13. července 2011
Best Engineering Competition – Ing. days
Ve dnech 4.–7. dubna uspořádala brněnská pobočka mezinárodní studentské organizace BEST (Board of European Students of Technology) třetí ročník inženýrské soutěže s názvem Ing.days 2011. V letošním roce se k účasti v této soutěži přihlásilo rekordních 188 studentů, kteří vzhledem k velkému zájmu museli projít výběrovým kolem. Postoupilo 24 nejlepších týmů.
Složitá semifinálová zadání
První kolo s názvem Visteon‑Autopal Ing.race hostila Fakulta strojního inženýrství. Úkolem soutěžních týmů bylo postavit kondenzátor, ve kterém se přemění co největší množství vodní páry na vodu při zachování co největší kompaktnosti konstruovaného chladiče. Šlo o experimentální ověření teoretických znalostí z oboru termodynamiky. Brány velkého finále se po lítém boji otevřely týmům „GVM“ a „Kluci z trpaslíka“.
V úterý proběhla na Fakultě informačních technologií druhá z řady soutěží AVG Ing. race. Týmy měly emulovat běh potenciálně škodlivého kódu a analyzovat jeho počínání. Jinými slovy, účastníci měli zjistit, zda by kód po spuštění v systému smazal, přejmenoval nebo změnil soubory. Porotci se shodli, že nejlépe úkol splnily týmy „DPMO“ a „1337 h4xx0rz“ a staly se tak dalšími finalisty.
Třetí soutěž ABB Ing. race se uskutečnila na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií. Týmy se celý den potýkaly s problémem inteligentní budovy, která měla simulovat rozvaděč vysokého napětí. Nejzajímavější a „nejinteligentnější“ budovy zkonstruovaly týmy „IMPERIUM“ a „FSIFEKT“.
Finále
Šestice nejlepších týmů jednotlivých fakultních kol se pak sešla ve společně sdílených prostorách Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií a Fakulty podnikatelské. Soutěžním úkolem prověřujícím opravdovou všestrannost bylo sestrojit plně funkční a automatizovaný katapult, který bude schopný zaměřit na více cílů. Týmy předvedly před zraky přítomných diváků a odborné poroty své vynálezy po osmi hodinách práce. Katapulty srážely terče postavené z plechovek. Porota složená ze zástupců fakult Vysokého učení technického v Brně pak měla před sebou nelehký úkol. Nehodnotil se totiž jen počet sestřelených plechovek, ale také konstrukce a úroveň automatizace samotného zařízení. Po dlouhém hlasování poroty se vítězi v kategorii Team Design stali Tomáš Bajánek, Ondrej Šedo, Matej Šedo a Michal Glos se svým týmem „IMPERIUM“.
Team Design nebyl jedinou disciplínou, ve které se ve finálovém dni soutěžilo. Souběžně s ní proběhla také soutěž Case Study. Jejím cílem bylo analyzovat zadaný problém, vymyslet marketingovou strategii a celý projekt „zmanažerovat“. Tématem bylo bydlení na vodě, tj. vytvoření marketingové strategie pro prodej multifunkčích hausbótů. S úkolem se nejlépe poprali studenti z Fakulty podnikatelské Lucie Zbořilová, Václav Novotný, Hana Vašáková a Jakub Miloševski tvořící tým „Čert“.
Soutěžící si neodnesli pouze diplomy, ale týmy, které se umístily na pódiových místech, obdržely také zajímavé ceny. Rozdělovaly se mobilní telefony, komponenty pro bezdrátovou síť, odborné publikace, slevové poukazy na jazykové kurzy a také stipendia od jednotlivých fakult.
Více informací najdete na http://ingdays.cz