Bez zařazení

Článků v rubrice: 439

Rentgenují tři kilometry pod hladinou

Jak kontrolovat stav potrubí uloženého kilometry hluboko pod hladinou moře? V principu stejně, jako když lékaři používají rentgen ke zjištění zlomeniny kosti. Technici sledující mikroskopické praskliny a korozi na podvodním potrubí využívají podobnou technologii.

Rentgenová defektoskopie se využívá ke kontrolám tuhých struktur a mechanických částí již desítky let. Avšak přenášet vzorky podmořského potrubí do laboratoře by byl titánský úkol. Potrubí je navíc často umístěno v hloubce okolo tří kilometrů pod hladinou oceánu, kde tlak může dosahovat až 300 atmosfér (více než 30 MPa). Slunce do této hloubky, tzv. batypelagické zóny, nepronikne, a teploty se zde pohybují okolo čtyř stupňů Celsia.

Zapouzdřený rentgen

Technici v GE Healthcare, GE Oil & Gas, Oceaneering a BP se rozhodli podívat se na problém jinak. Rozebrali lékařský rentgenový detektor, skládající se z křehkého kusu skla o velikosti počítačového monitoru a choulostivé elektroniky, a zasadili ho do odolné schránky, která ho má chránit před mořskou vodou a tlakem. „Vše, co by obsahovalo vzduch, by tlak vody rozmačkal,” vysvětluje Scoville.

 

Detektor s upravenou konfigurací umístili do většího přístroje připevněného k hlubinné ponorné soupravě. Souprava se „připoutá“ k potrubí, projede po celé jeho délce a v každém kroku pořídí rentgenové snímky. „Rentgen nám umožňuje nahlédnout tam, kam nevidíme. Ať už jde o malý či katastrofální únik, můžeme mu, doufejme zabránit. V ideálním případě se nám podaří získat údaje o každém potrubí ve vodě,” říká strojní technička Karen Southwicková.

Podmořský rentgenový detektor obstál v laboratorních testech a mohl by se brzy dostat do chladných, tmavých hlubin, kde bude dohlížet na statisíce kilometrů potrubí.

Video znázorňující, jak takový detektor funguje:

 

Podmořský rentgen
Jak kontrolovat stav potrubí uloženého kilometry hluboko pod hladinou moře? Tak jako radiologové používajírentgen k odhalení zlomených kostí v těle, mohou technici využít podobné technologie ke sledování mikroskopických prasklin a korozí na podvodním potrubí. Vývoj a zkoušky zařízení odolného pro podmínky i 3 km pod hladinou moře vyzkoušeli technici GE.

 

 

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany

Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail