Za tříminutové video získaly děti 200 tisíc korun
Kolik vláken z tažného lana udrží visícího puberťáka, jak převézt bez rozlití talíř polévky na skateboardu, nebo kolik radiace nasbírala za svůj život vaše babička.
Farmaceutický výzkum často dosáhne zajímavých výsledků - ovšem jako vedlejší produkt vývoje soustředěného na úplně něco jiného. Lékaři byli příjemně překvapeni účinky Memorinu, léku zlepšujícího paměť - jenže pak zjistili, že jeho vynikající klinické účinky jsou založeny na něčem úplně jiném.
Memorin totiž paměť nijak nevylepšoval, volil mnohem jednodušší cestu. Ptal se lidí kolem, jestli o dotyčné věci něco nevědí. Dlouho trvalo, než se přišlo na to, jak to dělá - mozek totiž žádné elektromagnetické vlnění nevysílal, ale na existující vysílání namodulovával svoje požadavky a filtroval si z něj odpovědi.
Prvními zákazníky byli - jako už tradičně - vojáci a špionáž. Stačilo uspořádat večírek pro diplomaty a do sklepa posadit člověka nadopovaného Memorinem a vybaveného listem s otázkami a diktafonem. Tenhle odposlech se nedal detekovat, rušit ani předvídat. Samozřejmě velmi rychle našel tento preparát i další podobné využití. Mezi studenty se stal tak oblíbeným, že rozhodující zkoušky musely být dozorovány učiteli, kteří příslušný předmět neznali.
Křesťanská i islámská církev Memorin zakázaly - neboť jedině Bůh může být vševědoucí. Žárlivci se stali jedním z hlavních pilířů obchodu s Memorinem. Pornografický průmysl během krátké doby propadl na své dno - k čemu potřebujeme časopisy a virtuální realitu, když se stačí projít podle nočního klubu? Feministické hnutí se rozpadlo, jakmile se veřejnost dozvěděla, co si jeho představitelky doopravdy myslí - ovšem o sobě samých, ne o mužích.
Největšími nepřáteli Memorinu se stávali lidé, kteří spolkli tabletku Memorinu a v kruhu své rodiny si položili otázku Jaký jsem? Vlastně - druzí největší. Byli tu totiž politici. Během jediného roku po zveřejnění jeho účinků jej parlamenty všech zemí zakázaly. S obvyklým efektem všech zákazů podobného typu.
Kolik vláken z tažného lana udrží visícího puberťáka, jak převézt bez rozlití talíř polévky na skateboardu, nebo kolik radiace nasbírala za svůj život vaše babička.
Grafen, jeden z nejpevnějších materiálů na světě, obvykle nevykazuje magnetické vlastnosti. Ale když poskládáte grafenové vrstvy a trochu je zkroutíte, začnou se dít divné věci.
Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...
Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...
Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...
Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)