Co je zvláštního na oceánech
Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.
Umíme testovat pohonné hmoty a palivové systémy pro jednotlivé typy motorů? Ano, ale dříve to byla pořádná dřina zaměstnávající desítky pracovníků laboratoří a dílen. Klopotná cesta vedla od konstrukce motoru k výběru optimálního paliva. To už díky inženýrům z Alabamské univerzity v Huntsville neplatí. Dnes nám v podstatě stačí výkonný počítač a jeden chytrý program.
Jedná se o program, který dokáže celý proces spalování pohonných hmot namodelovat. Od zážehové teploty, možnou uvolněnou energii přes špičky výkonnosti až po různé rychlosti odpařování a úniky spalin. Je jedno, zda jde o motocykl, nebo motor raketoplánu. Software pro matematický modeling s přehledem zvládá všechny druhy a typy paliv, naftu nebo bio-diesel, kerosin, dřevní líh či benzín. Díky němu je možné efektivitněji navrhovat ekologičtější paliva, zlepšovat výkonnost motorů, přidávat koňské síly pod kapotu nebo zvyšovat dojezdovou vzdálenost vozů.
Pokud chceme získat numerický diagram vnitřních procesů spalování v motoru, první věc, kterou potřebujeme znát, bude výběr paliva. To není vůbec snadné – pohonné hmoty jsou velmi komplexní substance, které dnes obsahují stovky složek, z nichž je třeba vytvořit optimální kombinaci. Doktor Chien-Pin Chen, vedoucí katedry chemického inženýrství na univerzitě v Huntsville, spolu s doktorandem Omidem S. Abianehem proto vytvořili „ideální“ trojsložkovou substanci, která posloužila jako základ testovacího modelu. Na ní pak ověřovali, jak se chovají jednotlivé látky při vstřikování do spalovací komory.
„Modelování trajektorie jednotlivých drobných kapek paliva nás vedlo k myšlence, že každé palivo vyžaduje specifický typ vstřikovače,“ říká Chen a dodává: „Otázkou je, jak nejlépe podchytit tvarový design vstřikovače pro co nejefektivnější šíření plamene. Proto jsme se soustředili na turbulentní vstřikovače, které umožňují kompletní rozšíření paliva po celém objemu spalovacího prostoru.“
Problémem řady současných vstřikovačů je, že při zažehnutí paliva způsobují jakousi řízenou mikroexplozi, která ale opotřebovává motor. Mnohem účelnější je dynamické hoření. K tomu je však třeba použít specifické a přesně dávkované palivo. A právě takové už díky modelovacímu počítačovému programu pro jednotlivé motory umíme rychle najít.
Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.
Létáme do vesmíru, hledáme cizí civilizace, a přitom na naší vlastní planetě jsou neprobádané říše, které se zdají být téměř mimozemské.
Společnost Westinghouse předvádí projekt malého modulárního reaktoru AP300. Je to zmenšená verze velkého osvědčeného reaktoru AP1000. Cílem společnosti je, aby první dodával energii do sítě během deseti let.
Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový.
Značka Barum vznikla spojením názvů podniků Baťa, Rubena a Matador/Mitas. Před 75 lety bylo poprvé zaregistrováno dodnes používané logo značky Barum.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.