40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Důraz na využívání obnovitelných zdrojů je jedním z hlavních aspektů mezinárodní studentské soutěže Solar Decathlon, kterou letos už po šesté zorganizovalo Ministerstvo energetiky USA (U. S. Department of Energy) a NREL, Národní laboratoř pro obnovitelné energie. Zadáním soutěže je postavit energeticky výhodný obytný dům. Tým studentů Českého vysokého učení technického v Praze pod vedením Fakulty architektury získal v soutěži v celkovém hodnocení mezi dvaceti finalisty z celého světa 3. místo. V kategoriích Architektura a Energetická bilance dokonce vyhráli! Jedním z hlavních partnerů projektu byla Skupina ČEZ.
Letošní ročník soutěže Solar Decathlon pořadatelé přesunuli z Washingtonu do aglomerace Los Angeles na plochu bývalého vojenského letiště. Bezpochyby tak budovanou rekreační oblast Great Park ve městě Irvine v okrese Orange County dostatečně zviditelnili – na výsledné objekty se přišly podívat tisíce lidí.
V prvním kole odborná komise zkoumala, jak si jednotlivé týmy poradily se zadáním. Do finále pak postoupilo dvacet nejlepších. Není bez zajímavosti, že mezi nimi byly jen dva z Evropy, a to z TU Vídeň a z ČVUT v Praze. Celkovým vítězem soutěže se stal rakouský tým z TU Vídeň. Do příštího ročníku soutěže se již mohou hlásit bohužel jen americké instituce.
Tým ČVUT vedený studenty Fakulty architektury ve spolupráci s Fakultou stavební, Fakultou strojní, Fakultou elektrotechnickou a Fakultou dopravní získal kromě 1. ceny v kategorii Architektura a Energetická bilanci také 2. místo v Technice, 3. místo v Atraktivitě pro trh, Komfortu a Teplé vodě. Bronzová medaile v celkovém skóre potvrdila, že přes veškerá úskalí, která mohou při koordinaci multidisciplinárního týmu nastat, je integrální způsob navrhování správnou cestou.
Studenti na projektu pracovali téměř dva roky. Navrhovali, zajišťovali financování a propagaci. Celkový náklad na projekt za účasti asi 25 lidí představoval asi deset milionů korun. Americké ministerstvo energetiky přitom přispívá každému z dvaceti vybraných týmů nemalou částkou – 100 000 dolarů, čili asi dvěma miliony korun.
Vodní hospodářství zahrnuje armatury vybavené úspornými technologiemi a kořenovou čističku odpadní vody, přičemž se přečištěná voda využívá na zalévání.
AIR House, stavba navržená pro dvě rozdílná podnebí, byla inspirována českým chatařstvím a určená pro generaci 50+. U odborníků zabodovala – podle architektonické poroty je „jednoduchá a čistá architektura AIR House jedinečným a nádherným zážitkem“.
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.