Astronomie

Článků v rubrice: 126

Vesmír v hrsti

V podkrkonošském městečku Úpice se každý rok koná zvláštní akce – v malém stanovém táboru se na čtrnáct dní zabydlí několik desítek středoškoláků a vysokoškoláků, kteří se v noci dívají na hvězdy a přes den buď vysedávají na nejrůznějších odborných přednáškách, nebo si jednoduše užívají krásného léta.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Nejinak tomu bude i v roce 2005, konkrétně od 29. července do 14. srpna. I tentokrát Hvězdárna v Úpici spolu s Hvězdárnou a planetáriem Mikuláše Koperníka v Brně a sdružením Amatérská prohlídka oblohy uspořádají Astronomickou expedici, nyní s podtitulem „Vesmír v hrsti“.
Občas se akci říká také „letní škola astronomie“ – přednášky jsou pro nováčky povinné, stejně jako noční pozorování, ale do školního drilu má zdejší program hodně daleko. Smysl Expedice je jediný: užívat si krásu hvězdné oblohy, zajímavě prožít čtrnáct dní v Podkrkonoší a dozvědět se něco z astronomie. Těm, kteří se na obloze nevyznají, podají pomocnou ruku zkušení vedoucí a lektoři (třeba Jiří Grygar, Marcel Grün, Zdeněk Pokorný, Zdeněk Mikulášek), zkušenější kosmoplavci mohou experimentovat s CCD či webkamerou.
Za účastnický poplatek lehce přes dva tisíce korun dostanete čtyři vydatná jídla denně včetně vydatné půlnoční svačiny. Spát se chodí po druhé hodině ranní, ale často se – už dobrovolně – čeká až na východ Slunce. Spí se ve stanech – vlastních, když chcete mít soukromí, nebo ve hvězdárenských po dvou až třech expedičnících. Přednášky se konají v budově hvězdárny, kde je k dispozici internet a několik počítačů. Řádit můžete na volejbalovém hřišti, Úpicí teče řeka a nedaleko je i koupaliště.
Bereme maximálně osm desítek studentů ve věku od 15 let, kteří se věnují astronomii a především sledování hvězdné oblohy. Pokud to chcete zkusit, pak nás prosím do 1. března 2005 kontaktujte na expedice@hvezdarna.cz. Kdo ví, třeba i vy v srpnu ucítíte vesmír v hrsti.

Jan Píšala
http://expedice.astronomie.cz />

Jan Píšala
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail