Počítače a internet

Článků v rubrice: 75

Google Earth

Určitě jste již někdy v televizi viděli animované záběry krajiny, ať už reálné (například během zpráv o počasí), nebo virtuální ve sci-fi příbězích. Není tomu tak dlouho, co se na populárním serveru GOOGLE objevila sekce EARTH, umožňující prohlédnout si na satelitních snímcích jakékoliv místo na zeměkouli.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Satelitní snímky – meteo-rologické i špionážní – jsou sice na internetu již hezkou řádku let (zkuste třeba www.globalsecurity.org/eye/index.html), ale EarthGoogle představuje úplně odlišnou kategorii. Nejde o prohlížení jednotlivých snímků, ale o plynulé „cestování“ doslova z jednoho konce světa na druhý. Některá místa můžete prohlížet v rozlišení, které doslova bere člověku dech. V New Yorku nebo v Paříži rozeznáte nejen Brooklynský most nebo Eiffelovku, ale i jednotlivé chodce. Na pražských snímcích jsou patrná auta na ulicích, rozlišení na snímcích většiny ostatních míst dovolí rozpoznat větší bloky budov.

K satelitnímu putování po zeměkouli je třeba nejprve nainstalovat speciální prohlížeč. Nejde o nic složitého: otevřeme stránku earth.google.com
(obr. 1) a v menu zvolíme položku Downloads. Uprostřed další stránky vybereme hned první položku Google Earth, u níž není třeba ani registrace. Objeví se tři možnosti, z nich zvolíme prostřední stisknutím tlačítka Download Googleearth.exe. Tato verze je určena pro operační systém Windows 2000 a Windows XP. Dalším krokem je kliknutí na odkaz „click here to start it“, který se objeví v záhlaví následující stránky. V otevřeném okně pak zvolíme buď přímé spuštění programu, nebo raději jeho uložení na pevný disk. Tím je příprava hotová a můžeme začít cestovat.

Po spuštění programu se objeví titulní stránka (obr. 2) se třemi okny – hlavní okno se zeměkoulí, levý pruh s možností vlastní volby zobrazovaných informací a lišta s ovládacími prvky programu. Ovládání prohlížeče je velmi jednoduché a intuitivní, takže funkce jednotlivých prvků uvedeme jen ve stručném přehledu (obr. 3):
1. Nastavení vybraných informací, doporučujeme zaškrtnout Borders (hranice států) a Terrain (umožňuje plastické zobrazení terénu).
2. Přibližování a vzdalování od zemského povrchu. Stejného výsledku dosáhneme i rolováním kolečkem myši.
3. Horním tlačítkem otáčíme snímkem kolem osy doleva. Spodním tlačítkem N se snímek samočinně natočí tak, aby jeho severní okraj byl nahoře.
4. Posunování snímku zvoleným směrem. Totéž můžeme udělat i přímým posunováním snímku pomocí myši.
5. Horním tlačítkem otáčíme snímkem kolem osy doprava. Spodní tlačítko nastaví snímek do vodorovné polohy (pohled shora).
6. Naklánění satelitního snímku, na kterém se zobrazí plastické zobrazení krajiny. Toto zobrazení je zvlášť působivé v hornatých oblastech. Kombinací naklonění, zvětšení a posunování můžeme „prolétat“ nad krajinou v různých výškách a z různých směrů.

Další komentáře k obsluze prohlížeče již nejsou třeba. Všechno ostatní závisí na chuti a zájmu virtuálního cestovatele „vznášet se“ nad rodnou obcí, navštívit naše hlavní město, projít se po pařížských bulvárech, objevit Cheopsovu pyramidu, připomenout si prázdninovou túru v rakouských Alpách nebo si prohlédnout místo, kam se chytáte na příští dovolenou. Kdo si jednou vyzkouší bloudění mezi horskými velikány nebo třeba „průlet“ Grand Canyonem, má o zábavu na dlouhé minuty postaráno! Místo dalších slov nabízíme raději pro inspiraci několik snímků z našich luhů a hájů.
Česká republika z vesmíru (zapnuto zobrazení státních hranic) (obr. 4)
Velmi působivě vypadá plastické zobrazení Vysokých Tater, snímky pocházejí z doby před ničivými polomy v podhůří (obr. 5)
Areál jaderné elektrárny Dukovany, v horní části snímku přehrada Dalešice (obr. 6)
Areál jaderné elektrárny Temelín, (obr. 7)
Pražská letenská pláň s fotbalovým stadionem Sparty, uprostřed ulice Milady Horákové (obr. 8)

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak schovat zlaté nobelovské medaile

Udělování Nobelových cen bylo v průběhu jejich téměř stodvacetileté historie doprovázeno řadou až bizarních událostí. Dvě zlaté medaile byly dokonce rozpuštěny v kyselinách. Tato zajímavá příhoda se váže k maďarskému chemikovi šlechtického původu Györgye ...

Praha počítá se vznikem vodních ploch a výsadbou stromů

Praha nepodceňuje přípravu na extrémní sucho, které v následujících měsících předpovídají meteorologové. Rada města počítá s rozsáhlými revitalizačními projekty. V ulicích tak bude zeleň zavlažována průsakovou vodou z kolektorů (psali jsme v článku https://www.

Termojaderná fúze na rozcestí

Kdy už je termojaderné zařízení ziskové? To nám prozradí Lawsonovo kritérium: součin hustoty plazmatu a doby jeho udržení (stability) musí být dost velký, zhruba 1020 s.m-3. Pro spojitou činnost udržujeme plazma v omezeném prostoru silným magnetickým ...

Existuje hypotetická částice X 17?

Fyzika nás učí, že existují 4 základní interakce, tedy přírodní síly, které vše ovládají a vysvětlují konstrukci světa dle současného stavu poznání - gravitace, elektromagnetická síla, slabá a silná interakce. Zdá se, že vědci jsou na stopě páté fundamentální přírodní síly.

Proč komáři koušou zrovna vás

Někteří lidé mohou sedět venku celé léto a komáři na ně takzvaně „nejdou“. Jiní se objeví za letního večera venku a okamžitě si musejí škrábat komáří kousance, přestože se koupali v repelentu. Co s tím? Důvodem je většinou neviditelná chemická clona ve vzduchu kolem nás.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail