Reportáže, cestování

Článků v rubrice: 82

Co víš o jaderné energetice?

Koncem loňského roku proběhlo pod názvem Co víš o jaderné energetice? další kolo celostátní soutěže pro studenty středních škol. Zúčastňují se třídní družstva škol, na kterých se v uplynulém půlroce uskutečnily besedy o jaderné energetice. Od jara roku 2000 se více než 1000 takových besed zúčastnilo přes 36 000 studentů a do čtyř kol soutěže se přihlásilo 160 tříčlenných třídních družstev.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Družstva nejprve korespondenčně odpovídala na třicet otázek kvalifikačního testu. Některé z nich vůbec nebyly jednoduché - např. kolikrát jsou zálohovány bezpečnostní systémy v JE Temelín, nebo co se dělá s použitým palivem po vyjmutí z reaktoru. Do finále postoupilo družstvo SPŠ z Břeclavi, gymnazisté z Jaroměře, třetí ročník gymnázia ve Světlé nad Sázavou, gymnazisté z Lanškrouna a septimáni z gymnázia ve Světlé nad Sázavou.
Finále soutěže předcházela exkurze do jaderné elektrárny Dukovany. Vlastně to bylo "zahřívací kolo", protože průvodkyně začala bez výstrahy studenty zkoušet: Jak se řídí výkon reaktoru? A neskrývala překvapení, že její hosté znali správnou odpověď téměř na každou otázku. Pak se ptali studenti: Jakou největší poruchu jste v Dukovanech zaznamenali? Co musí člověk znát, aby se mohl stát operátorem reaktoru?

Finále za zvuku varhan

19. prosince se v aule Vysokého učení technického v Brně, která byla před nedávnem zrestaurována z bývalé kaple, rozezněly varhany. Byl to hlavní důvod, proč se finále konalo právě zde. Mohlo vyniknout umění jednoho z účinkujících, studenta doktorandského studia strojní fakulty brněnské VUT Vladimír Dvořáka. (Tento mladý muž pozoruhodným způsobem spojuje hudební a technické nadání. Studuje varhanní hru, vede chrámový pěvecký sbor a zároveň řeší složité technické úkoly jako bylo například využití tepla kondenzátu topné páry separátoru a přihříváku páry v režimu sníženého výkonu turbogenerátoru. Za tuto práci získal třetí cenu v předloňském ročníku soutěže Cena ČEZ. Více na www.3pol.cz.)
Družstva soutěžila v několika disciplínách, které měly prověřit schopnosti a dovednosti, které jsou základním předpokladem pro práci v jaderné energetice: test teoretických znalostí v krátkém časovém limitu (např.: vysvětlete hlavní fyzikální rozdíl mezi reaktorem černobylského a dukovanského typu a co z tohoto rozdílu vyplývá? Jaké je postavení jaderné elektrárny
Dukovany na světovém žebříčku spolehlivosti a bezpečnosti?), fyzická zdatnost (přeměnit na cyklistickém trenažéru co nejvíce vlastní síly na elektrickou energii), schopnost zachovat si ve stresové situaci chladnou hlavu a pevnou ruku.
Poslední úkol prověřil orientaci v hudbě.
V. Dvořák v krátkých improvizacích hrál na varhany motivy významných autorů dávné i nedávné hudební historie. Soutěžící i tady potvrdili, že z nich vyrůstají všestranně vzdělaní lidé.

Gratulujeme vítězům - Janu Kořínkovi, Michalu Nejedlému a Renatě Kořínkové ze Světlé nad Sázavou!

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail