Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 285

Tlusté myši kazí výsledky výzkumů

Medicína by nemohla dosahovat pokroku bez pomoci armády laboratorních myší a potkanů, na kterých se testují nově vyvíjené léky předtím, než jsou podány lidem. Jak ukázala studie US National Institute on Aging in Bethesda, Maryland, ne všichni laboratorní hlodavci žijí zdravě.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Myši nebo potkani obvykle žijí v kleci s neomezeným přísunem žrádla a minimální možností pohybu, což bývá příčinou nadváhy. Obézní potkani bývají ohroženi cukrovkou a předčasnou smrtí. Není tedy divu, že testy na takových vzorcích vycházejí trochu jinak, než u štíhlých a sportujících potkanů. Ukázalo se, že obezita hlodavců může ovlivnit výzkum v tak rozdílných oblastech, jako jsou imunita, rakovina nebo neurologické poruchy.

Přestože to zřejmě nebude jediná příčina, proč se výsledky testů na lidských a myších modelech liší, oběma stranám (pokusným hlodavcům i lidem, pro které jsou léky vyvíjeny) by prospělo, kdyby laboratorní myši a potkani dostávali jen omezené množství jídla a byli nuceni si čas od času pořádně zaběhat.

Jiní vědci ale podotýkají, že stále více lidí je rovněž obézních a vede sedavý způsob života, takže jsou pro ně vlastně tlustí potkani ideálním modelem.

Zdroj: http://www.nature.com/news/2010/100302/full/464019a.html

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

AI v rukách teenagerů

Používání generativní umělé inteligence se zatím většina Čechů bojí, některý z nástrojů AI podle průzkumu společnosti Deloitte vyzkoušelo 22 procent populace.

Podpora čistých energetických zdrojů v České republice

V budoucnosti by se Česká republika měla spoléhat především na jaderné a obnovitelné zdroje. Preference rozvoje jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů jako budoucího zdroje energie ...

Štěchovická přečerpávací elektrárna

Málokdo ví, že ve Štěchovicích u Prahy není jen akumulační vodní elektrárna, ale i přečerpávací. Ta nyní dostává nový řídicí systém.

Pomeranče bez chemikálií

Nahlédněte do továrny na pomeranče v Jihoafrické republice. Tyto lahodné plody zachránila před škodlivými moly jaderná metoda zvaná „sterilní hmyzí technika“.

Studenti pozorují radioaktivní částice přímo ve škole

Studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích mají nově k dispozici hned několik unikátních učebních pomůcek.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail