Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 288

Tlusté myši kazí výsledky výzkumů

Medicína by nemohla dosahovat pokroku bez pomoci armády laboratorních myší a potkanů, na kterých se testují nově vyvíjené léky předtím, než jsou podány lidem. Jak ukázala studie US National Institute on Aging in Bethesda, Maryland, ne všichni laboratorní hlodavci žijí zdravě.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Myši nebo potkani obvykle žijí v kleci s neomezeným přísunem žrádla a minimální možností pohybu, což bývá příčinou nadváhy. Obézní potkani bývají ohroženi cukrovkou a předčasnou smrtí. Není tedy divu, že testy na takových vzorcích vycházejí trochu jinak, než u štíhlých a sportujících potkanů. Ukázalo se, že obezita hlodavců může ovlivnit výzkum v tak rozdílných oblastech, jako jsou imunita, rakovina nebo neurologické poruchy.

Přestože to zřejmě nebude jediná příčina, proč se výsledky testů na lidských a myších modelech liší, oběma stranám (pokusným hlodavcům i lidem, pro které jsou léky vyvíjeny) by prospělo, kdyby laboratorní myši a potkani dostávali jen omezené množství jídla a byli nuceni si čas od času pořádně zaběhat.

Jiní vědci ale podotýkají, že stále více lidí je rovněž obézních a vede sedavý způsob života, takže jsou pro ně vlastně tlustí potkani ideálním modelem.

Zdroj: http://www.nature.com/news/2010/100302/full/464019a.html

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail