní zahájení fungování se předpokládá v druhé polovině prosince 2013. V prvním čtvrtletí 2014 budou známi další dealeři ve vybraných velkých městech, jako jsou Praha, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a další. Současnou poptávku již od července 2013 řeší – i pro české zákazníky – slovenský dealer Autoimpex se sídlem v Bratislavě.

O elektromobilech jsme již psali:
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/klasicka-energetika-a-fyzika/702-elektromobily-proc-ne-a-proc-ano
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/obnovitelne-zdroje/1026-jak-dobit-sveho-milacka
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/obnovitelne-zdroje/1024-japonci-se-predvedli-s-elektrickym-bratrancem-oblibene-nissan-micry
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/282-bezdratove-dobijeni-elektromobilu
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/250-s-tekutymi-bateriemi-dojede-az-400-kilometru

O historii elektromobilů zde:
http://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/306-elektrina-na-kolech-aneb-prehistorie-inspiraci-soucasniku

Dobíjecí stanice:
http://www.futuremotion.cz/emobility/cs/dobijeci-stanice.html

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Naše první slova

Původ řeči je jednou z největších záhad lidstva. „Na začátku bylo slovo...“ praví Bible. Ale jaké? Minimálně od biblických časů jsme se snažili rozluštit původ lidské řeči. Je to konec konců jedna z charakteristik, která nás odlišuje od jiných živočichů.

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 50 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail