Studenti

Článků v rubrice: 315

Virtuálně v elektrárně - nové TV studio a prohlídka distribuční soustavy

Už 17. října padne první klapka pořadu „VIRTUÁLNĚ V ELEKTRÁRNĚ“ pro tento školní rok. V předchozích dvou letech absolvovalo oblíbené on-line prohlídky elektráren vysílané živě z interaktivního TV studia 72 508 dětí a dospělých. Letos navíc rozšiřujeme nabídku stávajících prohlídek o virtuální exkurzi naší distribuční soustavy. Kromě obnovitelných zdrojů energie a jaderných elektráren Temelín a Dukovany se tak školy vydají na virtuální výlet po cestě elektrické energie z elektrárny až do domácnosti. ČEZ chce touto atraktivní formou vzbudit zájem nejmladší generace o techniku a přispět tak k přílivu nových zaměstnanců do energetiky.

Fotogalerie (4)
Procvičte si znalosti o energetice (zdroj ČEZ)

Jak vzniká elektřina v bezemisních elektrárnách Skupiny ČEZ, už 2 520 tříd z 1 866 škol díky projektu VIRTUÁLNĚ V ELEKTRÁRNĚ dávno ví. V generátoru ale cesta elektřiny teprve začíná. Nyní se žáci, studenti, ale i zájemci z řad široké veřejnosti navíc dozví to, jakou cestu musí elektrická energie urazit, než se dostane až k nim domů do zásuvky. Během zbrusu nové on-line výpravy po stopách elektřiny navštíví diváci na dálku rozvodny, transformovny, dispečink řídící celou distribuční síť a podívají se také do terénu, kde probíhá vysoko na elektrických stožárech a sloupech práce pod napětím – a to i během kalamit.

„Češi měli odjakživa pozitivní vztah k technice a energetice. My toto jejich nadšení chceme podpořit a ty nejmladší třeba i přesvědčit, že jejich místo je právě u nás. Moderní energetika jim totiž nabídne široké uplatnění a virtuální návštěva elektrárny se ukázala být tou nejlepší pozvánkou. Už od skončení projektu v loňském školním roce se nás vyučující neustále ptali, jestli a kdy prohlídky Virtuálně v elektrárně znovu spustíme. Nelze se tedy divit, když pokaždé po otevření registrací zmizí vypsané termíny během jediného dne. Naštěstí se nám osvědčilo školy a třídy na prohlídkách sloučit, což v žácích probouzí ještě větší pozornost a taky soutěživost. Pro letošek jsme si navíc připravili úplně novou prohlídku, která je zaměřená na distribuci elektrické energie. Spolu s ní se mohou děti i dospělí těšit třeba na nové rekvizity přímo z terénu, kde denně pracují naši elektromontéři a starají se o to, aby šel doma všem proud,“ popisuje vedoucí infocenter Skupiny ČEZ, Kateřina Bartůšková.

Zpestření výuky

Předchozí série virtuálních prohlídek vždy vzbuzovaly nadšené ohlasy, jelikož zpestřovaly pedagogům a školákům vyučování technických předmětů jak v období distanční výuky, tak i po návratu do školních lavic. „Prohlídky nenásilně skloubily zábavu a poučení a jednoznačně zvedly zájem o přírodovědná a technická témata,“ hodnotí učitel předmětu Science na základní škole v Chýni, Michal Blaško. „Virtuální návštěvu elektrárny považujeme za skvělý nápad, úžasný projekt. Bylo nám umožněno nahlédnout do prostor, do kterých se jinak nemáme šanci podívat,“ zaznělo ze základní školy ve východočeských Hořicích.

Během letošní třetí řady projektu „VIRTUÁLNĚ V ELEKTRÁRNĚ“ se diváci kromě nové prohlídky distribuční soustavy opět dočkají pohledu do zákulisí nejstřeženějších míst jaderných elektráren Dukovany a Temelín a také zblízka prozkoumají, jak fungují ekologické sluneční, vodní a větrné elektrárny. I tentokrát je navíc čeká spousta unikátních pokusů, praktických ukázek a zábavných soutěží o ceny.

Místo na prohlídce si mohou zájemci zdarma rezervovat na webu: www.virtualnevelektrarne.cz

Martin Schreier
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail