Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 284

Tlusté myši kazí výsledky výzkumů

Medicína by nemohla dosahovat pokroku bez pomoci armády laboratorních myší a potkanů, na kterých se testují nově vyvíjené léky předtím, než jsou podány lidem. Jak ukázala studie US National Institute on Aging in Bethesda, Maryland, ne všichni laboratorní hlodavci žijí zdravě.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Myši nebo potkani obvykle žijí v kleci s neomezeným přísunem žrádla a minimální možností pohybu, což bývá příčinou nadváhy. Obézní potkani bývají ohroženi cukrovkou a předčasnou smrtí. Není tedy divu, že testy na takových vzorcích vycházejí trochu jinak, než u štíhlých a sportujících potkanů. Ukázalo se, že obezita hlodavců může ovlivnit výzkum v tak rozdílných oblastech, jako jsou imunita, rakovina nebo neurologické poruchy.

Přestože to zřejmě nebude jediná příčina, proč se výsledky testů na lidských a myších modelech liší, oběma stranám (pokusným hlodavcům i lidem, pro které jsou léky vyvíjeny) by prospělo, kdyby laboratorní myši a potkani dostávali jen omezené množství jídla a byli nuceni si čas od času pořádně zaběhat.

Jiní vědci ale podotýkají, že stále více lidí je rovněž obézních a vede sedavý způsob života, takže jsou pro ně vlastně tlustí potkani ideálním modelem.

Zdroj: http://www.nature.com/news/2010/100302/full/464019a.html

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail