Co je zvláštního na oceánech
Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.
Třípól doporučuje: na internetu si čerstvě můžete zakoupit za baťovských 99 Kč elektronickou knihu o fyzice. To by nebylo nic divného a asi by to ani moc zájemců nenalákalo - ale ony to jsou písně na jednoduché či známé nápěvy! To už stojí za trochu zvědavosti. A což teprve když zjistíte, že to jsou vlastně báječné mnemotechnické pomůcky na zapamatování různých vzorečků a pouček! To vás teprve bude fyzika bavit! Tak neváhejte, koukněte sem: http://eknihyjedou.cz/pisne_lidu_fyzikalniho a honem si ji kupte.
Písně lidu fyzikálního mají dokonce své ISBN 978-80-7644-775-2 a doporučení Jednoty Českých matematiků a fyziků (JČMF), neboť u každé písničky je navíc ještě stručný srozumitelný a vtipný výklad pro středoškoláky. Poslyšme samotného autora, Doc. RNDr. Jana Obdržálka, CSc., jak ho napadlo sestavit texty a pomocí známých písniček usnadnit středoškolákům studium fyziky:
"Ono to asi začalo už na JSŠ (tehdejší jedenáctiletá střední škola, nyní „gympl“), kdy jsem si různé poučky rýmoval pro lepší zapamatování. Nakonec i později se mi hodilo vědět, že „tato křivka, hyperbola, vyniká nad ostatní, neb má rozdíl průvodičů v každém bodě konstantní“, a taky „aby měly asymptoty vůči osám správný sklon, plus mínus bé iks se musí rovnat á krát ypsilon“. U nás doma, na rodném Matfyzu (rozuměj MFF UK) je sice matematika pro nás fyziky ze všeho nejvíc společným jazykem, kterým se dají věci říct stručně, jasně a srozumitelně, a jde tam vždycky spíš o nalezení a pochopení nějakých společných struktur než o „pamatováka“, ale tu a tam přišel i takový trik pro zapamatování vhod. Později jsem si coby učitel k Matfyzu přibral gymnázium, a to nejprve Wilhelma Piecka, pak Korunní, Zborovskou a nakonec Christiana Dopplera (ne že bych byl tak přelétavý. Bylo to jako s legendárním Mukačevem v mnoha státech: gymnázium bylo stále stejné, jen vystřídalo 4 názvy a 2 adresy...). Učil jsem tam přes deset roků fyziku a jeden rok také hudební výchovu. A tak mne napadlo…
U nápěvů jsem se řídil radou jednoho úspěšného kabaretiéra
Ten kdysi mému otci prozradil, že k úspěchu písničky vždycky pomůže, když je trošičku „kradená“: lidi ji mají raději, protože je jim jaksi povědomá, a taky se nemusejí moc nového učit. Vzal jsem to z gruntu: verše jsem tepal na písně národní či staré řemeslnické, a když už jsem psal melodie vlastní, hleděl jsem, aby byly zpěvákům trochu povědomé, byť třeba jenom svou rytmickou strukturou. (Asi to tu a tam sami vycítíte.)
Co ve sbírce písní najdete
První (celkem nefyzikální) a poslední píseň jen slibují, co se všecko na té které škole naučíte (č. 1 - střední škola, č. 27 - vysoká škola). Zde jen rámují ostatní písně, jak ty s nejrůznějšími moudry, tak i ty plné vzorečků: základní fyzikální jednotky soustavy SI (č. 2), hlavní fyzikální veličiny a jejich jednotky pro ZŠ (č. 3) i SŠ (č. 4), trocha mechaniky (č. 5 až 11), statika (č. 12) i dynamika (č. 13), čočky (č. 14), spektrum (č. 15), entropie (č. 19), ba i výklad nerozlišitelnosti kvantových částic na SŠ úrovni (č. 20) a speciální relativita s plným zněním Lorentzovy transformace (č. 21). I pro VŠ se tu něco najde: z elektromagnetismu (č. 22, 25), ba i vzorce pro kvantový oscilátor (č. 24). Každý si přijde na své.
Takže pilně zpívejte, ať to rychle pochopíte a můžete dostat ode mne zápočet. V nejhorším aspoň z té hudební výchovy.
Zde pro navnadění ukázky tří písniček:
Knížku si můžete koupit v elektronické podobě zde http://eknihyjedou.cz/pisne_lidu_fyzikalniho
ale pracuje se i na budoucím tištěném vydání.
Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.
Létáme do vesmíru, hledáme cizí civilizace, a přitom na naší vlastní planetě jsou neprobádané říše, které se zdají být téměř mimozemské.
Společnost Westinghouse předvádí projekt malého modulárního reaktoru AP300. Je to zmenšená verze velkého osvědčeného reaktoru AP1000. Cílem společnosti je, aby první dodával energii do sítě během deseti let.
Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový.
Značka Barum vznikla spojením názvů podniků Baťa, Rubena a Matador/Mitas. Před 75 lety bylo poprvé zaregistrováno dodnes používané logo značky Barum.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.