Astronomie

Článků v rubrice: 126

Obří kosmické exploze na vlastní oči

Potvrzení domněnky, že kosmické záblesky záření gama, gigantické kosmické exploze ve velmi vzdálených oblastech vesmíru, mohou dosáhnout jasnosti ve viditelném oboru spektra v dosahu viditelnosti pouhým okem, patří mezi největší astronomické objevy letošního roku.

Fotogalerie (5)
Obrázek GRB080319B (hvězdný objekt uprostřed snímku) ve viditelném světle

Kosmický gama záblesk GRB080319B zaznamenala americká družice Swift 19. března 2008 a současně i několik pozemních kamer sledujících zorné pole družice ve viditelném oboru spektra. Mohutný kosmický záblesk pronikavého záření gama byl v tomto případě doprovázen zábleskem ve viditelném světle, který v maximu jasnosti byl po dobu asi půl minuty v dosahu viditelnosti pouhým okem. Kdyby se někdo v daný čas díval na dané místo v souhvězdí Pastýře, spatřil by náhlé rozzáření nové hvězdy, která by asi po půl minutě pohasla. Bohužel byl jev pro naše přístroje v ČR nepozorovatelný, protože pro nás nastal po svítání.
Protože vzdálenost objektu byla odhadnuta na asi 7,5 miliard světelných let, šlo o unikátní možnost na vlastní oči spatřit nejvzdálenější kosmický objekt na vlastní oči. Normálně totiž naším zrakem na obloze vidíme pouze hvězdy patřící do naší Galaxie Mléčná dráha, plus jedinou jinou galaxii M31 v Andromedě ve vzdálenosti asi 2,5 milionu světelných let. V ní ovšem pozorujeme světlo miliard hvězd, zatímco zmíněný gama záblesk představuje záření z jednoho jediného objektu.

Gama záblesk, jehož světlo k nám dorazilo 19. března, nastal v době, kdy vesmír byl méně než o polovinu mladší než dnes. Pravděpodobně jsme v něm pozorovali zánik velmi hmotné hvězdy ve velmi vzdálené galaxii.

Tento objev s definitivní platností potvrzuje to, co jsme předpokládali již asi 20 let, totiž že gigantické vesmírné exploze kosmických gama záblesků mohou být doprovázeny záblesky ve viditelném světle, ve výjimečných případech dosahujících viditelnosti pouhým okem. Jinými slovy, že vesmír viditelný pouhým okem neobsahuje jen hvězdy, planety a meteory, ale i gigantické výbuchy v nejvzdálenějším vesmíru.

René Hudec
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail