Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Kapitánův deník: 14. 5. 2008 aneb Dlouhé Stráně sklidily další potlesk na otevřené scéně

Ráno jsme všichni vstali zmožení z předešlého dlouhého výletu. Nohy bolí, hlavy bolí a máme hlad. Dnešní den se ale nejeví až tak těžce jako dny minulé. Plán je jasný. Po vydatné snídani rychle do autobusu, který za nás dnes bude překonávat velké vzdálenosti a převýšení. Už žádná pěší túra, dnes se budeme po krajině Jeseníků jen vozit. Nastoupili jsme do našeho vytouženého dopravního prostředku a zamířili k našemu prvnímu cíli. Tím se stala přečerpávací elektrárna – vodní dílo Dlouhé Stráně.

Fotogalerie (4)
Fotka na památku

Cesta ubíhala poklidně, řidič jel jako o závod. Najednou autobus zastavil a otevřel dveře. „Co se děje?,“ ptali se všichni. V tom nastoupila žena a my pochopili, že je to náš průvodce. Uvědomili jsme si, že výlet bude veselejší a bohatší o spoustu nových informací a zážitků.

Mezitím jsme vjeli do areálu elektrárny, vystoupili před hlavní budovou a došli do informační místnosti. Zde jsme vyslechli přednášku, shlédli velice zajímavý film, a to jak o všech elektrárnách ČEZ, tak o elektrárně Dlouhé Stráně samotné.

Při odchodu z hlavní budovy už jsme věděli, jak se ČEZ snaží v okolí elektrárny udržovat lesní porosty, jak se snaží ponechávat co nejvíce prostoru přirozené krajině a jaké ohledy klade na přírodu a ekologii. Tyto ohledy jsou také důvodem, proč je většina prostor přečerpávací elektrárny vybudována pod zemí ve skále a proč celé dílo architektonicky zapadá do zdejší krajiny.

Následovala prohlídka elektrárny. Procházeli jsme tunelem, na jehož stavbě se kromě dělníků podílel i kolektiv psychologů, který vytvořil na zdech protiklaustrofobní barevné obrazce chránící zaměstnance před pocitem úzkosti.

Nejvíce jsme se těšili nahoru, k horní nádrži. Konečně jsme se dostali na vrchol a před námi se rozprostřela umělá nádrž o obvodu asi 1.8 km. Zároveň jsme shlédli nádherná panoramata Jeseníků. Představena nám byla hora Praděd, Mravenečník a Malý Děd.

Na závěr bychom stručně řekli, že přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně patřící společnosti ČEZ je opravdu jedna z nejpozoruhodnějších technických památek v Evropě. Nám se exkurze líbila a doporučujeme každému, kdo tuto zajímavou památku ještě nenavštívil, aby si na její návštěvu našel čas, tak jako my. A pro ty, kteří si budou říkat, že přečerpávačka je pro ně daleko, můžeme doporučit jinou podobnou elektrárnu společnosti ČEZ v samém středu Čech ve Štěchovicích u Prahy. Tu jsme navštívili v roce 2007.

Septima A, Gymnázium Praha 9, Litoměřická.

Septima A, Gymnázium P-9, Litoměřická
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Lunární rover pro malé náklady

Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.

Od farmaceutické chemie k modrému uhlíku

Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.

Podpora rozvoje jaderné energetiky v ČR

Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.

Víte, co je modrý uhlík?

Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...

Světová jaderná energetika na přelomu 2024/2025

V provozu je 417 jaderných  energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které  po zprovoznění ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail