Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
První číslo časopisu Třetí pól vyšlo v listopadu 2001 (teď držíte v ruce desáté číslo), web stránka www.3pol.cz je mnohem mladší – byla spuštěná v lednu letošního roku.
Podle statistiky návštěvnosti bylo za prvních 5 měsíců provozu zaznamenáno 14 407 přístupů! Nejčtenějšími články byly: Simulátor Země (z října 2002), Rychlost světla (přímo na webu odpověď na dotaz čtenáře), Chvála Slunce (z května 2002) a polemika, která se rozvinula ke článku Globální svět – lokální beznaděj (z dubna 2002).
Co všechno na www.3pol.cz najdete?
Kompletní obsahy jednotlivých dosud vyšlých čísel, u článků je dokonce více obrázků, než kolik se jich vešlo do tištěné verze, a u některých z nich je i plná verze autorského textu – v časopise se někdy musí z důvodu úspory místa krátit. Najdete zde speciální rubriku Od čtenářů, kam míří články, které nám posíláte a které redakční rady nezařadily, a rubriku Internet, kde jsou odpovědi na dotazy, odbornější články, články doplňující a rozvíjející uveřejněné příspěvky, polemiky. Ke každému článku můžete připsat svůj komentář a zařadit se do diskuse. Hledat můžete jak podle tématických skupin, autorů, tak i podle jednotlivých slov z textu. Představují se Vám členové obou redakčních rad a v rubrice Kontakty najdete velmi užitečný seznam web stránek, které souvisejí buď přímo s obsahem časopisu, nebo s popularizací vědy, techniky a energetiky obecně. Průběžně webstránku rozšiřujeme o další možnosti – nově je nyní zavedena možnost stahovat nejen jednotlivé články, ale i celé číslo najednou. Kopírování pro účely výuky povoleno!
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.