Počítače a internet

Článků v rubrice: 113

Energie, technika, fyzika (6)

Aldebaran je nejjasnější hvězda v souhvězdí Býka. Stránka www.aldebaran.cz , jejímž patronem je katedra fyziky Fakulty elektrotechniky ČVUT, má jednoduchý design, ale „nabitý“ obsah.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Jak napovídá adresa, je stránka z větší části věnována astronomii. V oddíle „Galerie“ jsou krátké životopisy desítek fyziků (včetně všech nositelů Nobelových cen za fyziku) a řada působivých astronomických snímků. Filmové šoty a nápadité animace najdete v sekci „Animace“ – jsou zde dokonce i autentické záběry z výbuchů atomových bomb svržených na Hirošimu a Nagasaki. Oddíl „Různé“ nabízí ke stažení texty přednášek s tematikou astrofyziky a fyziky plazmatu a sbírku mnoha odkazů (hvězdárny, astronomické instituce). I pro naprostého laika je nejzajímavější oddíl „Fyzika“. Každá z osmi kapitol je zpracována srozumitelně a navíc je doplněna spoustou náčrtů, grafů a hlavně fotografií. Součástí jsou také základní informace o nejvýznamnějších kosmických sondách. V rozsáhlém a přitom přehledně uspořádaném materiálu se zájemce dozví o konstrukci hvězdářských dalekohledů, o planetách sluneční soustavy, o vzniku a vývoji hvězd, o teorii relativity atd. Například i to, že v letošním roce uvidíme dvě úplná zatmění Měsíce – 4. května a 28. října.
Laboratorní průvodce http://www.labo.cz/mftabulky.htm je užitečným pomocníkem studenta, laboranta i technika. Jsou v něm soustředěny údaje z širokého spektra oblastí. V tabulce jsou uvedeny číselné hodnoty desítek základních fyzikálních konstant, on-line převodník slouží k rychlému převodu mezi různými jednotkami. Další on-line programy kreslí grafy funkcí, řeší kvadratické rovnice, počítají hmotnosti molekul či koncentraci roztoků. Jsou zde stopky s budíkem, tabulka znaků ASCII i barevný kód odporů. V rejstříku jednotek se dozvíte i o mnoha archaických jednotkách, s nimiž se už setkáváme jen ve starých románech – nebo snad víte, co to byl kvintlík nebo látro?
Před časem jsme se seznámili s „leteckou“ stránkou http://www.grc.nasa.gov/WWW/K-12/airplane/shortp.html , adresou http://www.jrotc.org/structure_of_airplane.htm se ještě vracíme ke stému výročí prvního letu bratří Wrightů. Jasný, stručný a srozumitelný text vysvětluje, proč vlastně letadlo létá, jak se řídí, jak pracuje proudový motor nebo jaké navigační pomůcky piloti při letu používají.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail