Lunární rover pro malé náklady
Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.
V sobotu 10. prosince budeme moci za příznivých meteorologických podmínek z území České republiky pozorovat částečné zatmění Měsíce. Označení „částečné“ je v případě tohoto úkazu skutečně na místě a platí hned dvakrát. Zatmění, které je z jiných oblastí zemského povrchu (například z Aljašky a části Kanady, Pacifiku, Austrálie či jihovýchodní a východní Asie) pozorovatelné jako úplné, totiž uvidíme pouze v jeho druhé polovině a navíc v podobě tzv. částečného zatmění, kdy bude měsíční kotouč ponořen do zemského stínu jen z části.
Na vině je v tomto případě pozdní východ Měsíce, který se vyhoupne nad obzor teprve až okolo 16. hodiny středoevropského času. Čas východu může výrazně ovlivnit výška a členitost obzoru – pokud budete celý úkaz pozorovat například z údolí, objeví se Měsíc nad obzorem ještě později.
V okamžiku východu bude zemský stín zakrývat více než devadesát procent měsíčního disku. Zastíněná část ovšem nezmizí z oblohy úplně, ale bude mít pouze menší jas a nejspíše hnědočervený odstín. Je ale možné, že se dočkáme i mnohem netradičnějšího barevného provedení. Měsíční disk totiž bude velmi nízko nad obzorem, což samo o sobě přinese jeho charakteristické načervenalé zabarvení.
Částečné zatmění Měsíce skončí přibližně v 17 hodin a 20 minut středoevropského času. Poté už bude následovat téměř nepostřehnutelné polostínové zatmění, kterým celý úkaz také v 18 hodin a 30 minut středoevropského času skončí.
A jaké jsou vyhlídky na pozorování dalších úkazů tohoto druhu? Nijak růžové. Úplné zatmění Měsíce bude z České republiky pozorovatelné teprve až 28. září roku 2015.
Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.
Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.
Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.
Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...
V provozu je 417 jaderných energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které po zprovoznění ...