Studenti

Článků v rubrice: 305

Kolínská škola vozí děti do elektráren, přijeďte také

Základní škola Prokopa Holého v Kolíně se pustila do zajímavého projektu. Žáci 3. a 4. ročníku a žáci ze speciálními vzdělávacími potřebami se v něm věnují ekologii a obnovitelným zdrojům energie. Základem projektu jsou návštěvy elektráren a technických zařízení v okolí města, které s tématem projektu úzce souvisejí. Projekt chce podporovat utváření postojů a kritického myšlení žáků v oblasti environmentální výchovy.

Fotogalerie (4)
Děti obdivují zařízení poděbradské malé vodní elektrárny

Výběr navštívených míst v okolí Kolína vycházel z učiva vzdělávacího oboru „Přírodověda“ a „Prvouka“. Snahou pedagogů je zprostředkovat dětem dobré příklady správného přístupu k životnímu prostředí. Jako správné příklady posloužily fotovoltaická elektrárna, energeticky soběstačná obec, čistírna odpadních vod apod. Své zážitky a postřehy děti využijí při tvorbě zprávy a reportáží; ty najdou své uplatnění i na webových stránkách školy.

Mottem je uplatnit vlastní zkušenost

Mottem celého projektu je: „Přijdu, vidím, zamyslím se, pokusím se…“ Vyjadřuje vlastně vše, včetně pokusu o změnu vlastního chování a návyků ve vztahu k přírodě na základě získaných informací. Logo k projektu nakreslil Čeněk Straka ze 3. A. Podařilo se získat i finanční podporu ze strany Městského úřadu.

Akci připravily pro děti jejich třídní učitelky, Mgr. Monika Novotná a Mgr. Marta Ješetová. Obě mají rády přírodu a snaží se svůj vztah k okolí přenést i na děti. K tomu je třeba dětem vysvětlit, co mohou samy pro ochranu životního prostředí udělat a dát jim základ vědomostí o přírodních vědách. Ze své pedagogické praxe dobře vědí, že nejvíce si děti pamatují to, co zažijí na vlastní kůži. Proto vsadily na návštěvu provozů s komentovanou prohlídkou, která by dětem mohla pomoci lépe pochopit vybraná témata probíraná ve škole.

Kde již děti byly

Společně už obě třídy navštívily vodní elektrárnu v Poděbradech, fotovoltaickou elektrárnu v Žišově a energeticky soběstačnou obec Kněžice a její bioplynovou stanici. Na každý výlet se všichni už dlouho dopředu moc těší a předem se snaží získat aspoň základní informace o tom, co je může čekat. Přesto o překvapení během návštěv není nouze. Děti mají vždycky mnoho dotazů. Z cest si odnášejí propagační materiály, se kterými pak pracují při výuce.

Je příznačné, že mezi prvními navštívenými objekty byly i dvě elektrárny. Děti se mohly na vlastní oči přesvědčit, že nejen výroba elektrické energie, ale i ochrana životního prostředí je jedním z hlavních cílů dnešní energetiky. Je velice cenné, že si to mohou uvědomit už i děti na 1. stupni základních škol. Kéž by byly vzorem svým rodičům.

Přirozená soutěživost přináší ovoce

Skupiny po 5‑7 žácích při každém výjezdu soutěží o nejlépe zpracovanou reportáž – hodnotí se obsah i forma práce, např. ilustrace.

Je zajímavé sledovat, co je na výjezdech nejvíce oslovilo, jejich reportáže jsou skutečně jedinečné: „Byli jsme ve vodní elektrárně v Poděbradech. Měli tam psa Broka. Ředitel vodní elektrárny se jmenoval Ladislav Ruml. Hodně se nám líbila převodová kola, a jak hrabačka vytahovala listí z Labe. Také stroje. Byla tam také norná stěna.“

Nebo: „Byli jsme v Žišově, kde mají fotovoltaickou elektrárnu. Byly tam panely a bylo jich tam 13 000. Byly podepřeny dřevěnými trámy, pasou se tam i ovce. Elektrárna byla postavena v roce 2008‑2009. Jeden panel stál asi 8000 Kč. Panel je vyrobený ze skla a křemíku a jeden panel vydrží 25 let. Panely se dají recyklovat i dřevěné trámy. Elektrárna pracuje díky světlu (nemusí být sluníčko). Neškodí to přírodě, protože to nevydává kouř a mohou tam žít i zvířata. Jsou zde sovy, vzácné rostliny, zajíci, ježci, myši. Elektrárna zásobí asi 15000 domácností. Jsme moc rádi, že elektrárna neubližuje přírodě.“

Nápad se osvědčil, budeme pokračovat

S dosavadním průběhem projektu jsou spokojeni všichni – děti i učitelé. Výjezdy proto pokračují a pokračovat budou i nadále. Podařilo se uskutečnit dobrý nápad, který všem přinesl krásné zážitky a hlavně dětem přinesl možnost vidět vše, o čem se dosud učily jen teoreticky, na vlastní oči. Vedení školy přitom velmi ocenilo, jak vstřícně vítají malé návštěvníky jejich hostitelé.

V plánu je návštěva dalších zajímavých míst v okolí školy, které by mohly posloužit jak při vytváření vztahu k životnímu prostředí, tak k prohloubení znalostí o městě Kolín a jeho nejbližšího okolí, a to především z hlediska ekologie.

Adresář elektráren a informačních center skupiny ČEZ najdete na:
www.cez.cz/cs/vyzkum‑a‑vzdelavani/pro‑zajemce‑o‑informace/exkurze.html.

Alena Tučímová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Paradox bavorských divočáků

Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.

Způsobí umělá inteligence katastrofu?

"...spíše bych spoléhal na přirozenou blbost..." praví nedávný kreslený vtip. Mnoha lidem to ale jako vtip nepřipadá. Údaje prezentované společností Atlas VPN ukazují, ...

Thóriový SMR reaktor na Borneu

Indonésie a Dánsko podepsaly čtyřmiliardovou smlouvu na thoriový malý modulární reaktor, jehož hlavním účelem bude produkce amoniaku.

Jsou evropské země kyber-bezpečné?

68 % úspěšných a vysoce ziskových společností světa aplikuje tzv. hybridní model práce. To znamená, že zaměstnanci mohou chodit do kanceláře, ale i pracovat z domova nebo vzdáleného místa.

Tore Supra tokamak je mrtev, ať žije tokamak WEST!

V roce 2013 se čtvrtstoletí starý tokamak rozhodl znovu objevit sám sebe a pod novým jménem zamířit k novým obzorům a cílům. Tore Supra, zařízení CEA/Euratom umístěné ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail