Studenti

Článků v rubrice: 334

Jak se u nás začalo studovat životní prostředí

Konference Spojených národů o životním prostředí konaná ve Stockholmu v roce 1972 vešla ve známost veřejnosti zejména tím, že se její delegáti přepravovali na jednotlivá zasedání na cyklistických kolech. Manifestovali tím svůj protest proti negativnímu vlivu automobilů na životní prostředí.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Právě tato konference rozvířila zájem o problematiku životního prostředí v mnoha zemích světa. Otázkami souvisejícími s narušováním biosféry se tehdy začala zabývat i tehdejší ČSSR.
Znehodnocování životního prostředí předtím věnovaly pozornost snad jen některé vysoké školy. Speciální přednáška o ekologii byla zavedena například na katedrách geografie, biologie a chemie Přírodovědecké fakulty UK v Praze.
Učitelé fakulty a řada odborníků z jiných vysokých škol i z praxe začali později pro zájemce organizovat také postgraduální kurzy s ekologickým zaměřením. Právě značný zájem o tyto kurzy vedl přírodovědeckou fakultu k návrhu na vytvoření samostatného speciálního pětiletého studia ochrany životního prostředi, jehož organizací jsem byl pověřen.
Teprve za nějaký čas jsem poznal, jak komplikovaný úkol mi byl svěřen.

Jak se rodí nový obor...

Některé katedry se sice do přípravných prací zapojily velmi ochotně, jiné mě však zásadně odmítaly s tím, že jejich obor s životním prostředím nijak nesouvisí.
Studijní plány (počty hodin konkrétních přednášek a cvičení) nového oboru vznikaly za velkých diskusí odborníků i neodborníků. Některé katedry se snažily získat, co největší zastoupení s poukazem na jejich význam pro životní prostředí, v jiných oborech (meteorologie, práva, ekonomie, různé technologie...) naopak potřební odborníci chyběli a my je museli zajišťovat z jiných vysokých škol.
A tak až po značně dlouhé době (ve které bylo složitě přepočítáváno množství všech předmětů v procentech a bylo dosaženo vhodných vzájemných proporcí mezi jednotlivými obory) - týden před uzavřením termínu pro zřizování nových oborů studia - byl podán na Ministerstvo školství návrh na zřízení tohoto nového oboru.
Ani osnovy speciálního pětiletého studia, které se tenkrát jmenovalo "Ochrana přírodního prostředí" se nerodily lehko. Ministerstvo školství je nakonec - po několikaletých odkladech - schválilo až 14 dní před přijímacím řízením - v roce 1977.

Prvních dvacet

Případní zájemci o studium "Ochrany přírodního prostředí" byli se značnými potížemi informováni televizí a rozhlasem, ale k našemu velkému překvapení se do prvního ročníku přihlásilo přes dvacet zájemců. Většina z nich později úspěšně dostudovala a značně přispěla při budovaní tohoto studia, které začínalo doslova bez vlastní katedry, bez učebnic, skript a dalších potřebných pomůcek.
Postupem doby se však všechny potíže podařilo překonat. Vybudovala se dnes největší a nejkomplexnější knihovna životního prostředí v ČR a studium ochrany životního prostředí se stalo dobře prosperujícím oborem Přírodovědecké fakulty University Karlovy.

Jaroslav Čihalík
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail