Počítače a internet

Článků v rubrice: 83

Energie, technika, fyzika (9)

Stará technika má své zvláštní kouzlo. Vzbuzuje v nás pocity nostalgie nad zašlými dobami, kdy byl člověk schopen ještě pochopit, proč a jak ta mašinka vlastně funguje. Tady se otáčí ozubené kolo, tam páka přenáší sílu, a když něco funguje špatně, stačí povolit nebo utáhnout ten správný šroubek. Ve zlaté době vynálezů vznikaly jako na běžícím pásu přístroje velmi užitečné i naprosto nesmyslné. Ty první se staly zárodkem dnešních moderních zařízení, nad jinými se jen shovívavě usmějeme.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Historia magistra vitae, a proto není na škodu zajít si někdy do technického nebo přírodovědného muzea a nechat na sebe působit jejich atmosféru. Začněte třeba na internetu - pochopitelně na stránce pražského Národního technického muzea www.ntm.cz. Její obsah je především informační, o jednotlivých zařízeních nebo exponátech se moc podrobností nedozvíte. Využijte aspoň kontakty na jiná česká i zahraniční technická muzea. Zkuste například virtuální Sparkmuzeum (www.sparkmuseum.com). Je to více než 35 let vytvářená sbírka starých měřicích a vědeckých přístrojů a starých rozhlasových přijímačů, nad jejímž rozsahem se tají dech. V každé sekci (Úsvit elektrického věku, Elektrické vynálezy, Bezdrátový věk) jsou pečlivě dokumentované kvalitní fotografie nejrůznějších elektrických zařízení, mnohých velmi kuriózního vzhledu i funkce. Další skvělou sbírkou se na internetu pyšní německý sběratel starých rádií, elektronek a dalších archaických radiotechnických součástek (home.snafu.de/vumpus). Můžete si je nejen prohlédnout, ale dozvědět se i leccos zajímavého kolem „dřevní“ elektroniky, případně se zúčastnit i některého diskusního fóra. A ještě jednu výhodu tato stránka má – můžete ji prohlížet v mutaci německé nebo anglické.
Na závěr upozorňujeme na stránku se složitější adresou http://www.ee.ryerson.ca:8080/~elf/abacus (pokud si nemůžete vzpomenout: vlnovka se napíše jako ALT 126). Najdete na ní prakticky vše, co by vás mohlo zajímat ohledně historického kuličkového „počítacího stroje“ jménem abakus. Obsah zahrnuje historii, principy výpočtů na abakusu, interaktivní výuku počítání pomocí appletu a pochopitelně mnoho relevantních odkazů. Pokud byste měli pochybnosti o konkurenceschopnosti abakusu v dnešní elektronické době, zajeďte si třeba na Ukrajinu a podívejte se, jak rychle s ním dovedou počítat pokladní v obchodě nebo na poště (říkají mu tam sčot).

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nový obor Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT

Připravit odborníky na bezpečnost a současně zabezpečení jaderných zařízení ve všech jejích ohledech je hlavní cíl nového doktorského studijního programu Fakulty jaderné ...

Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor

Jak se pohyb větru přenáší z listů větrné elektrárny na turbínu, co se skrývá uvnitř jaderného reaktoru, nebo jak se chová pára v parogenerátoru.

Desítky slunečních elektráren po celé České republice otevírají své brány

Více než dvě desítky solárních elektráren po celé České republice se v týdnu od 20. září zpřístupní veřejnosti.

Nejvýše položený reaktor

V Bolívijském El Alto v nadmořské výšce 4 000 metrů se začal stavět výzkumný reaktor, který budenejvýše položeným jaderným objektem na světě.

Start 35. ročníku korespondenčního semináře FYKOS

Zajímá Tě fyzika a přidružené přírodní vědy? Rád přemýšlíš o původu a fungování různých přírodních a fyzikálních jevů na Zemi i ve vesmíru?

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail