
(2621) Počítače a internet » Umělá inteligence = vysoká spotřeba energie
Umělá inteligence a její pokroky se čím dál častěji dostávají do médií. Jeden z takových průlomů se udál v roce 2016, kdy světový přeborník ve hře Go, Lee Sedol, prohrál se strojem „Deep Mind Alpha Go“ firmy Google.

(2622) Počítače a internet » Umělá inteligence v čistírně odpadních vod
Analýza odpadní vody, předpověď srážek, nátok a odtok, obsah kyslíku, chování spotřebitelů ve městě a mnoho dalších parametrů, známých, nejistých i neznámých, je potřeba k řízení provozu čistírny odpadních vod (ČOV).

(2623) Počítače a internet » Umělá inteligence v energetice – střet zájmů?
Technologie umělé inteligence, o kterých se nejvíc mluví v souvislosti s roboty nebo autonomními auty, pronikají do všech odvětví včetně energetiky.

(2624) Medicína a přírodověda » Umělá krev a zvířecí orgány pro lidi
Transfúze krve zachraňuje životy. Ale její nabídka se ne vždy rovná její potřebě. Transfúze jsou v současné době závislé na velkém počtu dárců a složité organizaci sběru a skladování darované krve. Některé země nejsou ani schopné potřebnou infrastrukturu zajistit, a dokonce i ve vyspělých zemích mnohdy chybí v nemocnicích zásoby krve potřebné krevní skupiny.

(2625) Bez zařazení » Umělá kůže bude měnit barvu jako sépie
Kůže nebo tkanina, která bude umět měnit své barvy podle prostředí, jako to umějí chobotnice a sépie, bude hitem pro budoucí elektronické maskovací armádní oděvy nebo pro každého, kdo se bude chtít stát neviditelným.

(2626) Počítače a internet » Umělé bytosti
V roce 1949 vyjely z garáže Greye Walterse Elmer a Elsie – robotické myši. Byly o něco větší než bota a každá měla dva elektronkové neurony, které řídily jejich rychlost a směr pohybu. Myši byly navíc vybaveny fotočidlem, takže s trochou nadsázky bylo možné říci, že vnímají podněty z okolí a reagují na ně.

(2627) Bez zařazení » Umělé hmoty: 150 let celuloidu
Ponoříme‑li se trochu do historie, dříve či později narazíme na dnes již méně známá slova: celuloid, bakelit, buna, ebonit, galalit, trofinul, vulkánfibr… Za každým tajuplným výrazem se skrývá dobový konstrukční materiál.

(2628) Medicína a přírodověda » Umělé klouby po ozáření vydrží déle aneb nové způsoby modifikace polymeru UHMWPE
Když něčemu přijdeme na kloub, znamená to, že jsme buď rozluštili záhadu, nebo jsme alespoň pokročili v jejím odkrývání. Kloub je důležité místo obratu, pohybu, posunu. Klouby dokáží pořádně trápit, zhusta i otravovat život až k nesnesení; jejich vrzání, loupání, bodání nebo nepohyblivost jsou příčinou značných ekonomických ztrát, ale i výnosného byznysu.

(2629) Jaderná fyzika a energetika » Umělé neutrino prolétlo skrz Japonsko
Svazek uměle vytvořených neutrin zasáhl svůj cíl. Urazil cestu dlouhou 295 kilometrů napříč skalami Japonska, aby se nakonec střetl s padesáti tisíci tunami ultračisté vody detektoru Super-Kamiokande.
(2630) Jaderná fyzika a energetika » Umělé slunce získává svou tvář
Ve Francii začala výstavba ITER – největšího fúzního experimentálního reaktoru na světě. Na dně obrovského vápencového dolu v jižní Francii se objevily stovky betonových bloků o výšce dospělého člověka, které se paprskovitě šíří všemi směry od centrálního bodu.