Astronomie

Článků v rubrice: 128

Obří kosmické exploze na vlastní oči

Potvrzení domněnky, že kosmické záblesky záření gama, gigantické kosmické exploze ve velmi vzdálených oblastech vesmíru, mohou dosáhnout jasnosti ve viditelném oboru spektra v dosahu viditelnosti pouhým okem, patří mezi největší astronomické objevy letošního roku.

Fotogalerie (5)
Obrázek GRB080319B (hvězdný objekt uprostřed snímku) ve viditelném světle

Kosmický gama záblesk GRB080319B zaznamenala americká družice Swift 19. března 2008 a současně i několik pozemních kamer sledujících zorné pole družice ve viditelném oboru spektra. Mohutný kosmický záblesk pronikavého záření gama byl v tomto případě doprovázen zábleskem ve viditelném světle, který v maximu jasnosti byl po dobu asi půl minuty v dosahu viditelnosti pouhým okem. Kdyby se někdo v daný čas díval na dané místo v souhvězdí Pastýře, spatřil by náhlé rozzáření nové hvězdy, která by asi po půl minutě pohasla. Bohužel byl jev pro naše přístroje v ČR nepozorovatelný, protože pro nás nastal po svítání.
Protože vzdálenost objektu byla odhadnuta na asi 7,5 miliard světelných let, šlo o unikátní možnost na vlastní oči spatřit nejvzdálenější kosmický objekt na vlastní oči. Normálně totiž naším zrakem na obloze vidíme pouze hvězdy patřící do naší Galaxie Mléčná dráha, plus jedinou jinou galaxii M31 v Andromedě ve vzdálenosti asi 2,5 milionu světelných let. V ní ovšem pozorujeme světlo miliard hvězd, zatímco zmíněný gama záblesk představuje záření z jednoho jediného objektu.

Gama záblesk, jehož světlo k nám dorazilo 19. března, nastal v době, kdy vesmír byl méně než o polovinu mladší než dnes. Pravděpodobně jsme v něm pozorovali zánik velmi hmotné hvězdy ve velmi vzdálené galaxii.

Tento objev s definitivní platností potvrzuje to, co jsme předpokládali již asi 20 let, totiž že gigantické vesmírné exploze kosmických gama záblesků mohou být doprovázeny záblesky ve viditelném světle, ve výjimečných případech dosahujících viditelnosti pouhým okem. Jinými slovy, že vesmír viditelný pouhým okem neobsahuje jen hvězdy, planety a meteory, ale i gigantické výbuchy v nejvzdálenějším vesmíru.

René Hudec
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nové jaderné palivo v Dukovanech

Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.

Reoxygenace Baltského moře

Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail