Astronomie

Článků v rubrice: 128

Obří kosmické exploze na vlastní oči

Potvrzení domněnky, že kosmické záblesky záření gama, gigantické kosmické exploze ve velmi vzdálených oblastech vesmíru, mohou dosáhnout jasnosti ve viditelném oboru spektra v dosahu viditelnosti pouhým okem, patří mezi největší astronomické objevy letošního roku.

Fotogalerie (5)
Obrázek GRB080319B (hvězdný objekt uprostřed snímku) ve viditelném světle

Kosmický gama záblesk GRB080319B zaznamenala americká družice Swift 19. března 2008 a současně i několik pozemních kamer sledujících zorné pole družice ve viditelném oboru spektra. Mohutný kosmický záblesk pronikavého záření gama byl v tomto případě doprovázen zábleskem ve viditelném světle, který v maximu jasnosti byl po dobu asi půl minuty v dosahu viditelnosti pouhým okem. Kdyby se někdo v daný čas díval na dané místo v souhvězdí Pastýře, spatřil by náhlé rozzáření nové hvězdy, která by asi po půl minutě pohasla. Bohužel byl jev pro naše přístroje v ČR nepozorovatelný, protože pro nás nastal po svítání.
Protože vzdálenost objektu byla odhadnuta na asi 7,5 miliard světelných let, šlo o unikátní možnost na vlastní oči spatřit nejvzdálenější kosmický objekt na vlastní oči. Normálně totiž naším zrakem na obloze vidíme pouze hvězdy patřící do naší Galaxie Mléčná dráha, plus jedinou jinou galaxii M31 v Andromedě ve vzdálenosti asi 2,5 milionu světelných let. V ní ovšem pozorujeme světlo miliard hvězd, zatímco zmíněný gama záblesk představuje záření z jednoho jediného objektu.

Gama záblesk, jehož světlo k nám dorazilo 19. března, nastal v době, kdy vesmír byl méně než o polovinu mladší než dnes. Pravděpodobně jsme v něm pozorovali zánik velmi hmotné hvězdy ve velmi vzdálené galaxii.

Tento objev s definitivní platností potvrzuje to, co jsme předpokládali již asi 20 let, totiž že gigantické vesmírné exploze kosmických gama záblesků mohou být doprovázeny záblesky ve viditelném světle, ve výjimečných případech dosahujících viditelnosti pouhým okem. Jinými slovy, že vesmír viditelný pouhým okem neobsahuje jen hvězdy, planety a meteory, ale i gigantické výbuchy v nejvzdálenějším vesmíru.

René Hudec
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Rychlý reaktor BN-800 potvrzuje spolehlivý provoz paliva MOX

Tento sodíkem chlazený rychlý reaktor, 4. blok Bělojarské jaderné elektrárny, zaznamenal rok trvající spolehlivý a bezpečný provoz s téměř plnou vsázkou směsného ...

Vývoj technologie rychlých reaktorů a recyklace paliva

Co kdyby vysokoaktivní jaderný odpad produkovaný jadernými elektrárnami mohl podnítit oběhové  hospodářství v energetickém sektoru?

Sledování podvodů ve farmacii

Před časem jsme uveřejnili článek o možnostech kontroly původu potravin a odhalování falešných produktů. Pro zajímavost, na popud jednoho z našich čtenářů, doplňujeme informaci o využití stabilních ...

Lidé mění povrch Měsíce

Měsíc vstoupil do nové geologické éry, říkají vědci. Doufají, že jejich návrh na vyhlášení nové epochy Měsíce – lunárního antropocénu ...

Klíčové strategie pro stálý krevní cukr

Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail