Bez zařazení

Článků v rubrice: 353

Vakuum jako na měsíci

Specialitou české pobočky firmy Edwards jsou přístroje pro oblast vědeckého vakua. Firma z Lutína jimi zásobuje celý svět. Díky vývěvám fungují nejpřesnější elektronové mikroskopy na světě či supersilné vědecké lasery. Neexistovaly by bez nich počítačové čipy, instantní káva, LED displeje, solární panely nebo čisté chemikálie a léčiva. Dokáží vytvořit vakuum stejně silné jako na Měsíci. Řada z nich se vyrábí v extrémně čistém prostředí připomínajícím chirurgický sál. Řeč je o vývěvách společnosti Edwards, které se vyrábějí v Lutíně na Olomoucku (zde navazují na dřívější značku Sigma). Každá dvacátá vývěva na světě je vyrobena právě zde. Firma Edwards letos slaví 100 let.

Fotogalerie (8)
Tým, který vyvíjí vývěvu Edwards nXRi, ve fázi vývoje alfa (fáze vývoje – 1 koncept, 2 prototyp, 3 alfa, 4 beta, 5 předvýroba, 6 sériová výroba) (foto Edwards)

Společnost Edwards, světový lídr v oblasti vakuových technologií a výrobě vývěv, letos slaví jubileum 100 let od založení. V České republice sídlí v Lutíně u Olomouce, kde má moderní výrobní závod a vývojové centrum zaměstnávající 520 pracovníků. V Olomouci je taktéž Evropské distribuční centrum, prostřednictvím kterého putují výrobky Edwards k zákazníkům do celého světa. Společnosti se v Lutíně daří, v roce 2018 zde vyrobila rekordních 62 tisíc kusů vývěv a při tržbách 5,17 miliardy Kč dosáhla provozního zisku 1,2 miliardy Kč. Největší část zdejší produkce míří na trhy v zemích Evropské unie a dále do Japonska, Číny a USA.

Vakuum jako na Měsíci je v průmyslu i vědě nenahraditelné

Řada procesů téměř všech průmyslových odvětvích by se v současné době již bez vakua neobešla. Vývěvy dokážou vytvořit prostředí s extrémně nízkým tlakem, vynikající izolační schopností, sníženou teplotou varu a téměř absolutní molekulární čistotou. Pouze v takovémto prostředí lze vyrábět produkty mimořádně náchylné na kontaminaci cizími látkami, ať už se jedná o mikroprocesory, léčiva či solární panely. Stejně tak je vakuum potřebné a nenahraditelné pro vědecké experimenty a přístroje.

Vývěvy pro vědecké použití jsou specialitou českého závodu Edwards

Většina vývěv, které vyrábíme, je unikátní a vyráběná pouze v Lutíně. Opravdoví experti jsme pak na vědecké vývěvy, které používají spirálovou geometrii pracovních součástí, takzvaný scroll,“ vysvětluje Petr Šmérek, Engineering Manager z lutínského závodu Edwards. „Naše nejvýkonnější vývěvy umožňují dosáhnout tlaku 10-11 milibarů, což odpovídá počtu pouhých 250 tisíc molekul na jeden krychlový centimetr. Pro srovnání – stejné množství vzduchu za běžného tlaku obsahuje 25 trilionů molekul. Komu by tato čísla nic neříkala, uvedu přirovnání: naše vývěvy jsou schopny dosáhnout vakua, jaké panuje na Měsíci,“ upozorňuje Šmérek.

Výzkum, vývoj, výroba i servis v jedné zemi

Edwards patří mezi menšinu českých hi-tech společností, ve kterých funguje ucelený řetězec výroby od výzkumu přes produkci až po servis v jediném státě. To představuje významnou konkurenční výhodu a operativnost při vývoji nových typů výrobků. „Bez vlastního výzkumu a vývoje bychom nebyli schopni tak rychle reagovat na nové požadavky trhu. Zcela zásadní je možnost ověřovat výsledky vývoje přímo ve výrobní praxi. Bez tohoto přímého kontaktu by komunikace a tím i nalezení řešení technických problémů trvalo našim týmům podstatně déle,“ říká Šmérek a podotýká, že vývoj nového modelu vývěvy od výzkumu po funkční prototyp a sériovou výrobu trvá okolo 2,5 roku.

Jaké parametry vývěv se nejrychleji mění?

Jedná se o požadavky na spotřebu elektrické energie a vody, snižování hlučnosti a vibrací, a zmenšování hmotnosti i rozměrů. Největší konstrukční výzvu představuje miniaturizace, stejně jako životnost produktu,“ dodává Šmérek s tím, že právě s těmito zadáními se konstruktéři a vývojáři potýkali i při vývoji nejnovější modelové řady vývěv Edwards nXRi. Ty mají kromě kompaktnějšího designu díky revolučnímu řešení motoru oproti konkurenci až o 60 % nižší spotřebu elektrické energie (při zachování stejného sacího výkonu), což představuje výrazně menší nároky na chlazení. „Vývěvy nXRi budou naší novou vlajkovou lodí v oblasti primárních vývěv pro oblast vědeckého vakua. Naleznou široké uplatnění například v elektronových mikroskopech, hmotnostní spektrometrii, RGA (Residual Gas Analysis, analýza zbytkových plynů), v oblasti ultravysokého vakua, výzkumu fyziky částic, sušení či čištění plazmou,“ představuje Šmérek některé možnosti použití nové vlajkové lodi lutínského závodu Edwards.

V superčisté místnosti nesmí být ani smítko prachu

V Lutíně se vyrábějí vývěvy řady velikostí pro různé druhy použití. Největší z nich, IDX 1300 – šroubovicová suchá vývěva se symetrickým rotorem a čerpáním do stran, s možností práce s horkými plyny – má přes 1 700 kilogramů a na šířku měří téměř 2,5 metru. „Systémy vytvořené z našich vývěv pro zákazníka však mohou mít velikost až výrobní haly,“ upřesňuje Šmérek. Naopak vývěva nEXT85 – při svém výkonu nejmenší turbomolekulární pumpa na světě – váží pouhých 2,9 kilogramů a její největší rozměr nepřesahuje 15 centimetrů. Čím menší rozměry vývěvy mají, tím preciznější a čistší však musí být jejich výroba. „U velkých vývěv se neklade tak vysoký důraz na čistotu komponent. Naopak montáž turbomolekulárních vývěv je na čistotu extrémně náročná. Slouží nám k tomu prostory tzv. „cleanroomu“, ve kterém je prostředí srovnatelně čisté jako na operačním sále v nemocnici,“ říká Šmérek.

Stejně jako na čistotu jsou vývěvy citlivé i na preciznost montáže. „Zcela fundamentální je požadavek, aby se rotační části nedotýkaly, ale zároveň byly od sebe pouze tak vzdáleny, aby dokázaly transportovat molekuly plynu v potřebném množství. Pokud zde dojde k chybě a rotory se dotknou, tak jsou zralé do šrotu a musejí se vyměnit,“ podotýká Šmérek s tím, že u nejvýkonnějších vývěv vykoná turbína 90 000 otáček za minutu. „To je 1500 otáček za vteřinu a rychlost je tak velká, že kdybyste se na rotující turbínu vývěvy podívali, žádný pohyb ani nezaznamenáte,“ tvrdí Šmérek.

Lutínskému závodu se daří a stále nabírá

Společnosti Edwards se daří, po celém světě má na 20 tisíc zákazníků, kteří vývěvy z Olomoucka používají od nejpřesnějších elektronových mikroskopů až po výrobu rozpustné kávy. V loňském roce se v lutínském závodě vyrobilo rekordních 62 tisíc kusů vývěv a společnost stále hledá nové pracovníky. Nabízené pozice jsou přitom vhodné jak pro muže, tak i pro ženy. „Neděláme rozdíly mezi pohlavími a snažíme se, aby se ženy mohly uplatnit všude, kde to dovolují předpisy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Podíl žen, které u nás pracují, se za poslední roky výrazně zvýšil, z méně než 1 % před deseti lety na více než 20 % v současnosti. Musíme zapracovat na zvýšení sebevědomí žen, že i v technických pozicích, tradičně považovaných za mužskou doménu, mají co nabídnout,“ popisuje Šmérek s tím, že ve výrobě jsou volné pozice montážních dělníků, obsluhy CNC obráběcích strojů a skladníků. Technické oddělení pak hledá procesní, produktové a vývojové inženýry, designery či technology. „Ideální zaměstnanec je takový, který má chuť pracovat v náročné technické pozici a dále se rozvíjet, aby zvládl komplikované výrobní procesy dnes i v budoucnu. Výhodou je jakékoliv technické vzdělání, ale i šikovné kutily jsme připraveni naučit, jak montovat špičkové přístroje,“ uzavírá Petr Šmérek, Engineering Manager z lutínského závodu společnosti Edwards.

O společnosti Edwards

Edwards působí ve více než třiceti zemích světa. Díky vakuovým vývěvám mohou vznikat mobilní telefony, počítače, LED displeje, fotovoltaické solární panely, ale i léčiva, čisté chemikálie, potraviny jako třeba instantní káva, a mnoho dalších produktů. Vakuové vývěvy také umožňují vyspělý výzkum a vývoj v mnoha oblastech. V Lutíně na Olomoucku sídlí moderní výrobní závod společnosti Edwards, kde pracuje 520 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. Výrobky společnost jsou dodávány zákazníkům prostřednictvím evropského distribučního centra umístěného také v Olomouci. Od roku 2014 je Edwards součástí švédské průmyslové skupiny Atlas Copco.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Větrné turbíny vyplouvají na moře

Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie. Naprostá většina elektřiny z větru pochází z turbín ukotvených ve dně mělkých pobřežních vod.

Jiný plyn, jiné plazma

Čínská domácí agentura dodala první část systému vstřikování plynů do vakuové komory tokamaku ITER. Jedná se o spoustu trubek a trubiček, které dopravují z Budovy tritiového hospodářství do Budovy tokamaku všechny potřebné plyny.

Fotovoltaika za korunu

Společnost ČEZ ESCO přišla s návrhem, který nazvala „Fotovoltaika za korunu“. Přivedlo mne to na myšlenku, jak tento návrh využít a přeměnit ho v návod, jak vyrábět čistou energii pomocí systému agrovoltaiky s třetinovou investicí.

4D plánování montáže tokamaku ITER

K přípravě na činnosti prováděné s kritickými částmi tokamaku ITER v přetíženém prostředí Montážní haly ITER používají projektanti a koordinátoři projektu metody 4D plánování. To znamená 3D zobrazování prostoru plus parametr čas.

Čtrnáct mýtů kolem koronaviru

Nový koronavirus bohužel stále obchází svět a nechce ustoupit. Jak infikuje další a další lidi na celém světě, množí se také zpravodajské články a příspěvky na sociálních sítích. V záplavě informací je těžké oddělit skutečnost od fikce - a jak známo, ...

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail