Studenti

Článků v rubrice: 331

Mimořádný úspěch českých mladých vědců

Studenti z Gymnázia v Orlové – a současně vítězové 31. celostátní přehlídky SOČ v oboru fyzika – získali první hlavní cenu na prestižní mezinárodní soutěži nejlepších evropských projektů EU Contest v Lisabonu. Miroslav Rapčák a David Pěgřímek se soutěže zúčastnili s prací Úplný fázový diagram CO2 nanoklastrů. V Lisabonu byly uděleny tři první hlavní ceny. Kromě České republiky, obdrželo první hlavní cenu i Maďarsko a Polsko.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Práce studentů z Gymnázia Orlová je projekt zařazený do fyziky. Jde o počítačové simulace shluků molekul kysličníku uhličitého a chování tohoto plynu za působení tlaku. Výpočty metodou Monte Carlo byly tak náročné, že je autoři uskutečnili na superpočítači. Výsledky simulace mohou pomoci při případném ukládání tohoto plynu do dna oceánů.

Celkem představila Česká republika v Portugalsku tři vítězné studentské práce

  • Projekt Zuzany Novosadové Vliv Brassinosteroidů na fotosyntetické a morfologické charakteristiky různých genotypů, kterou Zuzana zpracovala jako studentka Gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského v Praze.
  • Úplný fázový diagram CO2 nanoklastrů je vítězný projekt autorů Miroslava Rapčáka a Davida Pěgřímka z Gymnázia a SOŠ Orlová.
  • Hnízdní ekologie a biotopové preference rehka zahradního ve východních Čechách, který připravili studenti Gymnázia ve Dvoře Králové nad Labem Tomáš Děd, Vilém Děd a Matouš Vobořil.

Uvedené práce jsou k nahlédnutí v archivu 31. ročníku SOČ na http://www.soc.cz

Více informací lze získat u paní Ing.M.Fatkové z Národního institutu dětí a mládeže (fatkova@nidm.cz) nebo u vedoucího delegace doc. Petra Klána z Ústavu informatiky AV ČR) (pklan@cs.cas.cz)

Podrobné informace o soutěži naleznete na http://www.lisboa.ecys2010.eu


Evropská komise pořádá svou klíčovou soutěžní přehlídku vědeckých a technických projektů Eucys 2010 (European Union Contest for Young Scientists) již po dvacáté druhé. Účastní se jí na 130 mladých vědců ve věku 14 až 21 let, vítězů národních soutěží odborných prací (projektů) z celého světa i 37 zemí EU. Českou republiku již tradičně reprezentují tři vítězné projekty národní přehlídky Středoškolské odborné činnosti pořádané z pověření ministerstva školství Národním institutem dětí a mládeže MŠMT

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany

Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail