Bez zařazení

Článků v rubrice: 396

Budeme vyrábět benzín ze vzduchu?

Experti z anglické společnosti Air Fuel Synthesis (AFS) odpovídají „ano“. Pochlubili se výsledkem dvouletého výzkumu, kdy se jim podařilo vyrobit několik litrů benzínu z obyčejného vzduchu. Využívají přitom uhlíku, kterého je kolem nás dostatek, a vodíku, který lze vyrobit z vody. V nové technologii vidí šanci, jak snížit množství oxidu uhličitého vzniklého ze spalin klasického „ropného“ paliva.

Fotogalerie (1)
Schéma výroby „čistého“ benzínu

Blízko místa, kde v roce 1825 George Stevenson uvedl do provozu první parní železnici, tj v britském průmyslovém parku, je v kontejneru umístěno zařízení, které každý den vyrobí půl litru čistého benzínu. Ze vzduchu.

Co způsobila ropná krize

Britská společnost Air Fuel Synthesis se sídlem ve Stockton-on-Tees zveřejnila v druhé polovině října 2012 údaje o první úspěšné demonstraci myšlenky, jejíž historie sahá až do ropné krize 70. let minulého století. Její podstatou je, že uhlík, vodík a kyslík lze oddělit z oxidu uhličitého a vody obsažených ve vzduchu a přeměnit je na metanol a potom na benzín. Demonstrační zařízení za 1,2 milionu liber šterlinků pracovalo spolehlivě po dobu tří měsíců.

Od vzduchu k benzínu

„Vypadá jako benzín, je cítit stejně a neobsahuje žádná svinstva.“ Takto nadšeně popisují revoluční projekt jeho tvůrci. Výroba paliva „bez uhlíkové stopy“ spočívá v tom, že hydroxid sodného pohlcuje oxid uhličitý CO2 obsažený v atmosféře, čímž vznikne uhličitan sodný. Z toho pak lze elektrolýzou regenerovat hydroxid sodný a izolovat zpátky čistý plynný CO2. Vodík H2 lze získat elektrolýzou vodní páry. Z CO2 a H2 se následně produkuje metanol, který se v reaktoru přemění v benzín a vodu. Palivo lze nalít do nádrže jakéhokoliv automobilu spalujícího benzín. Podle kritiků však dosavadní projekt spotřeboval 35krát více elektrické energie, než kolik by potřeboval elektromobil při stejném výkonu motoru. Cesta z laboratoře do rafinerií bude zřejmě dlouhá.

Co je třeba „dotáhnout“

Klíčovým faktorem výroby benzínu ze vzduchu je však i energetická účinnost procesu. Jaká bude, tím se zatím nikdo nezabývá. Přitom na ní velmi záleží, protože nová a jistě atraktivní technologie pro důležité etapy procesu využívá elektřinu. Její spotřeba by neměla představovat větší energii, než kolik se jí získá spálením získaného paliva. Na druhou stranu výroba může využívat elektřinu z obnovitelných zdrojů energie, jako je sluneční, větrná a slapová energie a benzín ze vzduchu tedy bude z hlediska uhlíku neutrální.

Podle společnosti AFS bude prokázání energetické účinnosti procesů předmětem výzkumu na větším zařízení, které by mělo být instalováno ve třech přepravních kontejnerech a mělo by denně vyrábět 1 200 litrů benzínu. Cílem je vybudoval závody o velikosti běžných rafinerií, které by mohly konkurovat rafinériím ropným. To by si však vyžádalo investice ve výši kolem 10 miliard liber a velkou vládní podporu. Účinnost tohoto procesu bude navíc třeba porovnat s náklady alternativních způsobů likvidace CO2, jako je např. jeho ukládání do podzemních komor.

Web:

Reportáž BBC můžete shlédnout zde:
http://www.youtube.com/watch?v=P-sMW-Q_bT4

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Paradox bavorských divočáků

Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.

Způsobí umělá inteligence katastrofu?

"...spíše bych spoléhal na přirozenou blbost..." praví nedávný kreslený vtip. Mnoha lidem to ale jako vtip nepřipadá. Údaje prezentované společností Atlas VPN ukazují, ...

Thóriový SMR reaktor na Borneu

Indonésie a Dánsko podepsaly čtyřmiliardovou smlouvu na thoriový malý modulární reaktor, jehož hlavním účelem bude produkce amoniaku.

Jsou evropské země kyber-bezpečné?

68 % úspěšných a vysoce ziskových společností světa aplikuje tzv. hybridní model práce. To znamená, že zaměstnanci mohou chodit do kanceláře, ale i pracovat z domova nebo vzdáleného místa.

Tore Supra tokamak je mrtev, ať žije tokamak WEST!

V roce 2013 se čtvrtstoletí starý tokamak rozhodl znovu objevit sám sebe a pod novým jménem zamířit k novým obzorům a cílům. Tore Supra, zařízení CEA/Euratom umístěné ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail