26. října 2020
Češi jsou nakloněni technologickému vylepšení člověka
Podle aktuálního průzkumu by si drtivá většina Čechů (95 %) přála vylepšit své tělo, pokud by to bylo možné. Spousta respondentů se ale také domnívá, že augmentace lidského těla bude dostupná pouze bohatší vrstvě a přinese ohrožení ze strany kybernetických útoků. Proces přetvoření nebo vylepšení psychických a fyzických schopností člověka je díky vývoji digitálních technologií, které se staly běžnou součástí všedního života, realističtější než kdy dříve.
Nový průzkum mezi tisícovkou českých respondentů, jehož výsledky byly uveřejněny v polovině září, naznačuje velké nadšení lidí pro augmentaci člověka – proces rozšiřování či vylepšování lidského těla pomocí technologií. Průzkum zadaný kyberbezpečnostní společností Kaspersky zjistil, že 95 % dotázaných Čechů by změnilo určitou část svého těla, pokud by mohli. Nadpoloviční většina (51 %) by navíc uvažovala o jeho technologickém vylepšení – buď trvalém, nebo dočasném.
Propojit tělo s telefonem!
Rozsáhlá studie na vzorku 14 500 respondentů z 16 zemí Evropy a severní Afriky zjistila, že nejvíce svolní k vylepšení svého těla jsou vedle Čechů také Italové (94 %). Naopak stejný názor zastává jen 33 % Britů. Někteří respondenti by dokonce chtěli své tělo propojit se svým chytrým telefonem. Většina lidí měla jasno ohledně toho, k čemu by se augmentace lidského těla měla používat: pro dobro lidstva. 53 % lidí uvedlo, že by měla být využita ke zlepšení kvality života. Obecně bylo v každé zemi cílem jakékoliv augmentace člověka vylepšení celkového fyzického zdraví (40 %) nebo zraku (33 %). Z Čechů si 34 % dotázaných přeje augmentaci těla s cílem zvýšení atraktivity, zatímco 20 % by chtělo zlepšit inteligenci a mozkové funkce.
Téma augmentace zároveň vzbuzuje obavy
Velká část dotázaných Čechů (86 %) se bojí, že by jejich tělo mohlo být napadeno hackery; 77 % se domnívá, že vylepšování těla bude dostupné pouze pro bohaté. To, co se dříve zdálo jen jako výplod fantazie autorů science-fiction, se pomalu stává realitou. „Augmentace lidského těla patří k jednomu z hlavních technologických trendů dneška. Dílčí aspekty se již běžně používají v každodenní praxi v oblastech, jako je zdravotnictví, sociální péče, sport, vzdělávání nebo doprava. Jako konkrétní příklady můžeme uvést exoskelety pro hasiče nebo biotisk orgánů. Obavy řady lidí jsou ale na místě, vzhledem k tomu, že nadšenci testují limity toho, co je možné. Proto je nutné pro augmentaci vytvořit a přijmout všeobecně platné standardy, aby mohlo lidstvo plně využít jejího potenciálu a zároveň minimalizovat jakákoliv rizika,“ říká Marco Preuss, ředitel evropského týmu GReAT společnosti Kaspersky.
Z průzkumu dále vyplynulo:
- Augmentaci lidského těla jsou nejvíce otevřeni lidé z jihu Evropy, konkrétně ze Španělska, Portugalska, Řecka a Itálie.
- Neskeptičtější k lidské augmentaci jsou Britové (36 %) a Francouzi (30 %), kteří se staví proti tomuto konceptu. Více než polovina Francouzů (53 %) a Britů (52 %) je přesvědčena, že augmentace bude nebezpečná pro společnost. Totéž si v průzkumu myslelo průměrně celkem 39 % dotázaných.
- Augmentace těla s cílem vyšší atraktivity je lákavější spíše pro ženy (36 %) než pro muže (25 %). Naopak muži by více než ženy toužili po větší síle (23 % oproti 18 %).
- Bezmála polovina (47 %) dotázaných by byla pro vládní regulaci augmentace lidského těla. Regulaci ze strany státu jsou nejvíce nakloněni Britové (77 %), naopak Řekové s tím nesouhlasí (17 %). Z Čechů se pro vládní regulaci v průzkumu vyslovilo 51 % dotázaných.
- Třetina lidí (33 %) je myšlenkou augmentace člověka „nadšená“, přičemž ale u žen (21 %) se častěji než nadšení objevuje znepokojení.
- Více než polovina (52 %) Čechů si nepřeje, aby se augmentace lidského těla používala v rámci vojenství.
Psychologická stránka
Pro profesora Juliana Savulescu z univerzity v Oxfordu je psychologická stránka augmentace to nejzajímavější – vylepšování kognitivních a morálních kvalit člověka. „Jednou z největších hrozeb, kterým čelíme, je nevyváženost lidského chování, a to včetně morálky. Augmentace člověka by tuto nerovnováhu mohla dále umocňovat, a proto je myslím pro vlády důležité, aby využily augmentaci k vytvoření lepších všeobecných podmínek,“ komentuje profesor. „Předpokládám, že většina lidí bude ochotna podstoupit svoji augmentaci, pokud se bude jednat o malé zásahy, protože v ní spatří ekonomické nebo zdravotní výhody. Technologické inovace nebyly nikdy v historii z počátku přijímány s nadšením. Postupem času si je ale lidé osvojují, protože si uvědomují, že jde o jejich živobytí, práci nebo dokonce národní bezpečnost,“ dodává Zoltan Istvan, spisovatel a zakladatel strany Transhumanist Party.
Průzkum
Průzkum provedla agentura Opinium Research mezi 9. a 27. červencem 2020. Zúčastnilo se jej 14 500 dospělých ze 16 zemí – České republiky, Rakouska, Belgie, Dánska, Francie, Německa, Řecka, Maďarska, Itálie, Maroka, Nizozemí, Portugalska, Rumunska, Španělska, Švýcarska a Velká Británie.
O společnosti Kaspersky
Kaspersky je mezinárodní společnost zabývající se kybernetickou bezpečností, která byla založena v roce 1997. Své rozsáhlé odborné znalosti kybernetických hrozeb využívá Kaspersky při vytváření bezpečnostních řešení a služeb nové generace zaměřených na ochranu podniků, kritické infrastruktury, vládních organizací a uživatelů po celém světě. Portfolio společnosti zahrnuje špičkové zabezpečení koncových bodů a specializovaná bezpečnostní řešení a služby sloužící k ochraně proti sofistikovaným a neustále se vyvíjejícím digitálním hrozbám. Technologie Kaspersky chrání celosvětově více než 400 milionů uživatelů a 270 tisíc korporátních klientů. Více se dozvíte na www.kaspersky.cz.