Astronomie

Článků v rubrice: 126

Obří kosmické exploze na vlastní oči

Potvrzení domněnky, že kosmické záblesky záření gama, gigantické kosmické exploze ve velmi vzdálených oblastech vesmíru, mohou dosáhnout jasnosti ve viditelném oboru spektra v dosahu viditelnosti pouhým okem, patří mezi největší astronomické objevy letošního roku.

Fotogalerie (5)
Obrázek GRB080319B (hvězdný objekt uprostřed snímku) ve viditelném světle

Kosmický gama záblesk GRB080319B zaznamenala americká družice Swift 19. března 2008 a současně i několik pozemních kamer sledujících zorné pole družice ve viditelném oboru spektra. Mohutný kosmický záblesk pronikavého záření gama byl v tomto případě doprovázen zábleskem ve viditelném světle, který v maximu jasnosti byl po dobu asi půl minuty v dosahu viditelnosti pouhým okem. Kdyby se někdo v daný čas díval na dané místo v souhvězdí Pastýře, spatřil by náhlé rozzáření nové hvězdy, která by asi po půl minutě pohasla. Bohužel byl jev pro naše přístroje v ČR nepozorovatelný, protože pro nás nastal po svítání.
Protože vzdálenost objektu byla odhadnuta na asi 7,5 miliard světelných let, šlo o unikátní možnost na vlastní oči spatřit nejvzdálenější kosmický objekt na vlastní oči. Normálně totiž naším zrakem na obloze vidíme pouze hvězdy patřící do naší Galaxie Mléčná dráha, plus jedinou jinou galaxii M31 v Andromedě ve vzdálenosti asi 2,5 milionu světelných let. V ní ovšem pozorujeme světlo miliard hvězd, zatímco zmíněný gama záblesk představuje záření z jednoho jediného objektu.

Gama záblesk, jehož světlo k nám dorazilo 19. března, nastal v době, kdy vesmír byl méně než o polovinu mladší než dnes. Pravděpodobně jsme v něm pozorovali zánik velmi hmotné hvězdy ve velmi vzdálené galaxii.

Tento objev s definitivní platností potvrzuje to, co jsme předpokládali již asi 20 let, totiž že gigantické vesmírné exploze kosmických gama záblesků mohou být doprovázeny záblesky ve viditelném světle, ve výjimečných případech dosahujících viditelnosti pouhým okem. Jinými slovy, že vesmír viditelný pouhým okem neobsahuje jen hvězdy, planety a meteory, ale i gigantické výbuchy v nejvzdálenějším vesmíru.

René Hudec
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

12 největších sopečných erupcí

V historii jsme byli svědky několika monstrózních sopečných erupcí. Zde je stručný popis 12 z nich. Síla takových erupcí se měří pomocí indexu vulkanické explozivity (VEI), což ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail