Rubriky

Článků v rubrice: 325

Námořní reaktor s roztavenými solemi

Francouzská společnost Naarea uzavřela strategické partnerství se společností EO Concept. Spolu zkoumají možnost zkonstruování a využití mikroreaktoru XAMR s rychlými neutrony chlazeného roztavenými solemi. Měl by být určený pro výrobu vodíku a/nebo nízkouhlíkových e-paliv, zejména pro těžké námořní aplikace. (E‑paliva jsou syntetická paliva, která mají nahradit fosilní paliva pro automobily se spalovacími motory, letectví i námořní dopravu.) 

Inženýrka zemětřesení

Kariéru Zeynep Gulerce formovala zemětřesení. Studovala stavební inženýrství v Turecku, když provincii Kocaeli zasáhlo zemětřesení o síle 7,4 stupně. Trvalo 37 sekund a vyžádalo si více než 18 000 životů a desítky tisíc zraněných. Statisíce lidí přišly o své domovy a podniky. Tváří v tvář této devastaci se Gulerce, stejně jako mnozí v její generaci, rozhodla zasvětit kariéru pomoci – snaze zajistit, aby už nikdy zemětřesení nevzalo tolika lidem životy a domovy. Poté, co stavební inženýrství dostudovala, získala magisterský titul v oboru seismologie na Middle East Technical University v Ankaře a následně doktorát ze stejného oboru na Kalifornské univerzitě v Davisu ve Spojených státech.

Radiační mutace pro pěstování lepší bavlny

Bavlna je plodina, kterou stojí za to oslavovat: produkuje užitečná přírodní vlákna – dá se říci, že je nejdůležitějším přírodním vláknem na světě. Zmírňuje chudobu v některých nejméně rozvinutých zemích světa. Podporuje zaměstnání a příjem žen. A jako jiné zelené rostliny odstraňuje oxid uhličitý z atmosféry,“ řekl generální ředitel MAAE Rafael Mariano Grossi při příležitosti Světového dne bavlny 7. října 2024 na oslavách v Beninu. Ve svém poselství více než 400 účastníkům oslav Světového dne bavlny hovořil o o důležitosti této plodiny a úloze agentury v mezinárodním ‚Partnerství pro bavlnu‘ a také zdůraznil, jak jaderná věda pomáhá optimalizovat růst bavlny. MAAE má více než šedesátiletou zkušenost s vývojem a sdílením jaderných technik, které pomáhají získat to nejlepší z půdy, vody a plodin včetně bavlny, jako součást práce prováděné společným centrem FAO/IAEAC pro jaderné techniky v potravinářství a zemědělství.

Radiační technologie pro recyklaci plastů na Filipínách

Mezinárodní agentura pro atomovou energii podporuje projekt NUTEC Plastics, který si kromě přesného monitorování a měření výskytu plastů v životním prostředí jadernými technologiemi rovněž klade za cíl snížit množství plastového odpadu pomocí radiačního zpracování vyřazeného plastu a jeho přípravy pro recyklaci na nové materiály a výrobky. „Odhaduje se, že na Filipínách se denně vyprodukuje 61 000 tun pevného odpadu, z čehož až 24 % tvoří plasty,“ říká Carlo Arcilla, ředitel Filipínského institutu jaderného výzkumu (PRNI) na ministerstvu vědy a technologie. „Podle nedávných údajů je země jedním z největších světových přispěvatelů plastového odpadu do oceánů.

NUTEC Plastics Research Mission MAAE v Antarktidě

Experti našli pomocí jaderných technik znečistění mikroplasty dokonce už i na Antarktidě. Iniciativa NUclear TECHnology for Controlling Plastic Pollution (NUTEC Plastics) využívá jaderné nástroje a technologie k boji proti globálnímu plastovému znečištění na dvou frontách: v místě zdroje zaváděním nových technologií ke zlepšení recyklace plastů a monitorováním plastového znečištění v oceánu, kde velká část plastového odpadu končí. Experti MAAE NUTEC pracují pro členské země a spolu s nimi, aby se vypořádali s rostoucí hrozbou a zajistili znalosti a kapacity, které potřebují k hodnocení, monitorování a zmírňování plastového znečištění. Průkopnická mise MAAE v Antarktidě našla důkazy o mikroplastovém znečištění v jezerech, na pobřežích a v okolních oceánech. Předběžná zjištění ukazují, jak se znečištění plasty dostalo do všech koutů Země a jak mikroplasty ohrožují zdraví globálního oceánu.

Víte, co je modrý uhlík?

Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách nebo loukách s mořskou trávou. V těchto ekosystémech se organický uhlík hromadí v sedimentu, kde pak zůstane na delší dobu uložen. Tyto oceánské biotopy se rozprostírají podél pobřeží, lze je nalézt na všech kontinentech kromě Antarktidy, a pokrývají přibližně 50 milionů hektarů – území téměř dvakrát větší než Spojené království. Ekosystémy modrého uhlíku mají potenciál pomoci lidem a pobřežnímu prostředí zmírňovat změnu klimatu a přizpůsobovat se jí.

1 2 3 4 5 6 » 55 ...

Nejnovější články

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nové jaderné palivo v Dukovanech

Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.

Reoxygenace Baltského moře

Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail