Počítače a internet

Článků v rubrice: 109

Energie, technika, fyzika (9)

Stará technika má své zvláštní kouzlo. Vzbuzuje v nás pocity nostalgie nad zašlými dobami, kdy byl člověk schopen ještě pochopit, proč a jak ta mašinka vlastně funguje. Tady se otáčí ozubené kolo, tam páka přenáší sílu, a když něco funguje špatně, stačí povolit nebo utáhnout ten správný šroubek. Ve zlaté době vynálezů vznikaly jako na běžícím pásu přístroje velmi užitečné i naprosto nesmyslné. Ty první se staly zárodkem dnešních moderních zařízení, nad jinými se jen shovívavě usmějeme.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Historia magistra vitae, a proto není na škodu zajít si někdy do technického nebo přírodovědného muzea a nechat na sebe působit jejich atmosféru. Začněte třeba na internetu - pochopitelně na stránce pražského Národního technického muzea www.ntm.cz. Její obsah je především informační, o jednotlivých zařízeních nebo exponátech se moc podrobností nedozvíte. Využijte aspoň kontakty na jiná česká i zahraniční technická muzea. Zkuste například virtuální Sparkmuzeum (www.sparkmuseum.com). Je to více než 35 let vytvářená sbírka starých měřicích a vědeckých přístrojů a starých rozhlasových přijímačů, nad jejímž rozsahem se tají dech. V každé sekci (Úsvit elektrického věku, Elektrické vynálezy, Bezdrátový věk) jsou pečlivě dokumentované kvalitní fotografie nejrůznějších elektrických zařízení, mnohých velmi kuriózního vzhledu i funkce. Další skvělou sbírkou se na internetu pyšní německý sběratel starých rádií, elektronek a dalších archaických radiotechnických součástek (home.snafu.de/vumpus). Můžete si je nejen prohlédnout, ale dozvědět se i leccos zajímavého kolem „dřevní“ elektroniky, případně se zúčastnit i některého diskusního fóra. A ještě jednu výhodu tato stránka má – můžete ji prohlížet v mutaci německé nebo anglické.
Na závěr upozorňujeme na stránku se složitější adresou http://www.ee.ryerson.ca:8080/~elf/abacus (pokud si nemůžete vzpomenout: vlnovka se napíše jako ALT 126). Najdete na ní prakticky vše, co by vás mohlo zajímat ohledně historického kuličkového „počítacího stroje“ jménem abakus. Obsah zahrnuje historii, principy výpočtů na abakusu, interaktivní výuku počítání pomocí appletu a pochopitelně mnoho relevantních odkazů. Pokud byste měli pochybnosti o konkurenceschopnosti abakusu v dnešní elektronické době, zajeďte si třeba na Ukrajinu a podívejte se, jak rychle s ním dovedou počítat pokladní v obchodě nebo na poště (říkají mu tam sčot).

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Letní tábor semináře Výfuk

Korespondenční seminář  Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol,  kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.

Vědci odhalují metody, které ničí „věčné“ chemické znečišťující látky

O osudu perfluoralkylových a polyflouralkylových látek (PFAS) v našem životním prostředí je známo jen málo, ale podle nového výzkumu mohou bakterie v odpadních vodách ...

Nejvíce elektřiny z vody, slunce a větru za posledních 11 let

Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.

Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek

Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...

V Austrálii vzniká deštný prales se stromy kontinentu Gondwana

Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail