Počítače a internet

Článků v rubrice: 75

Energie, technika, fyzika (9)

Stará technika má své zvláštní kouzlo. Vzbuzuje v nás pocity nostalgie nad zašlými dobami, kdy byl člověk schopen ještě pochopit, proč a jak ta mašinka vlastně funguje. Tady se otáčí ozubené kolo, tam páka přenáší sílu, a když něco funguje špatně, stačí povolit nebo utáhnout ten správný šroubek. Ve zlaté době vynálezů vznikaly jako na běžícím pásu přístroje velmi užitečné i naprosto nesmyslné. Ty první se staly zárodkem dnešních moderních zařízení, nad jinými se jen shovívavě usmějeme.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Historia magistra vitae, a proto není na škodu zajít si někdy do technického nebo přírodovědného muzea a nechat na sebe působit jejich atmosféru. Začněte třeba na internetu - pochopitelně na stránce pražského Národního technického muzea www.ntm.cz. Její obsah je především informační, o jednotlivých zařízeních nebo exponátech se moc podrobností nedozvíte. Využijte aspoň kontakty na jiná česká i zahraniční technická muzea. Zkuste například virtuální Sparkmuzeum (www.sparkmuseum.com). Je to více než 35 let vytvářená sbírka starých měřicích a vědeckých přístrojů a starých rozhlasových přijímačů, nad jejímž rozsahem se tají dech. V každé sekci (Úsvit elektrického věku, Elektrické vynálezy, Bezdrátový věk) jsou pečlivě dokumentované kvalitní fotografie nejrůznějších elektrických zařízení, mnohých velmi kuriózního vzhledu i funkce. Další skvělou sbírkou se na internetu pyšní německý sběratel starých rádií, elektronek a dalších archaických radiotechnických součástek (home.snafu.de/vumpus). Můžete si je nejen prohlédnout, ale dozvědět se i leccos zajímavého kolem „dřevní“ elektroniky, případně se zúčastnit i některého diskusního fóra. A ještě jednu výhodu tato stránka má – můžete ji prohlížet v mutaci německé nebo anglické.
Na závěr upozorňujeme na stránku se složitější adresou http://www.ee.ryerson.ca:8080/~elf/abacus (pokud si nemůžete vzpomenout: vlnovka se napíše jako ALT 126). Najdete na ní prakticky vše, co by vás mohlo zajímat ohledně historického kuličkového „počítacího stroje“ jménem abakus. Obsah zahrnuje historii, principy výpočtů na abakusu, interaktivní výuku počítání pomocí appletu a pochopitelně mnoho relevantních odkazů. Pokud byste měli pochybnosti o konkurenceschopnosti abakusu v dnešní elektronické době, zajeďte si třeba na Ukrajinu a podívejte se, jak rychle s ním dovedou počítat pokladní v obchodě nebo na poště (říkají mu tam sčot).

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Termojaderná fúze na rozcestí

Kdy už je termojaderné zařízení ziskové? To nám prozradí Lawsonovo kritérium: součin hustoty plazmatu a doby jeho udržení (stability) musí být dost velký, zhruba 1020 s.m-3. Pro spojitou činnost udržujeme plazma v omezeném prostoru silným magnetickým ...

Existuje hypotetická částice X 17?

Fyzika nás učí, že existují 4 základní interakce, tedy přírodní síly, které vše ovládají a vysvětlují konstrukci světa dle současného stavu poznání - gravitace, elektromagnetická síla, slabá a silná interakce. Zdá se, že vědci jsou na stopě páté fundamentální přírodní síly.

Proč komáři koušou zrovna vás

Někteří lidé mohou sedět venku celé léto a komáři na ně takzvaně „nejdou“. Jiní se objeví za letního večera venku a okamžitě si musejí škrábat komáří kousance, přestože se koupali v repelentu. Co s tím? Důvodem je většinou neviditelná chemická clona ve vzduchu kolem nás.

Náměty do globální diskuse o energetice

World Nuclear Association ve své informační knihovně shromáždila fakta a argumenty, které bychom měli mít na zřeteli, diskutujeme-li o energetické budoucnosti. Změna klimatu není zdaleka jediným hlediskem.

Ocelová schránka pro 150 000 000 °C horké plazma

Korea dokončila první sektor vakuové komory! Málokdo mimo fúzní komunitu asi zaregistroval, co se nyní děje na jihu Francie, sto kilometrů severně od Marseille. Do vědeckého centra Cadarache se začínají svážet z celého světa gigantické supravodivé magnetické ...

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail