Astronomie

Článků v rubrice: 119

Obří kosmické exploze na vlastní oči

Potvrzení domněnky, že kosmické záblesky záření gama, gigantické kosmické exploze ve velmi vzdálených oblastech vesmíru, mohou dosáhnout jasnosti ve viditelném oboru spektra v dosahu viditelnosti pouhým okem, patří mezi největší astronomické objevy letošního roku.

Fotogalerie (5)
Obrázek GRB080319B (hvězdný objekt uprostřed snímku) ve viditelném světle

Kosmický gama záblesk GRB080319B zaznamenala americká družice Swift 19. března 2008 a současně i několik pozemních kamer sledujících zorné pole družice ve viditelném oboru spektra. Mohutný kosmický záblesk pronikavého záření gama byl v tomto případě doprovázen zábleskem ve viditelném světle, který v maximu jasnosti byl po dobu asi půl minuty v dosahu viditelnosti pouhým okem. Kdyby se někdo v daný čas díval na dané místo v souhvězdí Pastýře, spatřil by náhlé rozzáření nové hvězdy, která by asi po půl minutě pohasla. Bohužel byl jev pro naše přístroje v ČR nepozorovatelný, protože pro nás nastal po svítání.
Protože vzdálenost objektu byla odhadnuta na asi 7,5 miliard světelných let, šlo o unikátní možnost na vlastní oči spatřit nejvzdálenější kosmický objekt na vlastní oči. Normálně totiž naším zrakem na obloze vidíme pouze hvězdy patřící do naší Galaxie Mléčná dráha, plus jedinou jinou galaxii M31 v Andromedě ve vzdálenosti asi 2,5 milionu světelných let. V ní ovšem pozorujeme světlo miliard hvězd, zatímco zmíněný gama záblesk představuje záření z jednoho jediného objektu.

Gama záblesk, jehož světlo k nám dorazilo 19. března, nastal v době, kdy vesmír byl méně než o polovinu mladší než dnes. Pravděpodobně jsme v něm pozorovali zánik velmi hmotné hvězdy ve velmi vzdálené galaxii.

Tento objev s definitivní platností potvrzuje to, co jsme předpokládali již asi 20 let, totiž že gigantické vesmírné exploze kosmických gama záblesků mohou být doprovázeny záblesky ve viditelném světle, ve výjimečných případech dosahujících viditelnosti pouhým okem. Jinými slovy, že vesmír viditelný pouhým okem neobsahuje jen hvězdy, planety a meteory, ale i gigantické výbuchy v nejvzdálenějším vesmíru.

René Hudec
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co je zvláštního na oceánech

Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.

Nejhlubší místa oceánů

Létáme do vesmíru, hledáme cizí civilizace, a přitom na naší vlastní planetě jsou neprobádané říše, které se zdají být téměř mimozemské.

Malý modulární jaderný reaktor AP300

Společnost Westinghouse předvádí projekt malého modulárního reaktoru AP300. Je to zmenšená verze velkého osvědčeného reaktoru AP1000. Cílem společnosti je, aby první dodával energii do sítě během deseti let.

Soustředění FYKOS očima účastníka

Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový.

Barum slaví sedmdesát pět let od svého založení

Značka Barum vznikla spojením názvů podniků Baťa, Rubena a Matador/Mitas. Před 75 lety bylo poprvé zaregistrováno dodnes používané logo značky Barum.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail