Rozhovory

Článků v rubrice: 43

Dovolte, abych se představil: Tomáš Přeček, elektromontér specialista aneb pozvánka mezi odborníky

Motto: „Práce s elektřinou je vzrušující. Učit se člověk ale musí celý život.“

Fotogalerie (1)
Pan Přeček v akci

Jste elektromontérem silnoproudých zařízení. Co si pod tím můžeme představit?
Úkolem elektromontéra silnoproudých zařízení je zajišťovat správnou funkci elektrotechnických zařízení a systémů. Mezi mé každodenní pracovní činnosti patří zjišťování a odstraňování závad u běžných elektrotechnických zařízení v napěťové hladině nízkého a vysokého napětí. Preventivní, běžné a střední opravy, kontroly, výměny a revize elektrických strojů, přístrojů a zařízení s nízkým, vysokým a velmi vysokým napětím. Kontroly a opravy venkovních rozvodných energetických systémů včetně silových kabelů, elektrických zařízení strojů, energetických zařízení generátorů, tepláren, rozvoden vysokého, popř. velmi vysokého napětí. Provádíme generální opravy elektrotechnických zařízení v elektrárně, mnohdy s podstatnými zásahy do elektrických systémů, spojenými zpravidla s rekonstrukcí příslušných strojů a zařízení. Na venkovních elektrotechnických zařízeních pracujeme často ve výškách. Moje práce spočívá v rychlém a přesném rozhodování, zodpovídám za bezpečnost a dodržování pracovních postupů.
Není toho málo.

Jaké byly vaše pracovní začátky po ukončení střední školy?
Po ukončení SOU hornického obor elektromontér, jsem nastoupil do Městské provozní správy Ostrava, kde jsem získal zkušenosti při výškové práci, montážích elektroměrů a při práci na vysokém napětí. Pak jsem pokračoval jako elektromontér v rozvodném závodě Severomoravské energetiky.

Je nutné se ve vaší profesi neustále zdokonalovat, absolvovat pravidelná školení?
Neustálé zdokonalování je v naší profesi skutečně velmi důležité. Absolvujeme mnoho školení, a to nejen v samotném oboru, ale třeba i pro práce s motorovou pilou. Tady je například nezbytné dodržet, aby v okolí elektrického vedení nebyly z bezpečnostních důvodů žádné větve. Samozřejmostí se stala práce s počítačem, výškové práce atd.

Je vaše zaměstnání hodnoceno jako rizikové?
Ano, naše zaměstnání je hodnoceno a tedy i odměňováno jako rizikové. Musíme velmi přísně dbát na dodržování bezpečnostních předpisů a používání ochranných pomůcek. Umět se správně a včas rozhodnout je v našem případě klíčové. Máme i speciální týmy, vyškolené na tzv. práce pod napětím. Byli jsme v tom ve světě jedni z prvních a patříme určitě ke špičce.

Co byste doporučil mladým lidem, kteří o tomto zaměstnání, případně o studiu na střední škole elektrotechnické, uvažují?
Já už v tomto oboru pracuji patnáct let a všem mladým lidem, kteří mají o studium elektrotechniky zájem, ho doporučuji. Práce s elektřinou je velmi zajímavá a mnohdy vzrušující práce, u které víte, že má smysl a budoucnost. Doporučuji začít s praxí u firem, které v energetice podnikají. Předpokladem pro úspěšný výkon tohoto povolání je vyučení v oboru elektromontér nebo elektromechanik, dále technické myšlení, zručnost, rychlost reakce a ukázněnost. Důležitý je v našem oboru také velmi dobrý zdravotní stav.

Kde všude, můžete své vzdělání uplatnit?
Své vzdělání mohu uplatnit samozřejmě v první řadě v energetice, na šachtě nebo v železniční dopravě, při bytové výstavbě, v telekomunikačních sítích ale i doma. Prostě všude tam, kde potřebují profesionály v oblasti elektro.

Jak si dobíjíte energii? Máte nějaké koníčky?
K mým koníčkům, při kterých dobíjím energii, patří příroda, kolo, spánek a hlavně rodina. Mám dvě dcery a užiji si s nimi hodně legrace. Občas si vyrazíme na ryby, dcery mi asistují a pak se společně radujeme z úlovku.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pouliční osvětlení na Měsíci

Soukromá společnost získala finanční prostředky od americké vlády, aby postavila vůbec první „pouliční osvětlení“ na Měsíci – vysoké stavby o velikosti Sochy svobody, ...

Fyzika v praxi: Staň se vědcem v Turnaji mladých fyziků!

Máte chuť ponořit se do světa vědy, vyzkoušet si roli fyzika a řešit reálné fyzikální problémy? Turnaj mladých fyziků (TMF) je soutěž pro studenty středních a žáky základních ...

Od životního prostředí k radiační vědě a technologii

„Odvažte se skočit,“ radí Hildegarde Vandenhoveová všem mladým profesionálům. Tohle motto jí pomáhalo po celou dobu kariéry, která ji dovedla až na současnou pozici ředitelky divize ...

Laser pomáhá léčit vzácnou oční chorobu keratokonus deformující rohovku

Oční choroba zvaná keratokonus, při níž dochází k deformaci rohovky, se projevuje rychle narůstajícími dioptriemi a zkresleným viděním.

Náctiletí programátoři pozor, blíží se mistrovství

Startuje 6. ročník dvoudenního maratonu nápadů AT&T Hackathon Junior! Zatím jsou to středoškoláci, dost možná se ale budou za pár let starat o spokojený život nás všech – ...

close
detail