Počítače a internet

Článků v rubrice: 112

Zemská atmosféra on-line

Předpověď počasí aspoň na několik nejbližších dní zajímá určitě každého z nás. Serverů, poskytujících pestré meteorologické informace a z nich vyplývající předpovědi počasí, existuje na internetu mnoho. K nejznámějším patří například www.meteopress.cz, www.meteocentrum.cz, www.e-pocasi.cz, počasí.idnes.cz, yrno.cz/yr.no-pocasi atd. V tomto článku bychom chtěli čtenáře Třípólu upozornit na meteorologický server trochu jiného provedení. Aplikace na serveru www.ventusky.cz sice nabízí i klasickou předpověď počasí na několik nejbližších dní (dokonce v libovolném místě na zeměkouli), jeho unikátnost však spočívá v barevné vizualizaci modelu zemské atmosféry sestavené z aktuálních meteorologických dat. Aplikaci vytvořili pracovníci české společnosti InMeteo.

Fotogalerie (12)
Vizualizace teploty

Jednoduchá obsluha

K základní obsluze aplikace není třeba dlouze studovat návod – stačí nastavit výřez mapy a zvolit některou z deseti veličin, jako je teplota, tlak, rychlost větru, oblačnost atd. Zobrazí se barevně rozlišené hodnoty příslušné veličiny a „pod kurzorem“ se zobrazí i její číselná hodnota. Do formuláře však můžeme zadat přímo konkrétní místo (aplikace najde i naši nejmenší obec) a studovat meteorologickou situaci v něm. Ovládací prvky ve spodní části obrazovky umožňují pohyb po časové ose v rozmezí plus-mínus několik dnů. Různé parametry aplikace (animace, barvy, jednotky) a způsoby jejího ovládání je možné nastavit v položkách „Nastavení“ a „O webu“.

Zobrazení dynamiky dějů

Vizualizace a barevné odlišení hodnot meteorologických veličin především poskytují působivý a dech beroucí pohled na dynamiku dějů v zemské atmosféře. Snadno si ověříme řadu pouček, které známe z hodin zeměpisu, fyziky či ekologické výchovy, např:

  • jakým směrem vanou větry v oblasti tlakové výše a níže,
  • jak Golfský proud ovlivňuje teplotu v nejsevernějších oblastech Evropy,
  • jaké teploty panují v přímořských oblastech a ve vnitrozemí,
  • jaká je oblačnost a srážky v oblastech vysokého a nízkého tlaku,
  • jaký je převážný směr pasátů severně a jižně od rovníku.

Možná si vybavíte silné mrazy, které na našem území panovaly okolo letošního 8. ledna. Meteorologická situace toho dne je zachycena na obrázku teplot v Evropě večer 8. ledna 2017. V oblastech střední Sibiře klesaly teploty i pod -40 °C a proud mrazivého vzduchu několik dní zasahoval až do střední Evropy. Ve slovenských pohraničních horách klesla rtuť teploměru až na -25 °C. Ve stejnou dobu „zajistil“ teplý Golfský proud příjemnou teplotu +8 °C v Irsku a pod nulu neklesla teplota ani v oblasti severoruského Murmansku!

Škoda, že aplikace neumožní nastavit libovolné datum, ale jen několik dnů před aktuálním datem a po něm. Na výzkum atmosférických jevů v jiném ročním období proto bohužel „nemáme nárok“, takže třeba na dramatické děje v atmosféře během hurikánů si budeme muset počkat až do září. A do té doby můžeme na monitoru s obdivem vychutnávat neustále se měnící takřka umělecké obrazy naší atmosféry.

Další informace k tématu

Podrobnosti o metodách předpovídání počasí s využitím numerických modelů zemské atmosféry si můžete přečíst v rozsáhlém a zajímavém rozhovoru s vedoucí oddělení numerických předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu doktorkou R. Brožkovou, který najdete na adrese www.3pol.cz/cz/rubriky/rozhovory/1271-aladin .

Jaroslav Kusala
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak se z DNA pozná, kdo je s kým příbuzný?

Testy DNA mohou lidem říci, odkud ze světa pocházejí jejich předkové, či zda jim hrozí rozvoj některého genetického onemocnění. Někdy mohou dokonce pomoci lidem spojit se s rodinnými příslušníky, ...

IT firmy se otvírají středoškolákům

Jsou nezkušení stážisté za trest? V oborech informačních technologií spíš naopak. Vzhledem k nedostatku absolventů se firmy stále víc soustřeďují i na studenty středních škol.

Hledají se noví Einsteinové a Curieové

Natočit krátké video s fyzikou v hlavní roli a vyhrát deset tisíc korun do vlastní kapsy a dvě stě tisíc pro svou školu, to je nabídka celostátní soutěže „Vím ...

Izolované lidské populace

Lidé migrují a cestují, navzájem se mísí. Je tomu tak od nepaměti, jsou důkazy dokonce i o dávném křížení moderních Homo sapiens s Neadertálci a dalšími skupinami.

Deset úžasných technologických novinek roku 2024

Špičkové technologie mají za sebou rušný rok. Zde je 10 nejlepších technologických příběhů roku 2024, jak je vyhodnotila Live Science.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail