Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 312

Tlusté myši kazí výsledky výzkumů

Medicína by nemohla dosahovat pokroku bez pomoci armády laboratorních myší a potkanů, na kterých se testují nově vyvíjené léky předtím, než jsou podány lidem. Jak ukázala studie US National Institute on Aging in Bethesda, Maryland, ne všichni laboratorní hlodavci žijí zdravě.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Myši nebo potkani obvykle žijí v kleci s neomezeným přísunem žrádla a minimální možností pohybu, což bývá příčinou nadváhy. Obézní potkani bývají ohroženi cukrovkou a předčasnou smrtí. Není tedy divu, že testy na takových vzorcích vycházejí trochu jinak, než u štíhlých a sportujících potkanů. Ukázalo se, že obezita hlodavců může ovlivnit výzkum v tak rozdílných oblastech, jako jsou imunita, rakovina nebo neurologické poruchy.

Přestože to zřejmě nebude jediná příčina, proč se výsledky testů na lidských a myších modelech liší, oběma stranám (pokusným hlodavcům i lidem, pro které jsou léky vyvíjeny) by prospělo, kdyby laboratorní myši a potkani dostávali jen omezené množství jídla a byli nuceni si čas od času pořádně zaběhat.

Jiní vědci ale podotýkají, že stále více lidí je rovněž obézních a vede sedavý způsob života, takže jsou pro ně vlastně tlustí potkani ideálním modelem.

Zdroj: http://www.nature.com/news/2010/100302/full/464019a.html

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail