Astronomie

Článků v rubrice: 126

Vesmír v hrsti

V podkrkonošském městečku Úpice se každý rok koná zvláštní akce – v malém stanovém táboru se na čtrnáct dní zabydlí několik desítek středoškoláků a vysokoškoláků, kteří se v noci dívají na hvězdy a přes den buď vysedávají na nejrůznějších odborných přednáškách, nebo si jednoduše užívají krásného léta.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Nejinak tomu bude i v roce 2005, konkrétně od 29. července do 14. srpna. I tentokrát Hvězdárna v Úpici spolu s Hvězdárnou a planetáriem Mikuláše Koperníka v Brně a sdružením Amatérská prohlídka oblohy uspořádají Astronomickou expedici, nyní s podtitulem „Vesmír v hrsti“.
Občas se akci říká také „letní škola astronomie“ – přednášky jsou pro nováčky povinné, stejně jako noční pozorování, ale do školního drilu má zdejší program hodně daleko. Smysl Expedice je jediný: užívat si krásu hvězdné oblohy, zajímavě prožít čtrnáct dní v Podkrkonoší a dozvědět se něco z astronomie. Těm, kteří se na obloze nevyznají, podají pomocnou ruku zkušení vedoucí a lektoři (třeba Jiří Grygar, Marcel Grün, Zdeněk Pokorný, Zdeněk Mikulášek), zkušenější kosmoplavci mohou experimentovat s CCD či webkamerou.
Za účastnický poplatek lehce přes dva tisíce korun dostanete čtyři vydatná jídla denně včetně vydatné půlnoční svačiny. Spát se chodí po druhé hodině ranní, ale často se – už dobrovolně – čeká až na východ Slunce. Spí se ve stanech – vlastních, když chcete mít soukromí, nebo ve hvězdárenských po dvou až třech expedičnících. Přednášky se konají v budově hvězdárny, kde je k dispozici internet a několik počítačů. Řádit můžete na volejbalovém hřišti, Úpicí teče řeka a nedaleko je i koupaliště.
Bereme maximálně osm desítek studentů ve věku od 15 let, kteří se věnují astronomii a především sledování hvězdné oblohy. Pokud to chcete zkusit, pak nás prosím do 1. března 2005 kontaktujte na expedice@hvezdarna.cz. Kdo ví, třeba i vy v srpnu ucítíte vesmír v hrsti.

Jan Píšala
http://expedice.astronomie.cz />

Jan Píšala
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Projekty jaderného dálkového vytápění

Vloni ČEZ spustil dlouho očekávaný provoz horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. Dálkové vytápění poskytuje teplo třetině města. Psali jsme o něm podrobněji v článku https://www.3pol.

Náhrada uhelných elektráren jadernými

Vzhledem k tomu, že spotřeba uhlí stále roste navzdory celosvětovému úsilí o snížení emisí skleníkových plynů, několik zemí se poohlíží po strategii využití ...

Alexandrit pro satelitní výzkum

Společnosti z Litvy, Itálie a Německa se spojily, aby pomohly Evropě získat jeden z klíčových materiálů pro evropské vesmírné mise. Během projektu GALACTIC (financovaného EU) vyvinuly evropský ...

Spotřeba uhlí ve světě roste

Globální spotřeba uhlí se v roce 2022 vyšplhala na nové historické maximum a i v roce 2023 zůstane poblíž této rekordní úrovně, protože silný růst v Asii pro výrobu energie ...

V PET Centru Brno je první světová mikrolaboratoř QC1

Začátkem prosince proběhla v brněnském PET centru instalace prvního beta systému QC1 Trasis. Tato „laboratoř v kostce“ o rozměru stolního počítače dokáže provádět většinu ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail