Bez zařazení

Článků v rubrice: 378

Budeme vyrábět benzín ze vzduchu?

Experti z anglické společnosti Air Fuel Synthesis (AFS) odpovídají „ano“. Pochlubili se výsledkem dvouletého výzkumu, kdy se jim podařilo vyrobit několik litrů benzínu z obyčejného vzduchu. Využívají přitom uhlíku, kterého je kolem nás dostatek, a vodíku, který lze vyrobit z vody. V nové technologii vidí šanci, jak snížit množství oxidu uhličitého vzniklého ze spalin klasického „ropného“ paliva.

Fotogalerie (1)
Schéma výroby „čistého“ benzínu

Blízko místa, kde v roce 1825 George Stevenson uvedl do provozu první parní železnici, tj v britském průmyslovém parku, je v kontejneru umístěno zařízení, které každý den vyrobí půl litru čistého benzínu. Ze vzduchu.

Co způsobila ropná krize

Britská společnost Air Fuel Synthesis se sídlem ve Stockton-on-Tees zveřejnila v druhé polovině října 2012 údaje o první úspěšné demonstraci myšlenky, jejíž historie sahá až do ropné krize 70. let minulého století. Její podstatou je, že uhlík, vodík a kyslík lze oddělit z oxidu uhličitého a vody obsažených ve vzduchu a přeměnit je na metanol a potom na benzín. Demonstrační zařízení za 1,2 milionu liber šterlinků pracovalo spolehlivě po dobu tří měsíců.

Od vzduchu k benzínu

„Vypadá jako benzín, je cítit stejně a neobsahuje žádná svinstva.“ Takto nadšeně popisují revoluční projekt jeho tvůrci. Výroba paliva „bez uhlíkové stopy“ spočívá v tom, že hydroxid sodného pohlcuje oxid uhličitý CO2 obsažený v atmosféře, čímž vznikne uhličitan sodný. Z toho pak lze elektrolýzou regenerovat hydroxid sodný a izolovat zpátky čistý plynný CO2. Vodík H2 lze získat elektrolýzou vodní páry. Z CO2 a H2 se následně produkuje metanol, který se v reaktoru přemění v benzín a vodu. Palivo lze nalít do nádrže jakéhokoliv automobilu spalujícího benzín. Podle kritiků však dosavadní projekt spotřeboval 35krát více elektrické energie, než kolik by potřeboval elektromobil při stejném výkonu motoru. Cesta z laboratoře do rafinerií bude zřejmě dlouhá.

Co je třeba „dotáhnout“

Klíčovým faktorem výroby benzínu ze vzduchu je však i energetická účinnost procesu. Jaká bude, tím se zatím nikdo nezabývá. Přitom na ní velmi záleží, protože nová a jistě atraktivní technologie pro důležité etapy procesu využívá elektřinu. Její spotřeba by neměla představovat větší energii, než kolik se jí získá spálením získaného paliva. Na druhou stranu výroba může využívat elektřinu z obnovitelných zdrojů energie, jako je sluneční, větrná a slapová energie a benzín ze vzduchu tedy bude z hlediska uhlíku neutrální.

Podle společnosti AFS bude prokázání energetické účinnosti procesů předmětem výzkumu na větším zařízení, které by mělo být instalováno ve třech přepravních kontejnerech a mělo by denně vyrábět 1 200 litrů benzínu. Cílem je vybudoval závody o velikosti běžných rafinerií, které by mohly konkurovat rafinériím ropným. To by si však vyžádalo investice ve výši kolem 10 miliard liber a velkou vládní podporu. Účinnost tohoto procesu bude navíc třeba porovnat s náklady alternativních způsobů likvidace CO2, jako je např. jeho ukládání do podzemních komor.

Web:

Reportáž BBC můžete shlédnout zde:
http://www.youtube.com/watch?v=P-sMW-Q_bT4

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

U výkonu krbu či kamen hraje hlavní roli tepelná ztráta domu

Vzrůstající ceny energií a obavy o dostupnost paliv pro zimní období nutí lidi přemýšlet o vytápění  již v létě.

Jak matematika pomůže šetřit energií

Až 4 000 megawatthodin bezemisní elektřiny bude možné příští rok ušetřit v Jaderné elektrárně Temelín. Dosáhne se toho optimalizací provozu čerpadel, která dopravují vodu do chladicích věží.

Jak se recyklují buňky našeho těla

Už jste to určitě slyšeli. Všechny buňky v lidském těle se vymění každých sedm let. Ale je to pravda? Ne tak docela. Některé buňky v některých orgánech a systémech v našem těle se zcela ...

Solné bazény na dně Rudého moře

Vzácné hlubinné solné bazény objevené v Rudém moři mohou obsahovat stopy vedoucí k rozuzlení historie regionu, či vrhnout světlo na původ života na Zemi, zjistila nová studie.

Jaké jsou největší impaktní krátery na Zemi?

Během své existence (asi 4,5 miliardy let) byla Země zasahována stovkami velkých asteroidů, které rozbíjely její povrch. Nejméně 190 z těchto kolizí (o kterých doposud víme) zanechalo ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail