Studenti

Článků v rubrice: 305

Pojeďte experimentovat do CERN!

Navrhněte a realizujte svůj vlastní částicový experiment přímo v CERNu - Centru evropského jaderného výzkumu!  Možnost uskutečnit svůj projekt v největším výzkumném centru částicové fyziky na světě se nabízí středoškolákům z celého světa v rámci soutěže Beamline for School (BL4S). Týmy s minimálně pěti členy (maximálně devíti) a dvěma vedoucími musí do 15. dubna 2022 podat návrh svého experimentu, který chtějí umístit do cesty svazku protonů o energii 26 GeV. Kromě pobytu v CERNu mohou získat také detektor částic pro školu či jeden z pěti teleskopů.

Fotogalerie (1)
Logo soutěže

Dva vybrané týmy budou moci realizovat navržený experiment přímo v prostorách CERNu ve švýcarské Ženevě. Ještě před příjezdem budou moci ve spolupráci s vědci s CERNu svůj projekt rozpracovat, aby jej následně během zhruba dvoutýdenního pobytu mohli provést. Dalších 30 vybraných týmů pak dostane pro svou školu detektor částic a pamětní trička. Stejnou cenu získá také tým, který bude mít nejlepší minutovou videopřihlášku.

Nejprve video s přihláškou

Týmy mohou v přihlášce kromě svého experimentu navrhnout ještě vzdělávací či popularizační projekt, kterým přiblíží svět částicové fyziky dalším lidem. Pět nejlepších návrhů bude odměněno teleskopem Bresser Messier 90/900, který do soutěže darovala iniciativa Stars Shine For Everyone.

Soutěž BL4S se letos koná už po osmé

Dosud se do ní zapojilo více než deset tisíc studentů, kteří se zajímají o částicovou fyziku, inženýrství a moderní technologie. V předchozích ročnících zkoumaly vítězné týmy například strukturu pyramid, hledaly nové částice nebo postavily vlastní detektor. Vloni mezi 339 týmy z 57 zemí soutěžil jeden český tým, ale například 36 týmů z Egypta nebo 64 z Turecka.

Registrujte se ihned

Další informace a registrační formulář najdete na webu. Pak projděte instrukce a vymyslete vlastní experiment. Nastudujte návod, jak svůj projekt přihlásit, a chcete-li soutěžit o teleskop, natočte video. Více informací případně konzultaci návrhu lze domluvit s kontaktní osobou. Pro ČR je kontaktní osobou Ing. Miroslav Myška, PhD., odborný asistent na FJFI ČVUT v Praze, kde se zabývá výzkumem v oblasti fyziky elementárních částic.

Dejte se do toho a reprezentujte Česko! Navštívit laboratoře v CERN je lákavé, ale představte si ten adrenalin, udělat svůj vlastní pokus na protonovém svazku!

Jan Kadeřábek

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Paradox bavorských divočáků

Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.

Způsobí umělá inteligence katastrofu?

"...spíše bych spoléhal na přirozenou blbost..." praví nedávný kreslený vtip. Mnoha lidem to ale jako vtip nepřipadá. Údaje prezentované společností Atlas VPN ukazují, ...

Thóriový SMR reaktor na Borneu

Indonésie a Dánsko podepsaly čtyřmiliardovou smlouvu na thoriový malý modulární reaktor, jehož hlavním účelem bude produkce amoniaku.

Jsou evropské země kyber-bezpečné?

68 % úspěšných a vysoce ziskových společností světa aplikuje tzv. hybridní model práce. To znamená, že zaměstnanci mohou chodit do kanceláře, ale i pracovat z domova nebo vzdáleného místa.

Tore Supra tokamak je mrtev, ať žije tokamak WEST!

V roce 2013 se čtvrtstoletí starý tokamak rozhodl znovu objevit sám sebe a pod novým jménem zamířit k novým obzorům a cílům. Tore Supra, zařízení CEA/Euratom umístěné ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail