Astronomie

Článků v rubrice: 128

Vesmír v hrsti

V podkrkonošském městečku Úpice se každý rok koná zvláštní akce – v malém stanovém táboru se na čtrnáct dní zabydlí několik desítek středoškoláků a vysokoškoláků, kteří se v noci dívají na hvězdy a přes den buď vysedávají na nejrůznějších odborných přednáškách, nebo si jednoduše užívají krásného léta.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Nejinak tomu bude i v roce 2005, konkrétně od 29. července do 14. srpna. I tentokrát Hvězdárna v Úpici spolu s Hvězdárnou a planetáriem Mikuláše Koperníka v Brně a sdružením Amatérská prohlídka oblohy uspořádají Astronomickou expedici, nyní s podtitulem „Vesmír v hrsti“.
Občas se akci říká také „letní škola astronomie“ – přednášky jsou pro nováčky povinné, stejně jako noční pozorování, ale do školního drilu má zdejší program hodně daleko. Smysl Expedice je jediný: užívat si krásu hvězdné oblohy, zajímavě prožít čtrnáct dní v Podkrkonoší a dozvědět se něco z astronomie. Těm, kteří se na obloze nevyznají, podají pomocnou ruku zkušení vedoucí a lektoři (třeba Jiří Grygar, Marcel Grün, Zdeněk Pokorný, Zdeněk Mikulášek), zkušenější kosmoplavci mohou experimentovat s CCD či webkamerou.
Za účastnický poplatek lehce přes dva tisíce korun dostanete čtyři vydatná jídla denně včetně vydatné půlnoční svačiny. Spát se chodí po druhé hodině ranní, ale často se – už dobrovolně – čeká až na východ Slunce. Spí se ve stanech – vlastních, když chcete mít soukromí, nebo ve hvězdárenských po dvou až třech expedičnících. Přednášky se konají v budově hvězdárny, kde je k dispozici internet a několik počítačů. Řádit můžete na volejbalovém hřišti, Úpicí teče řeka a nedaleko je i koupaliště.
Bereme maximálně osm desítek studentů ve věku od 15 let, kteří se věnují astronomii a především sledování hvězdné oblohy. Pokud to chcete zkusit, pak nás prosím do 1. března 2005 kontaktujte na expedice@hvezdarna.cz. Kdo ví, třeba i vy v srpnu ucítíte vesmír v hrsti.

Jan Píšala
http://expedice.astronomie.cz />

Jan Píšala
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail