Technické muzeum v Brně má obří mapu města
Technické muzeum v Brně si na podlahu expozice věnované letectví nechalo nainstalovat velkou ortofotomapu města, která zabírá plochu 40 m2.
Tři tematické soutěže nabízí dětem i dospělým vzdělávací portál Svět energie pro zpestření současné situace. Zatímco předškoláci se vyřádí výtvarně, žáci základních a středních škol i široká veřejnost mohou změřit síly ve znalostním kvízu nebo při hře na dispečera energetické soustavy. To vše připravil web Světa energie u příležitosti svých čtvrtých narozenin ve vylepšené grafické a obsahové úpravě.
Motivovat děti k učení je každým dalším dnem, kdy zůstávají zavřené školy, těžší a těžší. Přes zábavu a hry se na to rozhodl jít vzdělávací portál ČEZ Svět energie. Pro všechny věkové kategorie včetně dospělých připravil hned několik soutěží, které nenásilnou formou představí tajuplný svět energetiky, pobaví, a navíc nabídnou pěkné ceny. Soutěže jsou vhodné i jako zpestření on-line výuky.
Každý si něco najde
Pro nejmenší děti předškolního věku je připravená kreativní soutěž na téma čistá energie. Autoři nejhezčích výtvorů získají stavebnice Lego, na další čekají výtvarné potřeby. Starší děti, ale i dospělí, si mohou zahrát zbrusu novou hru Enermix, kde v roli dispečera řídí energetickou soustavu: nakupují a zapojují výrobní zdroje tak, aby virtuální městečko mělo neustále dostatek elektřiny. Soutěží přitom proti ostatním hráčům, na ty nejúspěšnější opět čekají oblíbené dánské kostičky a série hlavolamů. Trojici soutěží doplňuje série znalostních energetických kvízů pro tři věkové kategorie (základní škola, střední škola, široká veřejnost) o 100 naučně-populárních knih.
„Skupina ČEZ se podpoře technického vzdělávání věnuje nepřetržitě přes čtvrt století. Dnes jsou děti jsou doma v prostředí on-line, proto rozvíjíme Svět energie, kde najdou vše o energetice ve formě, které rozumí a je jim blízká,“ říká vedoucí komunikace ČEZ Ladislav Kříž. Za pravdu mu dávají i čísla návštěvnosti portálu: od počátku letošního roku navštívilo vzdělávací portál 102 tisíc uživatelů, což je meziročně nárůst o 75 %. Počet zobrazených stránek letos zatím dosáhl 265 tisíc (nárůst o 65 %). Ze statistik je zřejmé, že portál často využívají školy jako vhodný doplněk učiva při distančním vzdělávání.
Čtvrtstoletí vzdělávacího programu, pátý rok portálu
Bez nadsázky nejrozsáhlejší portál na české webové scéně věnovaný všemu kolem energie a energetiky vstupuje do pátého roku své existence ve zbrusu novém kabátu a s řadou obsahových rozšíření.Například všechny 3D modely energetických zdrojů, které doposud pro vzdělávací web vznikly, jsou nyní k dispozici také ve formě encyklopedických textů a obrázků. Pro nejmenší zvědavce vznikla sekce interaktivních her, která se bude do budoucna ještě dále rozšiřovat, rozrostla se také část věnovaná zajímavým videím. Multimediální studnice informací nabízí zábavu také ve formě videí, aplikací, 3D modelů, komiksů nebo oblíbené fyzikální poradny. Žáci a studenti tu mohou brouzdat stovky hodin, do referátů či jiných školních prací se jim budou hodit i podklady ke stažení zdarma.
Soutěž Enermix najdete zde https://www.svetenergie.cz/cz/souteze/enermix
Soutěž v kreslení zde https://www.svetenergie.cz/cz/souteze/vytvarna-soutez
Soutěž o 100 knih pro tři věkové kategorie najdete zde https://www.svetenergie.cz/cz/souteze/aktualni-soutez-o-knihu
Technické muzeum v Brně si na podlahu expozice věnované letectví nechalo nainstalovat velkou ortofotomapu města, která zabírá plochu 40 m2.
Pro pochopení uranu jako obchodní komodity je důležité znát, jak se tento kov získává, jaké je jeho využití a jak se tato využití vyvíjela, které země produkují ...
Jestliže investujete do jaderné elektrárny, bude standardním výsledkem velké množství vyrobené elektřiny. Od současného jaderného průmyslu se však očekává víc.
Zajímá vás, co všechno žije na vaší zahradě a jak to najít? Víte, odkud pocházejí vaši sousedé? Umíte vyčíst z kamenů životní příběhy?
Pokud chce Evropská unie splnit své cíle v oblasti klimatické neutrality, měla by znovu rozjet program „jaderné renesance“. To je závěr nové studie o klimatické politice EU.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.