Astronomie

Článků v rubrice: 110

Vesmír v hrsti

V podkrkonošském městečku Úpice se každý rok koná zvláštní akce – v malém stanovém táboru se na čtrnáct dní zabydlí několik desítek středoškoláků a vysokoškoláků, kteří se v noci dívají na hvězdy a přes den buď vysedávají na nejrůznějších odborných přednáškách, nebo si jednoduše užívají krásného léta.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Nejinak tomu bude i v roce 2005, konkrétně od 29. července do 14. srpna. I tentokrát Hvězdárna v Úpici spolu s Hvězdárnou a planetáriem Mikuláše Koperníka v Brně a sdružením Amatérská prohlídka oblohy uspořádají Astronomickou expedici, nyní s podtitulem „Vesmír v hrsti“.
Občas se akci říká také „letní škola astronomie“ – přednášky jsou pro nováčky povinné, stejně jako noční pozorování, ale do školního drilu má zdejší program hodně daleko. Smysl Expedice je jediný: užívat si krásu hvězdné oblohy, zajímavě prožít čtrnáct dní v Podkrkonoší a dozvědět se něco z astronomie. Těm, kteří se na obloze nevyznají, podají pomocnou ruku zkušení vedoucí a lektoři (třeba Jiří Grygar, Marcel Grün, Zdeněk Pokorný, Zdeněk Mikulášek), zkušenější kosmoplavci mohou experimentovat s CCD či webkamerou.
Za účastnický poplatek lehce přes dva tisíce korun dostanete čtyři vydatná jídla denně včetně vydatné půlnoční svačiny. Spát se chodí po druhé hodině ranní, ale často se – už dobrovolně – čeká až na východ Slunce. Spí se ve stanech – vlastních, když chcete mít soukromí, nebo ve hvězdárenských po dvou až třech expedičnících. Přednášky se konají v budově hvězdárny, kde je k dispozici internet a několik počítačů. Řádit můžete na volejbalovém hřišti, Úpicí teče řeka a nedaleko je i koupaliště.
Bereme maximálně osm desítek studentů ve věku od 15 let, kteří se věnují astronomii a především sledování hvězdné oblohy. Pokud to chcete zkusit, pak nás prosím do 1. března 2005 kontaktujte na expedice@hvezdarna.cz. Kdo ví, třeba i vy v srpnu ucítíte vesmír v hrsti.

Jan Píšala
http://expedice.astronomie.cz />

Jan Píšala
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Indie a jaderná energetika

Indická vláda rozvíjí masivní vlastní jaderný program jako jednu z částí rozvoje domácí infrastruktury. Uložila si ambiciózní cíle zejména v růstu instalované kapacity pro výrobu elektřiny. Nyní provozuje 22 reaktorů a 8 nových staví.

Co s bateriemi?

Minulý týden jsme oslavili Mezinárodní den baterií. Spojujeme dva příspěvky - jeden domácí a jeden zahraniční, abychom také trochu přispěli k osvětě kolem baterií a akumulátorů. V první polovině roku 2019 se ve světě prodalo více než jeden milion elektromobilů, ...

Max Born - teoretik a filozof kvantové mechaniky

S obdobím rozkvětu atomové fyziky ve dvacátých letech minulého století na proslulé univerzitě v německém dolnosaském městě Göttingenu (Georg-August-Universität) je významně spjato jméno německo-britského matematika a fyzika židovského původu Maxe Borna, ...

Kufřík matematických záhad

Historie matematiky se klene přes celá tisíciletí, učí se ji a používají lidé na celé planetě. Nezabránil tomu ani Codex Justinianus, sbírka všech zákonů a nařízení východořímského císaře Justiciána I, podle kterého „Zavrženíhodné umění matematické jest zakázáno především“.

Studenti postavili trikoptéru připomínající vosu

Měří jen 40 centimetrů, ale rozhodně ji nepřehlédnete. Trikoptéru Elektra, kterou na českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické (VŠTE) postavili studenti Jan Večerek a Tomáš Szendrei, pohánějí tři opravdu velmi hlasité rotory.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail