Hledání

Zadejte výraz pro vyhledání:   

(2821) Jaderná fyzika a energetika » Začalo energetické spouštění plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov
V Murmansku zahájili 6. prosince 2018 pracovníci společnosti Atomflot (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) energetické spouštění prvního z dvojice reaktorů, které budou pohánět první světovou plovoucí jadernou elektrárnu.
(2822) Jaderná fyzika a energetika » Zachránit každou kapku
Pro pouštní země s vysokými teplotami, jako např. Kuvajt, je největší starostí zajistit dostatek pitné vody pro obyvatele. A také zajistit, aby se s vodou dobře hospodařilo. Použití izotopových technik, podporované Mezinárodní agenturu pro atomovou energii ve Vídni, takovým zemím účinně pomáhá v mapování a nalézání nových zdrojů, ověřování kvality vody a v plánování zodpovědného vodohospodářství.
(2823) Obnovitelné zdroje » Začíná desetiletí hybridních elektráren?
Právě začínající třetí desetiletí 21. století přinese masivní rozvoj hybridních elektráren, které jsou kombinací slunečních a větrných zdrojů a bateriových úložišť.
(2824) Studenti » Začíná Startupová Liga mistrů. Startupy mají šanci probojovat se až do Silicon Valley.
V Praze se 11. října 2022 už pošesté uskuteční velkolepé evropské finále celosvětové startupové soutěže – nově pod hlavičkou Disraptors Summitu (dřívější Startup World Cup & Summit).
(2825) Obnovitelné zdroje » Začínají se recyklovat solární panely, lopatky větrných turbín i popel z biomasy
Udržitelné technologie produkující co nejméně skleníkových plynů jsou novým náboženstvím dneška. I obnovitelné zdroje energie ale představují problém pro životní prostředí.
(2826) Bez zařazení » Začínáme tam, kde běžní konstruktéři končí - Ústav aplikované mechaniky Brno slaví 60 let
Přesun kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, stavba vysílače Ještěd, odlaďování počátečních potíží při spouštění Jaderné elektrárny Temelín – u těchto a desítek dalších významných projektů asistovali odborníci z Ústavu aplikované mechaniky (ÚAM) Brno ze Skupiny ÚJV.
(2827) Jaderná fyzika a energetika » Zadrátovaný ITER
14. dubna 2020 uplynulo 40 let od havárie Apolla 13. Kosmonauti tehdy na Měsíc nevystoupili, „pouze“ ho s vypětím všech sil obletěli. Jejich šťastný návrat na Zemi sledoval s rozechvěním celý svět. Podle vyšetřování příčin nehody došlo ke zkratu na přívodním kabelu k motoru pohánějícímu míchadlo kyslíkového tanku.
(2828) Bez zařazení » Záhada Archy úmluvy
K čemu vlastně sloužila? Když archu podle popisu v Bibli postavíme, vznikne samonabíjecí kondenzátor. To se podařilo studentům jedné vysoké školy v USA. Jejich model v měřítku 1:5 dosáhl na svorkách napětí 0,7 kV.
(2829) Návody na pokusy » Záhada kuchyňské váhy
Přestala nám fungovat digitální kuchyňská váha. Neprobudila se k životu po výměně baterie, nepomohlo ani poklepávání, domlouvání a zaříkávání. Nabízelo se jediné řešení – odnést ji do kontejneru pro vyřazené elektrospotřebiče a koupit novou.
(2830) Medicína a přírodověda » Záhadná řeč včel
Na nejvyšší stupeň vývoje živých soustav lze bezesporu dosadit obligátní společenstva hmyzu. Mezi nejznámější patří kolonie včel, mravenců či termitů. Ale jak dokáže i několik desítek tisíc jedinců (včelstvo má v době největšího rozvoje až 70 000 včel) své společné zájmy synchronizovat?
... 1 « 280 281 282 283 284 285 286 » 293 ...
close
detail