Počítače a internet

Článků v rubrice: 72

Google Earth

Určitě jste již někdy v televizi viděli animované záběry krajiny, ať už reálné (například během zpráv o počasí), nebo virtuální ve sci-fi příbězích. Není tomu tak dlouho, co se na populárním serveru GOOGLE objevila sekce EARTH, umožňující prohlédnout si na satelitních snímcích jakékoliv místo na zeměkouli.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Satelitní snímky – meteo-rologické i špionážní – jsou sice na internetu již hezkou řádku let (zkuste třeba www.globalsecurity.org/eye/index.html), ale EarthGoogle představuje úplně odlišnou kategorii. Nejde o prohlížení jednotlivých snímků, ale o plynulé „cestování“ doslova z jednoho konce světa na druhý. Některá místa můžete prohlížet v rozlišení, které doslova bere člověku dech. V New Yorku nebo v Paříži rozeznáte nejen Brooklynský most nebo Eiffelovku, ale i jednotlivé chodce. Na pražských snímcích jsou patrná auta na ulicích, rozlišení na snímcích většiny ostatních míst dovolí rozpoznat větší bloky budov.

K satelitnímu putování po zeměkouli je třeba nejprve nainstalovat speciální prohlížeč. Nejde o nic složitého: otevřeme stránku earth.google.com
(obr. 1) a v menu zvolíme položku Downloads. Uprostřed další stránky vybereme hned první položku Google Earth, u níž není třeba ani registrace. Objeví se tři možnosti, z nich zvolíme prostřední stisknutím tlačítka Download Googleearth.exe. Tato verze je určena pro operační systém Windows 2000 a Windows XP. Dalším krokem je kliknutí na odkaz „click here to start it“, který se objeví v záhlaví následující stránky. V otevřeném okně pak zvolíme buď přímé spuštění programu, nebo raději jeho uložení na pevný disk. Tím je příprava hotová a můžeme začít cestovat.

Po spuštění programu se objeví titulní stránka (obr. 2) se třemi okny – hlavní okno se zeměkoulí, levý pruh s možností vlastní volby zobrazovaných informací a lišta s ovládacími prvky programu. Ovládání prohlížeče je velmi jednoduché a intuitivní, takže funkce jednotlivých prvků uvedeme jen ve stručném přehledu (obr. 3):
1. Nastavení vybraných informací, doporučujeme zaškrtnout Borders (hranice států) a Terrain (umožňuje plastické zobrazení terénu).
2. Přibližování a vzdalování od zemského povrchu. Stejného výsledku dosáhneme i rolováním kolečkem myši.
3. Horním tlačítkem otáčíme snímkem kolem osy doleva. Spodním tlačítkem N se snímek samočinně natočí tak, aby jeho severní okraj byl nahoře.
4. Posunování snímku zvoleným směrem. Totéž můžeme udělat i přímým posunováním snímku pomocí myši.
5. Horním tlačítkem otáčíme snímkem kolem osy doprava. Spodní tlačítko nastaví snímek do vodorovné polohy (pohled shora).
6. Naklánění satelitního snímku, na kterém se zobrazí plastické zobrazení krajiny. Toto zobrazení je zvlášť působivé v hornatých oblastech. Kombinací naklonění, zvětšení a posunování můžeme „prolétat“ nad krajinou v různých výškách a z různých směrů.

Další komentáře k obsluze prohlížeče již nejsou třeba. Všechno ostatní závisí na chuti a zájmu virtuálního cestovatele „vznášet se“ nad rodnou obcí, navštívit naše hlavní město, projít se po pařížských bulvárech, objevit Cheopsovu pyramidu, připomenout si prázdninovou túru v rakouských Alpách nebo si prohlédnout místo, kam se chytáte na příští dovolenou. Kdo si jednou vyzkouší bloudění mezi horskými velikány nebo třeba „průlet“ Grand Canyonem, má o zábavu na dlouhé minuty postaráno! Místo dalších slov nabízíme raději pro inspiraci několik snímků z našich luhů a hájů.
Česká republika z vesmíru (zapnuto zobrazení státních hranic) (obr. 4)
Velmi působivě vypadá plastické zobrazení Vysokých Tater, snímky pocházejí z doby před ničivými polomy v podhůří (obr. 5)
Areál jaderné elektrárny Dukovany, v horní části snímku přehrada Dalešice (obr. 6)
Areál jaderné elektrárny Temelín, (obr. 7)
Pražská letenská pláň s fotbalovým stadionem Sparty, uprostřed ulice Milady Horákové (obr. 8)

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Šťastné a vesmírné a vše nejlepší do nového kosmického roku!

Česká kosmická kancelář a vzdělávací spolek KOSMOS-NEWS nabízejí školám i organizátorům dalších vzdělávacích a popularizačních programů a akcí uspořádání besed a přednášek o kosmonautice, o životě ve vesmíru a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi.

Sloupový nástroj aneb 600 tun ve středu tokamakové jámy ITER

Impozantní nástroj tvořený rovným kmenem a větvemi z něho vyrůstajícími, neboli 600tunovým sloupem s devíti radiálními rameny, vyroste příští rok ve středu jámy tokamaku ITER. Během montáže v jámě bude podepírat, vyrovnávat a stabilizovat podsestavy vakuové nádoby, jakmile budou spojeny a svařeny.

Československo – země radia

Letos si připomínáme 100 let od založení Státního ústavu radiologického a 70 let od vzniku Ústavu pro výzkum, výrobu a využití radioizotopů.

Centrální solenoid ITER

Který magnet tokamaku je nejdůležitější? Bez magnetů toroidálního pole vám plazma uteče na stěny komory, bez magnetů pole poloidálního nedosáhnete potřebného tvaru plazmového provazce, bez magnetů centrálního solenoidu nebude žádné plazma…Stop!

Dolivo - Dobrovolskij a počátky přenosu elektrické energie

Před sto lety zemřel dnes již málo známý ruský fyzik, elektrotechnik a vynálezce M. O. Dolivo-Dobrovolskij. Jako jeden z prvních fyziků a techniků teoreticky i prakticky odhalil možnosti využití trojfázového střídavého proudu.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail