Studenti

Článků v rubrice: 322

…náctiletí míří s ČEZ k „dobrodružství poznání“

Víte, co to je Mandelbrotova množina? Nevíte-li, nevadí. Každopádně Stanislav Basovník, devatenáctiletý gymnazista z Kroměříže, se v této sféře matematiky pohybuje jako ryba ve vodě. Jeho práce Vícerozměrná Mandelbrotova množina zvítězila v letošním národním finále soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Do finále tohoto již 12. ročníku se probojovalo se svými pracemi celkem 24 středoškoláků. Jejich projekty zahrnovaly celou škálu oborů, od informatiky přes robotiku, ekologii, geologii až k paleontologii. Nechyběl mezi nimi ani výzkum nazvaný Úsměv teenagera, zabývající se prevencí ústní hygieny u mládeže.
Generálním sponzorem této soutěže, kterou pořádá Asociace pro mládež, vědu a techniku (AMAVET), je ČEZ, a to již od zrodu tohoto soutěžního klání. Zároveň již tradičně nad touto akcí přebírá záštitu i předseda Akademie věd České republiky.
Nebylo tedy náhodou, že slavnostního otevření výstavy 24 nejlepších středoškolských projektů se 21. dubna v budově Akademie věd zúčastnil i Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, a Václav Pačes, nově zvolený předseda Akademie.
„Fandím vám a blahopřeji k výsledkům. Já sám jsem vždycky toužil být zapojen do dobrodružství poznání a podařilo se mi to,“ řekl mimo jiné Václav Pačes, jinak význačný genetik, před tím, než společně s Martinem Romanem přestřihli slavnostní pásku.
„ČEZ je již tradičně partnerem této soutěže. Vidíme, že budoucnost je v technice a ve vědě, a vy jste svými projekty prokázali, že jste ve vašem věku šestnácti, sedmnácti či osmnácti let skvělí. I naší ambicí, ambicí ČEZ, je být nejlepší a víme, že toho lze dosáhnout jen s týmem nejlepších lidí, podobných jako jste vy. Proto se domnívám, že podporujeme správnou věc a šikovné mladé lidi, kteří jsou schopni rozvíjet českou vědu a držet krok českých znalostí se zahraničím,“ uvedl v krátkém projevu Martin Roman.
Nejlepší čeští středoškoláci budou moci brzy porovnat výsledky svého bádání se svými vrstevníky ve světě: nejdříve v Belgii, poté v červenci na mezinárodní výstavě v Santiagu de Chile a příští rok je čeká cesta na obdobnou soutěž do USA. Proto odborná porota vedená docentem Josefem Rosenkranzem přihlížela i k tomu, jak jednotliví finalisté jsou schopni obhájit své práce v angličtině.

Pavel Pošusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX

Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...

Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva

Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové  hospodářství v energetickém sektoru?

Sledování podvodů ve farmacii

Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...

Lidé mění povrch Měsíce

Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...

Klíčové strategie pro stálý krevní cukr

Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail