Nejvíce elektřiny z vody, slunce a větru za posledních 11 let
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Gymnázium Jírovcova v Českých Budějovicích hostilo od 9. března 2008 celostátní kolo již 57. ročníku Matematické olympiády. Sítem školních a krajských kol prošlo a do nejvyššího kola soutěže postoupilo 50 nejúspěšnějších řešitelů. Hlavním partnerem celostátního kola Matematické olympiády byla energetická společnost ČEZ a mladí matematici z celé republiky si tak mohli prohlédnout i Jadernou elektrárnu Temelín.
„Je velkým úspěchem každého z vás, že jste se dostali mezi padesátku nejlepších matematiků a zúčastnili se celostátního kola zde v Českých Budějovicích. Naše společnost se letos stala hlavním partnerem celostátního kola Matematické olympiády a moc si toho vážíme. Vždyť vzdělané mladé lidi v technických oborech budeme stále potřebovat. Potěšilo nás, že se vám líbila včerejší prohlídka elektrárny Temelín a to, že někteří z vás projevili zájem s naší společností v budoucnu spojit svůj profesní život,“ řekl při předávání ocenění nejlepším matematikům na českobudějovické radnici zástupce ředitele Jaderné elektrárny Temelín Antonín Ješátko.
Společnost ČEZ se dlouhodobě věnuje a bude věnovat projektům, které podporují vzdělanost a tak je logické i partnerství při Matematické olympiádě. „Věřím, že v padesátce mladých a chytrých lidí, kteří zde na českobudějovické radnici přebírají ocenění úspěšných řešitelů, stojí i naši budoucí zaměstnanci,“ doplnil Antonín Ješátko.
Matematická olympiáda patří k nejvýznamnějším středoškolským soutěžím v republice. Byla první předmětovou olympiádou, která u nás vznikla a stala se vzorem ostatním olympiádám – biologické, fyzikální, chemické, zeměpisné. Jde o soutěž prestižní, ale zároveň velmi obtížnou, která pokračuje i na mezinárodní úrovni a i letos tam budou nejlepší řešitelé reprezentovat české školství.
„Jsem rád, že pořadatelé Matematické olympiády z Gymnázia Jírovcova našli pro padesát finalistů v programu odpoledne k návštěvě Temelína. Právě mladí matematici mají potenciál pokračovat ve vzdělání na technických vysokých školách ze kterých naše elektrárna čerpá nové odborníky. Potěšil mě živý zájem studentů o možnost uplatnění se v energetice. Je třeba si uvědomit, že výchova personálu jaderné elektrárny trvá několik let a mladí matematici, kteří dnes na Temelín přijeli jsou ve třetím či maturitním ročníku, takže mají před sebou ještě pět let na vysoké škole. Když se po ní rozhodnou pro budoucnost v energetice, tak jsou to právě ti lidé, kteří mohou provozovat Temelín někdy po roce 2015 a být třeba i u renesance jaderné energetiky v Čechách,“ říká vedoucí personálního útvaru Temelína Pavel Šimák, který se studenty při návštěvě diskutoval možnosti a šance jejich uplatnění ve Skupině ČEZ.
„Loni byly úlohy, především na krajském kole, náročnější. Nulu nemám a to je úspěch, ale uvidíme zítra při vyhlášení výsledků. O tom pracovat v jaderné energetice jsem zatím neuvažovala. Možná je to i tím, že fyziku nemusím, ale mám ráda matematiku či biologii, ale nejvíce mě láká architektura kam jsem letos dělala talentové zkoušky,“ uvedla při prohlídce Temelína studentka čtvrtého ročníku gymnázia Alena Skálová z Prahy, která byla jednou ze šesti dívek, které se letos probojovaly do celostátního kola.
„Zatím o svém profesním životě nemám konkrétní představu, ale musím přiznat, že své uplatnění v energetice či jaderné energetice si docela umím představit. Energetika je rozhodně perspektivní obor a protože jsem se letos přihlásil na Matematicko fyzikální fakultu UK v Praze v oboru fyzika, tak je třeba i Temelín zajímavá možnost mého budoucího uplatnění,“ uvažuje o nové možnosti pro své budoucí uplatnění v energetice Jan Čapek z Duchova.
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.