Hledání

Zadejte výraz pro vyhledání:   

(1951) Bez zařazení » PRELUDE - největší plavidlo světa
Největší plavidlo světa, 488 m dlouhá plovoucí stanice společnosti Shell na těžbu a zkapalňování zemního plynu, dorazilo 26. července 2017 k břehům Austrálie z doků v Jižní Koreji, kde bylo postavené. Po prvním vyplutí na moře zakotvila plovoucí továrna s názvem Prelude nad těžebním polem přibližně 475 km severovýchodně od východoaustralského města Broome.
(1952) Fyzika a klasická energetika » Přeměna CO2 na pevné uhličitany
Malý pilotní projekt na Islandu ukázal, že CO2 lze bezpečně uložit do čedičové horniny. Tento objev by mohl pomoci zmírnit obavy ze změny klimatu zejména v zemích, které mají k dispozici jen málo sedimentárních hornin, ale hodně hornin čedičových, jako je tomu například v Indii.
(1953) Fyzika a klasická energetika » Přeměna uhelné elektrárny na nízkoemisní teplárnu
Moravskoslezský kraj je z hlediska energetických záměrů jedním z nejvýznamnějších v Česku. Do roku 2040 plánuje například ČEZ v kraji investovat desítky miliard korun, v první fázi jde hlavně o cca dvoumiliardovou investici do výstavby nové moderní nízkoemisní teplárny Dětmarovice.
(1954) Bez zařazení » Přemnožíme se nebo vymřeme?
Futurologové – novodobí věštci ve vědeckém hávu – často a rádi mluví o přelidnění jako o jedné z velkých hrozeb pro budoucnost lidstva. Politici, kteří občas fušují do řemesla sociologům, naopak bijí na poplach – porodnost klesá, ekonomicky aktivního obyvatelstva je stále méně, a kdo bude vydělávat na důchody současné generace?
(1955) Jaderná fyzika a energetika » Přenos jaderných technologií a znalostí členským státům MAAE pro zachování kulturního dědictví
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k zachování důležité části kulturního dědictví Země.
(1956) Studenti » Přenos monovrstev grafenu na substráty pro pokročilé experimenty
„Grafen je monoatomární vrstva uhlíku strukturou blízká 2D vrstvě grafitu,“ píše autor článku Martin Jindra, student Střední průmyslové školy sdělovací techniky z Prahy 1 a úspěšný účastník XXII. ročníku Soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže, jehož soutěžní projekt Grafen mu vynesl zvláštní Cenu ASM Materials Education Foundation.
(1957) Astronomie » Přenosná černá díra
Čínští vědci Qiang Chen a Tie Jun Cui z Jihovýchodní univerzity v Nanjingu vytvořili černou díru, která beze zbytku pohlcuje světlo a přitom se vejde do kapsy.
(1958) Fyzika a klasická energetika » Přepětí
Úder blesku! Blackout! Zkrat! Proudový náraz! Kolísání napětí! Dnešní doba přinesla do našich domovů řadu nových elektronických přístrojů a zařízení. Většina domácností má televizor, rozhlasový přijímač, CD či DVD přehrávač, satelitní přijímač, osobní počítač s řadou periferních zařízení.
(1959) Bez zařazení » Přes šikovné kvasinky k biopalivu
Ropné zásoby Země se pozvolna vyčerpávají, poptávka po fosilních palivech neklesá. Právě naopak. Kde získat vhodnou alternativu? Výzkumníci z Institutu pro společný výzkum bioenergetických plodin (Joint BioEnergy Institute,JBEI) uvádějí, že řešením mohou být třtinové trávy, galaktan a šikovné kvasinky.
(1960) Studenti » Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, v níž středoškoláci po tři hodiny řeší úlohy a lámou si hlavu nad zapeklitými fyzikálními otázkami.
... 1 « 193 194 195 196 197 198 199 » 308 ...
close
detail