Studenti

Článků v rubrice: 315

Ohlédnutí za Fyzikláním 2021

Navzdory turbulentní době se i letos uskutečnilo Fyziklání - již 15. ročník. Jde o mezinárodní fyzikální soutěž organizuje skupina vysokoškolských studentů FYKOS, kterou zastřešuje Matematicko fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. 

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

V pátek 12. února se do boje zapojilo téměř 2000 účastníků tvořících 422 soutěžních týmů. Žáci a studenti, pro které je tato soutěž určena, si změřili síly v řešení širokého spektra fyzikálních úloh. Mohli se setkat s příklady různé náročnosti z mnoha oblastí fyziky, jako například astrofyziky, optiky, elektromagnetismu či mechaniky. Celá soutěž probíhala kvůli pandemii COVID-19 online, ale ani to neubralo soutěžícím jejich nadšení. V mezinárodní konkurenci více než třiceti států světa vynikly i týmy z Česka a Slovenska. Výsledky sevyhodnocovaly zvlášť pro kategorie starších (kat. A), středních (kat. B) a mladších studentů (kat. C). 

Výsledky

Z domácích mezi staršími nejlépe obstáli studenti z Gymnázia Jana Keplera v Praze (3. místo) a Gymnázia J. G. Tajovského v Banské Bystrici (8. místo). Celkové prvenství patřilo studentům z Vietnamu. 

V kategorii B se na čelo protlačily týmy z Gymnázia Poštová v Košicích (4. místo) a Gymnázia Špitálská v Praze (5. místo). Společnost na předních příčkách jim dělali zahraniční kolegové z Indie a USA.

Z řad nejmladších studentů si nejlépe vedli studenti z Gymnázia Grösslingova v Bratislavě (na 5. místě) a Gymnázia Christiana Keplera v Praze (na 9. místě). Celkově si počínali nejlépe zahraniční kolegové z Rumunska a Indie.

Fyziklání 2021 nebylo jen o soutěžení

Účastníky čekal doprovodný program prostřednictvím live-streamů na našem YouTube kanálu fykosak (https://www.youtube.com/user/fykosak); zde si můžete pustit záznam celé akce včetně samotné soutěže. Už v pátek večer se mohli účastníci zapojit do panelové diskuse s organizátory FYKOSu o možnostech individuálního rozvoje ve fyzice a přírodních vědách již při studiu na střední škole. V sobotu byl na programu nejprve rozbor řešení soutěžních úloh. Pak mohli studenti nasát nové vědomosti na přednáškách, například o akademickém softwaru Wolfram Mathematica. Víkend ve znamení fyziky doplnily i populárně-vědecké přednášky pedagogů z Matfyzu na témata Rozvoj výzkumu radioaktivity od objevu až po současnost a Magnetooptické jevy v praktických aplikacích.

Máme velkou radost, že se nám i navzdory komplikované situaci v celém světě podařilo Fyziklání úspěšně uskutečnit. Srdečně gratulujeme výhercům a zároveň děkujeme všem týmům za rekordní zájem. Věříme, že se všem samotná soutěž i doprovodný program líbily i v této netradiční online podobě. Doufáme, že za rok se setkáme ve stejně hojném počtu, a doufáme, že osobně - že nám Praha opět otevře své brány.

V dnešní nejisté době Vás chceme ujistit, že FYKOS je tu stále pro Vás s pestrou nabídkou akcí, o kterých se dočtete na naší webové stránce nebo Facebooku FYKOS

 Těšíme se na Vás! 

Tým FYKOS

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail