Hledání

Zadejte výraz pro vyhledání:   

(2571) Praktické informace » Včasná změna střední školy může zachránit studenty, kteří by studium nedokončili
V letošním školním roce přijaly střední školy podle MŠMT 102,4 tisíce uchazečů. Většina žáků zvolila gymnázia nebo obory s maturitou, 30,6 tisíce se rozhodlo usilovat o výuční list. Podle dlouhodobých statistik kolem 35 tisíc středoškoláků ročně studium nedokončí.
(2572) Medicína a přírodověda » Včelaři v zimě nezahálejí
Co dělá včelař v zimě? Zabývá se včelami, nebo může odpočívat až do jara? Určitě nezahálí. Jeho činnost opět – stejně jako v článku o včelích aktivitách v zimě (3pol.cz/1173‑co‑delaji‑vcely‑v‑zime) – tak trochu souvisí s fyzikou.
(2573) Medicína a přírodověda » Včely a fyzika díl 1. – med
Fyzika zkoumá vlastnosti těles a přírodních dějů. Včely jsou součástí přírody. Nic nám tedy nebrání zkoumat včely z hlediska fyziky a fyziku z hlediska včel. Samozřejmě nemůžeme vynechat něco z chemie, přírodopisu a dalších věd.
(2574) Medicína a přírodověda » Včely a fyzika díl 2. – vosk
Včelí vosk se v minulosti velmi cenil. Vyráběly se z něj svíčky, leštila se jím dřevěná podlaha. Není bez zajímavosti si uvědomit, že téměř každý z nás už včelí vosk i „ochutnal“ – je jednou z lešticích látek u oblíbených lentilek.
(2575) Medicína a přírodověda » Včely a fyzika díl 3. – důmyslná klimatizace
Pro vývoj svých larev potřebují včely stálou teplotu. V chladných dnech musejí vyrábět teplo tak, aby v okolí matky bylo více než 30°C. V parných letních dnech musejí naopak větrat a chladit. Jak to zvládají?
(2576) Bez zařazení » Včely, včelaři a internet věcí
Všichni rádi mlsáme med a myslím, že neomylně poznáme, je-li kvalitní. Nezbytným předpokladem pro kvalitní med je zdravé včelstvo, ale o to se musí včelař starat. Potřebuje znalosti a dlouholeté všestranné zkušenosti, aby vypozoroval jednotlivé závislosti a zákonitosti mezi včelami a jejich okolím.
(2577) Bez zařazení » Včera vědecká fikce, v roce 2012 skutečnost
Létající auta v garáži ještě nemáme, ale mnoho dalších věcí, které byly považovány za sci-fi, už realitou jsou. Od funkčních umělých listů ke čtení z lidského mozku – 27 fantastických věcí věda uskutečnila v roce 2012.
(2578) Obnovitelné zdroje » Ve jménu biopaliv první generace
Je všeobecně známo, že se původně dobře míněné ideje mohou nechtěně zvrtnout. Podívejme se například na to, co se děje ve jménu rozvoje využívání potravinových plodin nikoliv k výživě lidí nebo hospodářských zvířat, ale ke „krmení“ dopravních prostředků kapalnými biopalivy coby částečné náhrady benzínu nebo nafty.
(2579) Počítače a internet » Ve Španělsku mají inteligentní město
U španělské Zaragozy mají inteligentní město. Představte si město, ve kterém se veřejné služby poskytují prostřednictvím integrovaného kontrolního monitorovacího systému.
(2580) Jaderná fyzika a energetika » Ve světě částic
Nejrozsáhlejší mezinárodní výzkumné centrum částicové fyziky, které provozuje největší urychlovač na světě LHC – Large Hadron Collider – oslavilo letos v září 60. výročí. Ačkoli rozhodnutí o založení Evropské organizace pro jaderný výzkum Conseil Européen pour la recherche nucléaire padlo v UNESCO v únoru 1952, CERN byl oficiálně založen 29.
... 1 « 255 256 257 258 259 260 261 » 293 ...
close
detail