Bez zařazení

Článků v rubrice: 413

3D tisk na vzestupu

Bez 3D tiskáren už se takřka neobejde žádné konstrukční oddělení či průmyslový provoz. Firmy u 3D tiskáren oceňují rychlost a dostupnost výroby prototypů i funkčních dílů nebo unikátní mechanické vlastnosti vytištěných výrobků. Pro průmyslové 3D tiskárny již není problém vytvářet náhradní díly k různým zařízením, na jejichž dodání by se muselo jinak dlouho čekat. Podle odborníků ale nástup 3D tiskáren v průmyslu neznamená zánik tradičních technologií, jakými jsou obrábění, odlévání nebo vstřikování do forem. 3D tisk možnosti výroby rozšiřuje a stávající technologie doplňuje. Firmy dnes díky 3D tisku ročně ušetří statisíce až miliony korun, investice do 3D tiskáren se vracejí už v řádu měsíců či týdnů.

Fotogalerie (3)
1. Dostupné stolní 3D tiskárny Ultimaker pomáhají přímo v montážním závodě automobilky Volkswagen šetřit statisíce eur ročně při výrobě 3D tištěných nástrojů a montážních přípravků na míru. (Zdroje: Ultimaker, 3Dwiser)

Zatímco ještě před několika lety byly 3D tiskárny doménou nadšenců a vizionářů, dnes už si tato technologie definitivně našla cestu do průmyslu. A nejen do konstrukčních oddělení, ale přímo do výroby samotné. 3D tisk už neslouží jen k vytváření zkušebních modelů a prototypů, ale i přímo k výrobě plně funkčních dílů a různých náhradních komponent. Vděčíme za to rozvoji technologií, jako je třeba 3D tisk pevných plastových kompozitů vyztužených karbonovým vláknem. Zjednodušila se i obsluha souvisejícího softwaru.

„Netrapte se, vyrábějte“

Výrobcům se kromě vylepšování samotných 3D tiskáren daří výrazně zjednodušovat přípravu modelů pro 3D tisk. S uživatelsky přívětivými aplikacemi je možné bez problémů pracovat už po krátkém zaškolení. „Ve firmách 3D tiskárny běžně obsluhují sami konstruktéři. Nemusí se trápit se složitou přípravou 3D modelů nebo nastavováním tiskárny. Vše prostě ihned funguje,“ popisuje jednodušší obsluhu současných 3D tiskáren Tomáš Soóky ze společnosti 3Dwiser, která vybavení pro průmyslový 3D tisk dodává. „Výrobcům 3D tiskáren se podařilo výrazně zvýšit spolehlivost a opakovatelnost 3D tisku. Konstruktér či technik se tak může spolehnout na to, že výsledný výrobek bude mít požadované vlastnosti a lze jej vytisknout v desítkách identických kopií. To dříve často nebývalo možné,“ doplňuje Soóky.

Tisk plastových kompozitů i kovů

Také v českém průmyslu velmi roste poptávka po 3D tisku plastových kompozitů. Tato technologie umožňuje vytvářet výrobky z plastů vyztužených uhlíkovými (karbonovými) vlákny, přičemž mechanické vlastnosti těchto výtisků se vyrovnají konstrukčnímu hliníku. To vše za zlomek ceny ve srovnání s tradičním obráběním. Technologie mimo jiné umožňuje vyrobit levné náhradní a doplňkové díly pro výrobu. „Například u našeho zákazníka, společnosti Continental Jičín, která vyrábí brzdové posilovače, elektrické vakuové pumpy a převodové jednotky, takto běžně tisknou upínací a zakládací díly pro své výrobní linky,“ uvádí Soóky.

Stále více firem využívá aditivní výroby (3D tisku) z kovů. Tiskárny umějí vytisknout i tvary, s nimiž by si tradiční technologie neporadily, a prosazují se i v nejnáročnějších odvětvích – v automobilovém, leteckém či kosmickém průmyslu nebo v lékařství. „V oblasti aditivní výroby z kovů se zlepšuje dostupnost technologií. Nejde už jen o velké technologické celky za desítky milionů korun s nutností provozu v kontrolovaném prostředí. Na trh přicházejí 3D tiskárny kovů za jednotky milionů korun a technologie tak začíná být běžně dostupná celé řadě menších či středních firem. Výroba se stává lokálnější – z velkých výrobních center doslova přichází za zákazníkem a jeho potřebami,“ popisuje Tomáš Vít, propagátor 3D tisku.

3D tisk náhradních dílů v Průmyslu 4.0

3D tisk se stává nedílnou součástí změn v průmyslové výrobě označovaných souhrnně jako Průmysl 4.0. Hraje zde výraznou roli – od vývoje prototypů až po samotnou výrobu, kde zvyšuje efektivitu a mimo jiné snižuje riziko odstávky výroby v důsledku poruch. Například díky využití 3D tisku k pohotové výrobě náhradních dílů není nutné provozovat celé sklady rychle zastarávajících náhradních součástek, ale stačí pouze digitální databáze jejich 3D modelů. „I přes to, že výtisk někdy může sloužit v náročném provozu pouze dočasně, lze jeho vytištěním přímo na místě zamezit velmi nákladným odstávkám výroby. 3D tisk tak výrobním firmám umožňuje objednávat mnohé náhradní díly pro stroje až v případě skutečné potřeby – a nedržet je zbytečně skladem. Mnoho českých i mezinárodních zákazníků potvrzuje, že investice do 3D tiskárny se v podobných případech vrací už v průběhu měsíců a týdnů, ne let jako dříve,“ uzavírá Tomáš Soóky ze společnosti 3Dwiser.

O společnosti 3Dwiser

3Dwiser, s. r. o., je předním českým dodavatelem a distributorem dostupných a spolehlivých technologií 3D tisku a 3D skenování. Poskytuje odborné služby v oblasti aditivní výroby. Čerpá z odborného zázemí vlastního týmu specialistů i z přímé spolupráce s českými a zahraničními výrobci tiskáren a tiskových materiálů i vývojáři profesionálních aplikací pro přípravu 3D tisku. V Praze -Hloubětíně provozuje unikátní showroom 3D tisku, realizuje zde také zakázkové služby přesného 3D tisku. Showroom stolního tisku je zájemcům k dispozici také v Olomouci. Více informací: www.3Dwiser.com.

Video: https://youtu.be/Z9_vIulHyfg

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail