Počítače a internet

Článků v rubrice: 111

Energie, technika, fyzika (9)

Stará technika má své zvláštní kouzlo. Vzbuzuje v nás pocity nostalgie nad zašlými dobami, kdy byl člověk schopen ještě pochopit, proč a jak ta mašinka vlastně funguje. Tady se otáčí ozubené kolo, tam páka přenáší sílu, a když něco funguje špatně, stačí povolit nebo utáhnout ten správný šroubek. Ve zlaté době vynálezů vznikaly jako na běžícím pásu přístroje velmi užitečné i naprosto nesmyslné. Ty první se staly zárodkem dnešních moderních zařízení, nad jinými se jen shovívavě usmějeme.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Historia magistra vitae, a proto není na škodu zajít si někdy do technického nebo přírodovědného muzea a nechat na sebe působit jejich atmosféru. Začněte třeba na internetu - pochopitelně na stránce pražského Národního technického muzea www.ntm.cz. Její obsah je především informační, o jednotlivých zařízeních nebo exponátech se moc podrobností nedozvíte. Využijte aspoň kontakty na jiná česká i zahraniční technická muzea. Zkuste například virtuální Sparkmuzeum (www.sparkmuseum.com). Je to více než 35 let vytvářená sbírka starých měřicích a vědeckých přístrojů a starých rozhlasových přijímačů, nad jejímž rozsahem se tají dech. V každé sekci (Úsvit elektrického věku, Elektrické vynálezy, Bezdrátový věk) jsou pečlivě dokumentované kvalitní fotografie nejrůznějších elektrických zařízení, mnohých velmi kuriózního vzhledu i funkce. Další skvělou sbírkou se na internetu pyšní německý sběratel starých rádií, elektronek a dalších archaických radiotechnických součástek (home.snafu.de/vumpus). Můžete si je nejen prohlédnout, ale dozvědět se i leccos zajímavého kolem „dřevní“ elektroniky, případně se zúčastnit i některého diskusního fóra. A ještě jednu výhodu tato stránka má – můžete ji prohlížet v mutaci německé nebo anglické.
Na závěr upozorňujeme na stránku se složitější adresou http://www.ee.ryerson.ca:8080/~elf/abacus (pokud si nemůžete vzpomenout: vlnovka se napíše jako ALT 126). Najdete na ní prakticky vše, co by vás mohlo zajímat ohledně historického kuličkového „počítacího stroje“ jménem abakus. Obsah zahrnuje historii, principy výpočtů na abakusu, interaktivní výuku počítání pomocí appletu a pochopitelně mnoho relevantních odkazů. Pokud byste měli pochybnosti o konkurenceschopnosti abakusu v dnešní elektronické době, zajeďte si třeba na Ukrajinu a podívejte se, jak rychle s ním dovedou počítat pokladní v obchodě nebo na poště (říkají mu tam sčot).

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX

Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...

Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva

Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové  hospodářství v energetickém sektoru?

Sledování podvodů ve farmacii

Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...

Lidé mění povrch Měsíce

Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...

Klíčové strategie pro stálý krevní cukr

Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail